Kedilerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Kedilerin Ömrü Nasıl Uzatılır?
20.12.2021 20:30
Kediler en çok sevilen evcil hayvanlardan birisidir. Bazı kedi sahipleri, kedilerini aileden birisiymiş gibi görür ve hep onunla vakit geçirmek ister. İnsanlar için en sadık ve en sevimli dost olan kedilerin uzun yaşaması istenir. Kedilerin ömrü ne kadardır, evcil kedilerin ömrü ne kadardır, siyam kedilerin ömrü ne kadardır konularını sizler için derledik.

Kediler en çok sevilen hayvanlardır diyebiliriz. Hem çok sevimli, hem yumuşacık, hem de çok arkadaş canlısı hayvanlardan biridir. Bazı hayvan severler kedi sahiplenmek ister. Kedi sahiplenmek ciddi ve büyük bir sorumluluktur. Kedi sahipleri kedilerin çok sadık ve çok güvenilir bir dost gibi olduğunu söylerler. Bu nedenle kedilerin çok uzun yıllar yaşamasını isterler. Kedilerin ömrü ortalama olarak 16-18 yıl kadardır. Ancak kedilerin daha uzun süre yaşaması da daha kısa süre yaşaması da yaşam koşullarına bağlıdır. Kediler de tıpkı insanlar gibi iyi beslenmeli, iyi uyumalı ve hareketli olması gerekmektedir. Ayrıca kedi aşıları yaptırılmalı ve sağlık kontrolleri ihmal edilmemelidir. Kedilerin öncelikle çok iyi beslenmesi gerekmektedir. Doğru bir kedi maması seçilmelidir. Kedilere zararlı olabilecek besinler verilmemelidir. Diğer bir husus ise kedilerin temiz ve güvenli bir ortamda yaşaması gereklidir.

Kedilerin Ömrü Ne Kadardır?

Kedi sahipleri kedilerinin ne kadar yaşayacağını merak ederler. Kediler ortalama olarak 16-18 yıl kadar yaşar. Ancak kedilerin ömrü, yaşam koşullarına göre uzayabilir ve kısalabilir. Sokak kedilerinin daha kısa süre yaşadığı bilinmektedir. Özellikle yavru kediler doğada nasıl yaşayacaklarını bilmedikleri için ve yiyecek bulamadıkları için çok uzun yaşayamazlar. Ayrıca kötü hava koşulları, kirli ve hijyenden uzak ortamda yetişen kediler de çok uzun süre yaşayamazlar. Kedilerin temiz ve hijyenik bir ortamda, iyi yiyecekler tüketerek yaşaması gereklidir.

Evcil Kedilerin Ömrü Ne Kadardır?

Evcil kedilerin ne kadar yaşayacakları merak edilmektedir. Kediler yaklaşık 17-18 yıl yaşarlar. Sokak kedilerinin birkaç yıl içinde öldükleri bilinir. Çünkü sokakta yaşayan kediler düzgün yiyecek bulamaz, iyi beslenemez ve pis ortamlarda yaşadıkları için dayanamazlar. Ancak evcil kediler sokak kedilerine göre daha şanslıdır. Evcil kediler temiz bir ortamda yaşadıklarında, düzgün ve kaliteli mamalar tükettiklerinde daha uzun süre yaşayabilirler. Evcil kedileri olan kişiler, kedilerinin daha uzun süre yaşaması için aşılarını yaptırmalı, sağlık kontrollerini ihmal etmemeli ve günlük bakımını yerine getirmelidir. Böylece kediler daha sağlıklı ve daha uzun yıllar yaşayabilir.

Siyam Kedilerin Ömrü Ne Kadardır?

Siyam kedileri hemen hemen herkes tarafından dikkat çeken bir kedidir. Genellikle Güney Doğu Asya’ da yaşarlar. Özellikle Tayland’da çok fazla siyam kedisi vardır. Siyam kedileri krem rengi tüylere sahip olurlar ve kulakları diğer kedilere göre daha kısadır. Ayrıca kaslı bir gövdeye sahip olurlar. Siyam kedileri ortalama olarak 15 sene yaşarlar. Siyam kedilerinin iyi beslenmesi ve iyi bakılması gerekir. Siyam kedilerinin daha uzun yıllar yaşaması için sağlık kontrollerinin de aksatılmaması gerekir. Siyam kedileri eklem hastalıkları, kemik hastalıkları ve sinir sistemi hastalıklarına yatkındırlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir