Kasık Mantarı Nasıl Geçer?

Kasık Mantarı Nasıl Geçer?
12.03.2022 19:30
Kasık mantarı, geçmişten günümüze insanlara sıkıntı veren hastalıklardan birisidir. Yaşam kalitesini düşüren kasık mantarı ile ilgili merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Kasık mantarının nasıl geçeceği, kasık mantarının bulaşıcı olup olmadığı gibi bu konu ile ilgili merak edilen soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Kasık mantarından muzdarip olan insanlar bu hastalıktan nasıl kurtulacaklarını merak edip araştırmaktadırlar. Kasık mantarından kurtulmanın en etkili yolu doktorunuzun yazdığı kremlerdir. Eğer mantar ilerlemişse ve şiddetliyse de aynı şekilde doktorunuzun yazdığı hapları kullanarak tamamen mantardan kurtulabilirsiniz.

Kasık Mantarı Kremleri Nelerdir?

Kasık mantarı tedavisinde kullanılan birden fazla krem bulunmaktadır. Bu kremler sırasıyla Tolnaftat, Ketokonazol, Siklopiroksilamin, Terbinafin, Tiokonazol, Oksikonazol, Bifonazol, Mikonazol, Naftifin’dir. Kasık mantarı için kullanılan kremler, ağız yoluyla alınan haplar kadar etkili olmasa da mantara iyi gelmektedir.

Kasık Mantarı Ağrı Yapar Mı?

Kasık mantarı, oluştuğu bölgede kaşıntı, kızarıklık yapar ve yanma hissine sebep olur. Kasık mantarına sahip olan kişi orayı kaşıdıkça enfeksiyon ve ağrı daha da çoğalır.

Kasık Mantarı Bulaşıcı Mı?

Kasık mantarının bulaşıcı olup olmadığı bu konuyla ilgili en merak edilen sorularda ilk sıradadır. Kasık mantarı da diğer çoğu mantar gibi bulaşıcıdır. Havlu, banyo aracılığı ile kolaylıkla bulaşabilmektedir. İnsandan insana bulaşması nadir de olsa görülebilmektedir. Bu sebeple kasık mantarına sahip olduğunu düşündüğünüz kişiyle ortak özel eşya kullanmamalı ve banyoyu iyice dezenfekte ettikten sonra kullanmanız gerekmektedir.

Kasık Mantarı Cinselliği Etkiler Mi?

Kasık mantarı maalesef ki cinsel konuda insanları etkilemektedir. Bunun sebebi ise mantar oluşan bölgede olan kaşıntı, sulu akıntı ve lekelerdir. Ayrıca kasık mantarı bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı mantar geçmeden biriyle cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir.

Kasık Mantarı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kasık mantarının lekesinden kurtulmanız için doktorunuzun verdiği hapları ve kremleri düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Özellikle lekenin gitmesi için krem kullanımı çok önemlidir. Özellikle inatçı olarak geçmeyen bir lekeniz varsa düzenli olarak kese yapmanız önerilmektedir.

Kasık Mantarı Kaç Günde Geçer?

Kasık mantarına sahip olan insanlar bir an önce bu hastalıktan kurtulmak istemektedirler ve bu sebeple mantarın iyileşme süresini merak etmektedirler. Kasık mantarı ortalama bir ayda iyileşen bir mantar türüdür. Bu süreyi uzatmamak için hijyeninize dikkat etmeli, doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Kasık Mantarı Kendiliğinden Geçer Mi?

Kasık mantarı, ciddi bir cilt hastalığıdır. İlaçlar ile iyileşme süresi bile yaklaşık bir ay iken kendiliğinden geçmesi daha uzun bir zaman alacaktır. Ayrıca krem kullanmadığınızdan dolayı iz kalması da daha muhtemel olacaktır. Bu sebeple kasık mantarınız olduğundan şüpheleniyorsanız kesinlikle doktora başvurmanız önerilir.

Kasık Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kasık mantarına sahip olan insanlar için hangi alanda uzmanlaşmış doktora gitmeleri gerektiği merak konusu olmuştur. Kasık mantarı bir cilt hastalığı olduğundan dolayı gitmeniz gereken bölüm dermatolojidir.

Kasık Mantarı İçin Doğal Yöntemler

Kasık mantarını geçirmek için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı; çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağıdır. Bu yağları mantar olan bölgeye sürüp 20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bunların dışındaki bir diğer yöntem tuzlu su ile banyo yapmaktır.

Kasık Mantarı Kısırlık Yapar Mı?

Kasık mantarı hastalığı geçiren insanları strese sokan bir konu da mantarın kısırlık yapıp yapmadığı sorusudur. Ancak strese girilmesi gereken bir durum yoktur çünkü kasık mantarı kısırlığa neden olmamaktadır.

Kasık Mantarı Neden Olur?

Kasık mantarına başlıca neden olan şey dermatofit mantar grubudur. Bu mantarlar normal olarak cildimizde yaşarken, nemli kalan bölgelerde çoğalma yapabilmektedir. Kasık mantarının oluşumundaki diğer sebepler ise cinsel ilişki, hijyensizlik ve başkalarının özel eşyalarını kullanmaktır.Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir