Deniz Kabuğu Hangi Boya İle Boyanır?

Deniz Kabuğu Hangi Boya İle Boyanır?
23.01.2023 20:08
İstiridye, midye gibi yumuşakçaların içinde yaşadıkları kabuğu terk etmeleri sonucunda kıyıya vuran boş kabuklardır. Deniz kabuklarına biraz daha yakından bakalım. Deniz kabuğu hangi boya ile boyanır, neler yapılır, nasıl temizlenir? Deniz Kabuğu neyden oluşur, ne zaman toplanır, nerede bulunur? İşte detaylar.

Hem dekoratif hem de güzel bir hobi olarak deniz kabuklarını ister motiflerle zenginleştirerek isterseniz de düz ve sade bir boya ile boyayabilirsiniz. Deniz kabukları için en uygun boyalar porselen ya da akrilik boyalardır. Boya için ayrıca farklı kalınlıklarda fırçalara ihtiyacınız olacaktır. Tüm malzemeleri yapı marketlerden ya da kırtasiyelerden edinebilirsiniz.

Deniz Kabuğu İle Neler Yapılır?

Deniz kabukları süs eşyaları başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilmektedir. Tablo, şamdan, mumluk, duvar süslemesi, çerçeve kenarlıkları, kolye, küpe, halhal, çanta, vazo gibi ürünler deniz kabukları ile çeşitlendirilebilir. Deniz kabukları çok farklı şekillerde değerlendirilebilecek bir malzemedir.

Deniz Kabuğu Nasıl Temizlenir?

Deniz kabuklarını deniz kıyılarından kendinizde toplayabilir ya da toplu şekilde satın alabilirsiniz. Deniz kabuklarının kendine has bir kokuları bulunmaktadır. Bu kokuyu giderebilmek için öncelikle oda sıcaklığındaki bir suyun içerisinde bir süre bekletmelisiniz. Tencerenin içine normal ısıda kabukların üzerini biraz geçebilecek kadar su ekleyin.

Fakat suyu önce kesinlikle kaynatmayın. Birden bire çok kaynar bir suyun içe attığınız ya da kabukları önceden normal suda bekletmediğiniz deniz kabukları çatlayabilir. Ortalama boydaki deniz kabuklarınızı 5-10 dakika arasında kaynatın ve temiz bir yüzeye sıra sıra yerleştirin. İnce bir çubuk ya da cımbız yardımıyla içini iyice temizleyin.

Deniz Kabuğu Neyden Oluşur?

Deniz hayvanlarının bazıları kendilerini zırh gibi koruyan kabuklara sahiptir. Bu hayvanların yaşadığı evde olabilir kendilerini dış tehlikelere korudukları bir kalkan da olabilmektedir. Vahşi dünyaya karşı kendilerini bu sert kabuk ile koruma altına alırlar.

Sahil kenarlarında denk geldiğimiz deniz kabukları ise bu hayvanların ölüm sonucunda kabuklarını terk etmeleri sonucunda kıyıya vuran boş kabuklardır. Ancak hala içlerinde canlı olabilir buna dikkat etmelisiniz. Kabuklar kalsiyum, karbonat, protein ve minerallerden meydana gelmektedir.

Deniz Kabukları Ne Zaman Toplanır?

Deniz kabukları jeolojik ve biyolojik süreçlerin büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Deniz ve okyanus kıyılarına akıntılar ve belli süreçlerin sonucunda dalgalar ile taşınırlar. Genellikle yaz aylarında deniz kenarlarında biriken deniz kabukları toplanmaktadır.

Büyük Deniz Kabuğu Nerede Bulunur?

İstiridye, deniz salyangozu, midye gibi kabuklu deniz canlılarının, kabuklarının içini terk etmeleri sonucunda boş kalan kabukların deniz veya okyanus dalgalarıyla sahillere taşınmasıyla deniz veya okyanus kıyılarında bulunur.

Okyanuslarda ve denizlerde meydana gelen dalgalar ve akıntılar sahil kıyılarında deniz kabuğu çeşitliliği görmemize olanak tanımaktadır. Dünyadaki en fazla deniz kabuğu çeşitliliği Filipinler ve Hint okyanusunda görülmektedir. Ayrıca Avustralya, Güney Afrika, Florida sahil şeridinin deniz kabuklarıyla kaplı olduğu en eşsiz plajlara sahip bölgelerdir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir