Pilav Yaparken Tencerenin Kapağı Kapatılır MI?

Pilav Yaparken Tencerenin Kapağı Kapatılır MI?
01.12.2022 21:58
Pirinç ya da bulgur pilavı özellikle et yemeklerimizin en büyük eşlikçileridir. Peki pilav yaparken tencerenin kapağı kapatılır mı, pirinç ne kadar suda bekletilir, arpa şehriye yıkanır mı? Pilav yaparken bulyon ne zaman atılır, pirinç neden suda bekletilir, bulgur pilav yapılırken bekletilir mi, sıcak suyla mı yıkanır? İşte detaylar.

Pirinç pilavı, yemeklerimizin en büyük eşlikçisi ve eşsiz tadıyla sofralarımız baş tacıdır. Pilav yapımı kolay gibi görünse de her yemek gibi pilavında dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Öncelikle pilav, pilav tenceresinde yapılmalıdır. Pirincin duyunu çekip güzelce şişmesi için kapağı kapalı olmalıdır. Suyu azalıp buharı çıkmaya başlayana kadar da açılmamalıdır.

Pilav Yaparken Pirinç Ne Kadar Suda Bekletilir?

Pirincin iyice şişmesi ve tat vermesi için önceden ılık ya da sıcak suda bekletilmelidir. Nişastasından iyice yıkanan ve suyundan arındırılan pirinçler, ılık ya da sıcak suyun içerisine birkaç damla limon damlatılarak yarım saat ya da 1 saat kadar bekletilmelidir. Limonlu suda bekleyen pirincin rengi açılır ve daha güzel bir görüntü oluşur.

Pilav Yaparken Arpa Şehriye Yıkanır Mı?

Sade, tel ya da arpa şehriyeli pilavların tadına doyum olmuyor.  Pilav yaparken öncesinde nişastasından arındırmak için pirinçler yıkanmalıdır. Fakat şehriyelerin yıkanma gibi bir durumu söz konusu değildir. Kızgın yağa atılan ilk malzeme arpa şehriye olduğu için, üzerinde kalan su damlaları yağ ile birleşince patlayabilir ve zaten şehriyenin yıkanmasına gerek yoktur.

Pilav Yaparken Bulyon Ne Zaman Atılır?

Genellikle çorbalara, soslara ve yemek sularına eklenen, yemekleri tatlandırmak için kullanılan lezzetli bir ek malzemedir. Şehriyeli bir pilav yapacaksanız şehriye ile birlikte bulyonu ekleyerek 1-2 dk kadar kavurabilirsiniz. Bulyonu pirinçleri ekledikten sonra da ekleyebilirsiniz.

Pilav Yaparken Pirinçler Neden Suda Bekletilir?

Pirinçlerin pilav öncesinde suda bekletilmesinin hem sağlık hem lezzet hem de lezzet açısından büyük önemi bulunmaktadır. Pirinç içerisinde oldukça yüksek oranda nişasta barındıran bir üründür. Bundan dolayı suda bekletmek, yıkamak gibi yemek öncesi işlemler nişastasından arındırılması ve daha sağlıklı bir seçenek olması için gerekmektedir. Ayrıca bir süre suda bekleyen pirinçler yapım aşamasında daha kolay şişecek ve daha lezzetli olacaktır.

Bulgur Pilav Yaparken Yıkanır Mı?

Bakliyatlar arasında tüketim alanı en geniş olan ürünlerden biri de bulgurdur. Genel bir görüş olarak bulgurun yıkanması doğru bir tercih değildir. Zaten toplandıktan sonra yıkanan ve o şekilde paketlenen bulgur, tekrar yıkanmaya ihtiyaç duymayacaktır.

Bulgur Pilavı Yapılırken Sıcak Suyla Mı Yapılır?

Bulgur pilavı, yemeklerin yanında sebzeli ve sade olarak tercih edilebilecek oldukça lezzetli bir tercihtir. Püf noktalarından biri ise kısık ateşte ağır ağır pişmesidir. Bulgur pilavı tüm malzemeler eklendikten sonra en son ılık ya da sıcak su eklenerek pişmeye bırakılmalıdır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir