Mansur Yavaş Kimdir?

Mansur Yavaş Kimdir?
16.12.2021 14:58
Mansur Yavaş eğitim geçmişi yaptığı tüm çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren isimlerdendir. Siyasetçi kişiliği ile medyada sürekli haberlere konu olan Mansur Yavaş yenilikçi yapısı ile de ilgi odağı olan isimlerdendir. Mansur Yavaş kaç yaşındadır, icraatleri nelerdir, aslen nereli? Mansur Yavaş aday olacak mı, eşi kimdir, kaç çocuğu var? Gibi merak edilenleri sizler için derledik.

Mansur yavaş’ı hem Milliyetçi Hareket Partisi hem de Cumhuriyet Halk Partisi Ankara ilinden belediye başkan adayı göstermişlerdir. Yavaş aynı zamanda geçmiş yıllarda Beypazarı Belediye Başkanlığını yapmıştır. Lise eğitimine kadar yaşamı Beypazarı’nda devam eden Mansur Yavaş üniversite için Beypazarı’ndan ayrılıp İstanbul’a gitmiştir. 1979 Yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesini kazanarak avukatlık eğitimine başlamış ve İstanbul Üniversitesinden 1983 yılında mezun olarak avukat olmuştur.

Mansur Yavaş Kaç Yaşındadır?

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde doğan Mansur Yavaş 23 Mayıs 1955 doğumludur. Askerliğini askeri savcı olarak yapmıştır. Askerliğini bitirdikten sonra Beypazarı’na geri dönerek 13 yıl boyunca serbest olarak avukatlık mesleğini icra etmiştir. Mansur Yavaş’ın siyasetle yolunun bir araya gelmesi gençlik yıllarına dayanmaktadır. 1989-1994 Yıllarında belediyede meclis üyesi olarak görev alan Mansur Yavaş 1994 yılında net olarak bir faaliyette bulunup belediye başkan adayı olmuştur. Milliyetçi Hareket Partisi tarafından aday gösterilen Yavaş maalesef seçimi kazanamamıştır. Beypazarı iline belediye başkanı olması 18 Nisan 1999 seçimlerinde yine Milliyetçi Hareket Partisinden aday gösterilip 51% oy ile seçimi kazanmıştır.

Mansur Yavaş İcraatları Nelerdir?

Mansur Yavaş Belediye Başkanı olarak görev yapmaya başladıktan sonra halk tarafından çok fazla sevilmiştir. Yaptığı icraatları ile herkesin kalbinde yerini alan Yavaş Ankara için başarılı işlere de imza atmıştır. Mansur Yavaş’a göre bir belediye başkanı nasıl çalışmalı;

·        Yol Mu Yapmalı?

Göreve başladıktan sonra 2,5 yıl içerisinde 11 tane köprülü kavşak yapmıştır ve yetmediğini 7 adet daha yapmak istediğini belirtmiştir. Yapılan bu yol çalışmalarında bağlantı yolları, bulvarlar, genişletme çalışmaları ve alternatif bulvarlar projeleri ile toplamda 3.500.000 Ton asfalt dökülmesini planlamıştır.

·        Metro Mu Yapmalı?

Ankara’da daha önce projesi bile olmayan hatta adından dahi bahsedilmeyen Metro’nun projesi çizilmeye başlandı ve aynı zamanda planlamaya göre de 1 yıl içerisinde kullanıma hazır hale gelecektir. Metro için talep ettikleri kredi imza aşamasında beklemektedir. Metro Mamak Metrosu olarak isimlendirilecektir.

·        Alt Yapı Çalışması Mı Yapmalı?

Ankara’da belediye başkanlığında görevinde kalıp nasıl olsa adından hiç söz edilmeyen bir çalışma olacağını düşünerek en ufak bir faaliyette bulunulmamıştır. Mamak’ta komple bir yenilenme söz konusu oluyor. Tüm alt yapı yenilenirken aynı zamanda köyleri de unutmayıp açıkta lağım kanalı bırakmadan hepsini kapalı sistem yapıyor. Aynı zamanda sayısı 100’ü aşkın da depo yapılmaktadır.

·        Yağmur Suyu İle Atık Suyu Ayırmak Mı?

Mansur yavaş gerçekten hizmet vermek için nasıl bir çalışma yapacağı konusunda deyim yerindeyse tam bir Cesur Yürek denebilir. Yağmur suyu ile atık suyu ayıran bu projesi hem çok sıra dışı hem de halkın sağlığını ne kadar önemsediğini gösteriyor. Asbestli kanserojen borular yerine kanser riski taşımayan borular 220 km boyunca takılıyor ve aynı zamanda içme suyu ile atık su ayrılmış oluyor. 150 km kadar alanı daha önümüzdeki yıl değiştirmeyi planlamaktadır.

·        Tarihi Mi Öne Çıkarması Gerekiyor?

Yaptığı restorasyon çalışmaları ile gönüllerde yine yerini alan Mansur Yavaş Ankara Kalesinde İç kale 1.etap restorasyon çalışmalarını tamamlamakla kalmayıp aynı zamanda 2. Etap için de çalışma yapmaya başlandı. Unutulmuş Roma Tiyatrosu halka ve turistlere sunulmuş olacak, Arkeopark adında projeye başlandı, tüm türbe, çeşme gibi tarihi içerikli yapılar restorasyon için zamanını beklemektedir. Hepsi için bir proje hazırlanmış durumda var.

·        Çiftçilerin Yanında Mı Olması Gerekiyor?

Mansur Yavaş çiftçileri ve tarımı da unutmayarak ÇKS’ye kayıtlı 40.000 çiftçinin nerdeyse yarısı kadar olan bir rakama ulaşan desteği ABB veriyor. Ankara’da daha önceki yönetimlerde akıllara dahi gelmemiş bu proje ile tarım için sulama boruları, sözleşmeli üreticilik ve hibe destekler de söz konusu olmaya başlandı.

Mansur Yavaş’ın yapmakta olduğu şu an resmiyette de hayata geçirdiği projeler saymakla bitmeyecektir. Oturduğu koltuğun sonuna kadar hakkını veren belediye başkanlarındandır.

Mansur Yavaş Aslen Nereli?

Mansur Yavaş Ankara Beypazarı doğumlu göçmen bir ailenin çocuğudur. Ailesi Makedonya’dan göçerek Ankara’da düzenli bir hayat yaşamışlardır. Beypazarı’na yaptığı çalışmalarla da hem doğduğu şehri ne kadar sevdiğini, aidiyet duygusunu ve aynı zamanda görev aldığı makama karşı olan saygısını gözler önüne sermiştir. Görevinin başına gerçekten halka hizmet verme amaçlı gelen nadir bulunan belediye başkanlarındandır.

Mansur Yavaş Aday Olacak Mı?

Mansur Yavaş’ın ismi Cumhurbaşkanlığı adaylığında medyada ismi çokça durulmasına karşın kendisinin böyle bir planının olmadığını açıklayan Yavaş aynı zamanda o görece layık görülmenin de kendisini mutlu ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı’nın kim olacağı sorusu halk arasında merak konusu olurken Mansur Yavaş gibi görevine sadık halkı için çalışan bir ismi adayların arasında görmek hoş olacaktır.

Mansur Yavaş Eşi Kimdir?

Mansur Yavaş’ın eşinin adı Nursen Yavaş’tır. Evlenme aşamaları bir akrabalarının vesile olması ile tanışarak fazla zaman geçmeden hemen sözlenmişlerdir. Mansur Yavaş’ın Nursen Yavaş ile evlenmesi askerlik döneminde gerçekleşmiştir. 1986 Yılında yaptıkları bu evlilik ile bu güne kadar aynı yolda birlikte yürüyen çift mutlu bir aileye sahiptir.

Mansur Yavaş Kaç Çocuğu Var?

Mansur Yavaş’ın kıymetli eşi Nursen Yavaş ile dünyaya getirdikleri dünya güzeli 2 kızları var. Daha önce belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde kızları ile fazla vakit geçiremediğinden dolayı pişmanlık yaşayan Mansur Yavaş hayatı ıskaladığına kızlarının nasıl büyüyüp de evlenecek yaşa geldiğine şaşkındır. Şimdilerde hem işime hem de aileme vakit ayırabilmenin formülünü bulmuş durumdadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir