İlk Yardım ABC’ si Nedir?

İlk Yardım ABC’ si Nedir?
11.02.2023 20:22
Yaralı, bilinci kapalı-yarı kapalı ya da solunum desteğine ihtiyaç duyan kişilere verilen ilk yaşam desteğine ilk yardım denilmektedir. Peki ilk yardım ABC’ si nedir, A, B, C neyi ifade eder? İlk yardım belgesi ne işe yarar, burun kanaması ilk yardımı nasıl yapılır vizede ilk yardım çantası ağır kusur mudur? İşte tüm detaylar.

Herhangi bir kaza sonucunda ya da bir hastalık sebebiyle hayatı tehlikeye giren kişilere, olay yerinde yapılan ilk müdahaleye ilk yardım denilmektedir. İlk yardım belli bir akış içerisinde uygulanmalıdır. İlk yardım ile ilgili merak edilen detaylardan biri de ilk yardım için kullanılan ABC harflerinin ne anlama geldiğidir. İlk yardımın uluslararası ifadesi olan ABC (airway, breathing, circulation) kelimelerinin baş harflerini ifade etmektedir.

İlk Yardım ABC’ sinde A Neyi İfade Eder?

İlk yardım olay yerinde doktor ya da sağlık görevlisi yoksa ilk yardım konusunda eğitim almış kişiler tarafından yapılmaktadır. Profesyonel bir sağlık yardımı gelene kadar en yetkili kişi ilk yardım konusunda eğitimli olan kişidir. İlk yardımın uluslararası ifadesi olan ABC’ nin A harfinin neyi ifade ettiği merak edilmektedir. A-Airway yani “ hava yolu açıklığının değerlendirilmesi“ anlamına gelmektedir.

İlk Yardım ABC’ sinde B Neyi İfade Eder?

Kırık, çıkık, yanma, yaralanma, bayılma gibi durumlarda yetkili bir sağlık personeli bulunmuyorsa, yetkili kişi gelene kadar sağlanan temek yaşam desteğine ilk yardım denilmektedir. İlk yardım eğitimi almış yetkili bir kişi tarafından hastaya ilk müdahale uygulanır. İlk yardımda ABC ile ifade edilen harflerden B harfinin neyi ifade ettiği merak edilmektedir. B- Breating yani ( solunum değerlendirmesi “ anlamı taşımaktadır. Yani B harfi bak- dinle- hisset prosedürünü ifade etmek için kullanılan bir harftir.

İlk Yardım ABC’ sinde C Neyi İfade Eder?

Tıbbi araç gereç aranmaksızın, elde olan imkanlarla, başka yetkili bir sağlık personeli yoksa, ilk yardım konusunda eğitimli bir kişi tarafından uygulanan ilk yaşam desteğidir. Olay yerinde ilaçsız ve gereçsiz uygulanmaktadır. İlk yardım ABC’ sinde C harfinin ise neyi ifade ettiği merak edilen bir başka detaydır. C- Circulation yani (Dolaşım) ifade etmek için kullanılan bir harftir.

İlk Yardım Belgesi Ne İşe Yarar?

İlk yardım ilk yaşam destek müdahalesi için oldukça önemli bir eğitimdir. Herkesin ilk yardım konusunda eğitim almış olması gerekmektedir. Hayat döngüsü içerisinde her zaman karşımıza çıkabilecek vakalara karşı ilk müdahale yetkisi edinebileceğimiz hayati bir eğitimdir.

Burun Kanaması İlk Yardımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle yaralının sakin olması ve endişelerinin giderilmesi gerekmektedir. Bir kişi burun kanaması durumu ile karşı karşıya ise öncelikle oturtarak müdahale edilmelidir. Hastanın başı hafifçe eğilir ve burun kanatlarına iki parmak ile müdahale edilerek sıkıştırılır. 5 dakika kadar bu şekilde müdahale edilir. Daha sonrasında tıbbi destek istenir.(112 aranır)

Vizede İlk Yardım Çantası Ağır Kusur Mudur?

Araçlarda yangın tüpü reflektörü ilk yardım çantası gibi aracın donanımına dahil olmayan ekstra güvenlik ürünlerinin olması şartı bulunmaktadır. Araç muayenesinde ilk yardım çantasının olmamasının ağır kusur olup olmadığı merak ediliyor. Araçta ilk yardım çantasının bulunmaması hafif kusur sayılmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir