Makarna Yaparken Krema Yerine Ne Kullanılabilir?

Makarna Yaparken Krema Yerine Ne Kullanılabilir?
01.12.2022 21:50
Makarna yaparken krema yerine ne kullanılabilir? Makarna yaparken ne kadar su konulur? Makarna yaparken tencerenin kapağı kapatılır mı, tuz ne zaman atılır? Makarna yaparken yağ ne zaman kullanılır, su kaynadıktan sonra mı atılır? Makarna yaparken pek çok soru merak edilmektedir. Merak edilen tüm detayların cevaplarını sizler için bu yazımızda paylaştık...

Krema makarna yaparken kullanılan vazgeçilmez bir malzeme olmuştur. Fakat bazen krema olmaması durumunda alternatif olarak krema yerine bazı malzemeler kullanılabilir.

·            Süt ve Tereyağı

·            Soya Sütü ve Zeytinyağı

·            Süt ve Mısır Nişastası

·            Yarım Buçuk ve Tereyağı

·            İpek Tofu ve Soya Sütü

·            Yunan Yoğurt ve Süt.

·            7. Buharlaştırılmış Süt.

·            8. Süzme Peynir ve Süt.

Makarna Yaparken Ne Kadar Su Konulur?

Genellikle 500 gramlık bir paket makarna için, 1,5 litre su kaynatılması uygun görülmüştür. Kaynayan suya atılan makarnalar, suyunu çekene kadar demlendirilerek pişirilmesi gerekmektedir. Fazla ya da az konulan su makarnanın pişmesi için iyi olmayacaktır.

Makarna Yaparken Tencerenin Kapağı Kapatılır Mı?

Makarna kesinlikle ocağın altı hiç kısılmadan ve tencerenin kapağı kapatılmadan haşlanması gereken bir yiyecektir. Lezzetli bir sos için makarnayı haşladığınız sudan, makarnayı süzmeden önce 1 bardak ayrılması gerekmektedir. Makarnanın genelde pişirme süresi 10-12 dakika arasındadır.

Makarna Yaparken Tuz Ne Zaman Atılır?

Makarnayı pişirirken, haşlama suyuna tuz atılabilir. Tuzu, makarnanın suyu kaynadıktan sonra içerisine ilave etmeniz gerekmektedir. Tuzun erimesine fırsat verdikten sonra makarnanın hepsini aynı anda atmanız gerekmektedir.

Makarnanın olası yapışma durumunu önlemek için 500 gramlık bir paket makarnaya, en az bir çorba kaşığı tuz eklenmesi uygun görüşmüştür.

Makarna Yaparken Yağ Ne Zaman Kullanılır?

Pişirdiğiniz makarnanın kalınlığına göre 10-15 dakika arasında makarnayı kaynatmanız gerekmektedir. İyi yumuşadıktan sonra makarnanın suyu dikkatli bir şekilde süzülmelidir. Ayrı bir tavada ısıttığınız 2 yemek kaşığı sıvı yağı makarnanın içerisine dökebilirsiniz.

Makarna suyuna yağ koymanın bir anlamı olmaz. Tuz kıllanmak kafi olacaktır. Makarnaya sos yapılacak ise eğer makarna pişerken yağ kullanılmamalıdır. Fakat makarna sade olarak tüketilecek ise bir kaşık kadar yağ suyuna eklenebilir.

Makarna Yaparken Hangi Yağ Kullanılır?

Makarna suyu kaynadıktan hemen sonra tuz eklenmelidir. 4 su bardağı su için 1 tatlı kaşığı tuz yeterli bir miktardır. Tuzu ekledikten sonra suyun altı kısılmalıdır Makarna pişirirken yapışmaması için 2-3 yemek kaşığı sıvıyağ ya da zeytinyağı eklenerek makarnanın en uygun şekilde pişmesi sağlanır.

Makarna Yaparken Su Kaynadıktan Sonra Mı Atılır?

Makarna yapılırken yarım fincandan biraz fazla sıvı yağ kullanılabilir. En sağlıklısı zeytinyağıdır ama bazıları makarnada kokusunu sevilmediğinden dolayı diğer yağlar da kullanılabilir. Makarna yapılırken su kaynadıktan sonra makarnaları koymak gerekmektedir. Eğer makarnaya sos yapacaksanız haşlama suyuna yağ eklenmeyecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir