Mayasıl Hastalığının Vücuda Etkileri Nelerdir?

Mayasıl Hastalığının Vücuda Etkileri Nelerdir?
22.08.2022 14:49
Mayasıl, dünya çapında insanların sahip olduğu bir hastalıktır. Peki mayasıl hastalığı vücuda etkileri nelerdir, mayasıl ağrı yapar mı, mayasıl bulaşıcı mı, mayasıl geçer mi? Bu merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Mayasıl hastalığının vücuda etkilerinin neler olduğu pek çok insan tarafından merak edilip araştırılan bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Hemoroid (basur) hastalığına haiz olan kişilerin yaklaşık %40`ında herhangi bir alemet görülmemektedir. Semptom görülen hastalar ise çoğu zaman dışkıda parlak kırmızı renkli kanama, şişmiş ve tromboza uğramış (kan pıhtısı oluşmuş) hemoroidal damarlarda ağrı, makat etrafında şiddetli kaşıntı ve hastalık hissi sebebiyle hastanelere giderler. Hemoroidal damarlarda kanama şikayeti çoğu zaman her vakit ağrısız ve dışkılama ile ilişkili olsa da zaman zaman dışkılamadan bağımsız olarak da oluşabilir. Kan çoğu zaman parlak kırmızı renklidir ve dışkının çevresinde görülür. Bazı durumlarda dışkılamanın nihayetinde kan tuvalete damlayabilmektedir. Kanama çoğunlukla dışkıyı süzmekle olur. Nadiren de olsa demir eksikliğinden kaynaklanan kronik kan kaybı anemiye neden olabilir ve halsizlik, baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlara neden olabilir. Anüs çevresinde kaşıntı, hemoroid hastalarında  sık görülen bir semptomdur. İç hemoroid genel olarak hiçbir belirti göstermez. Ancak hemoroiddeki kan damarları anüsten aşağı sarkar ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu durumda kanama, kaşıntı ve ağrıya ek olarak iç hemoroid belirtileri arasında  akıntı, ıslaklık, şişkinlik ve anal rahatsızlık sayılabilir. Vücuda olan bu etkileri tedaviler ile beraber ortadan kaldırılabilmektedir.

Mayasıl Ağrı Yapar Mı?

Mayasıl hastalığının ağrı yapıp yapmadığı da merak edilmekte olan bir konudur. Bu hastalığa kanama, ağrı, şişlik, ıslaklık, kaşıntı, anüsten akıntı ve diğer durumlar eşlik edebilir. Bu ağrı doktorun önerdiği çeşitli ağrı kesicilerle önlenebilmekte veya hafifletilebilmektedir.

Mayasıl Bulaşıcı Mı?

Mayasıl hastalığının bulaşıcı olup olmadığı araştırılmakta olan konuların arasına girmiştir. Hemoroid asla bulaşıcı bir hastalık olmamaktadır. Bazı ilerlemiş hemoroid vakalarında anal kondilom hemoroidal memede lokalize olabilir. İşte bu anal kondilom bulaşıcı bir hastalıktır. Bunun dışında mayasıl hastalığı herhangi bir bulaşıcı risk taşımamaktadır.

Mayasıl Geçer Mi?

Mayasıl hastalığının geçip geçmeyeceği pek çok insan için araştırma konusu olmuş bir sorudur. Hemoroidler aşamalıdır ve başından sonuna kadar  müdahale gerektirir. Hastalığın ilk evresinde düzelme olmazsa, hastalık bir sonraki evreye geçebilir ve geri dönüşümsüz olabilir. Hemoroid tedavisinde cerrahi müdahale zorunlu değildir. Tüm hemoroid atakları için cerrahi tedavi önerilmemelidir. İç hemoroidin dört evresi vardır ve  cerrahi tedavi genellikle evre 3 ve 4'te yapılır. Diğer tedaviler ile 1. evreden 4. evreye kadar ilaç tedavisi ile kendiliğinden iyileşmek mümkündür. Tam iyileşme görülmez ancak ilaç, diyet ve yüksek lifli gıdalar ile boyut küçültülebilir. Bu sayede hastanın rahatsızlığı azaltılır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir