Manolya Hakkında En Çok Merak Edilen Bilgiler

Manolya Hakkında En Çok Merak Edilen Bilgiler
13.08.2022 14:00
Manolya odunsu bitki türlerinin ortak adı olarak da kabul edilmektedir. Hoş görüntüsü ile dikkat çeken manolya hakkında bilinmeyen pek çok teknik bilgi bulunuyor. Peki, manolya bakımı nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Manolya nasıl ekilir, tohumu nasıldır ve ne zaman, nasıl çiçek açar?

Manolya; manolyagiller familyasına ait olan Magnolia cinsini oluşturan her dem yeşil yaprak döken odunsu bitki türlerinin ortak adı olarak kabul görmektedir. Manolya saçak kök yapısına sahiptir. Bu kökler kalın değildir. Manolya; Mississippi ve Louisiana’nın resmi devlet çiçeği olarak görülmektedir. Missisipi’de çiçeklerin bolluğu ‘’Manolya Devleti’’ takma adını almıştır. Çiçekler genelde yapraklanmadan sonra açmaya başlar. Manolya hoş görüntüsü ile her daim dikkatleri üzerine çektiği gibi son zamanların en çok rağbet gören bitkileri arasında da yer bulmuştur.

Manolya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Manolya çiçeğinin bakımı dâhilinde güneşi oldukça seven bir bitkidir. Bu sebeple saksınızı evinizde bol güneş alan bir yere koymanız faydalı olacaktır. Manolya ılıman iklim bitkisi olduğu için kış aylarında soğuk bir alanda bırakmamanız gerekir. Manolyanın yapraklarını yıkayarak sulama yapmanız bitkinin su ihtiyacını karşılaması açısından yeterli olacaktır.

Manolya Çiçeğinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Manolya çiçeğinin cilde faydaları arasında en bilineni cilt hastalıklarına iyi gelmesidir. Manolya çiçeğinin cilde faydası; ciltte meydana gelen egzama, kızarıklık, kaşıntı gibi problemlere iyi gelmesidir. Manolya çiçeğinin cilde faydaları arasında cilde parlaklık kazandırması da bulunmaktadır.

Manolya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Manolya çiçeği genelde soğan şeklinde çoğaltılır. Manolya çiçeğini çoğaltmak ve başka saksılara ekmek için çiçeklenme mevsiminin bitmesini beklemeniz gerekiyor. Manolyayı çiçeklenme mevsimi bitmeden budamanız bitkinin köklerine zarar verebilir. Keskin bir alet yardımıyla budamış olduğunuz dalları başka saksılara manolya fidanı ektiğiniz yöntem ile dikerek çoğaltabilirsiniz.

Manolya Ne Zaman Çiçek Açar?

Manolya her mevsim yeşil kalmayı başarabilen bir bitkidir. Ancak manolyanın çiçek açma mevsimi Mayıs ve Ağustos aylarının arasına denk gelir. Manolya çiçeğinin fidanını ilkbahar aylarında dikerseniz bir sonraki yıl aynı aylarda çiçek vermeye başlar. Çiçekler manolyanın cinsine göre beyaz, sarı, kırmızı ve mor renklerde açabilir.

Manolya Çiçeği Dalından Tutar Mı?

Manolya çiçeği dalından tutabilir. Manolya çiçeği dikim yöntemleri arasında daldan ekim yöntemi de yer almaktadır. Manolyayı çiçeklenme mevsimi bittikten sonra budadığınız dalları başka saksılara manolya fidanı diktiğiniz yöntem ile ekebilirsiniz. Manolya çiçeği dalından bu şekilde tutar.

Manolya Çiçeği Evde Yetişir Mi?

Manolya çiçeği hoş görüntüsü ile çiçekseverlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Manolya çiçeği her mevsim yeşil kalma özelliği ile evde ve bahçede kolaylıkla yetiştirilebilir. Geniş yaprakları, hoş kokusu ve canlı renkleri ile manolya balkon ve bahçelerde güzelliği ile dikkat çekiyor.

Manolya Çiçeği Tohumu Nasıl Ve Ne Zaman Ekilir?

Manolya çiçeği evlerde ve bahçelerde kolaylıkla yetiştirilebilen bir bitkidir. Bakımı zor kabul edilse de görüntüsü ile dikkat çeken manolya çiçeğinin tohumunun nasıl ve ne zaman ekildiği merak ediliyor. Manolya çiçeği tohumu genelde Eylül ve Kasım aylarında verir. Manolya ağacı fidanı ilkbaharda alınmalı ve fidan dikimi genelde aynı aylarda yapılmalıdır. Manolya çiçeği tohumu genelde rüzgârın olmadığı bir bölgede yapılmalıdır. Tohum direkt olarak kullanılacak saksıya toprak içine ekilebilir. Manolya çiçeğinin tohumu doğru sulama ile seneye aynı aylarda çiçek vermeye başlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir