Madeni Paraların Kenarları Neden Genellikle Tırtıklıdır?

Madeni Paraların Kenarları Neden Genellikle Tırtıklıdır?
23.01.2023 19:45
Madeni paraların kenarları neden genellikle tırtıklıdır? Kuyrukluyıldız ve asteroit arasında ne fark var? Ay'ın yüzeyindeki bazı bölgelerin daha karanlık görünmesinin gerekçesi nedir? Paket lastikleri esnedikten sonra nasıl eski haline dönebiliyor? Bazı meyveler nasıl toplanma işleminden sonra olgunlaşmaya devam edebiliyor? Gök gürültüsü neden oluşur? Gündemde olan ve merak edilen soruların cevapları birçok insan tarafından araştırılmaya ve yanıtlanmaya devam edilmektedir. Sizler için bu yazımızda detaylara yer verdik.

Eski çağlarda özellikle altın ve gümüş paraların kenarlarını kazıyarak az da olsa bu değerli madenden biriktirmek mümkün olduğu bilinmektedir. Bunu yapmayı başarabilenler, biriktirdikleri madenleri tekrar kullanmakta ve bu işlemi ticarete döküyordu. Aslında ilk madeni paraların köşeli üretilmemiş olmasının sebebi de bundan kaynaklıdır. Çünkü yuvarlak bir madeni, şeklini değiştirmeden kazımak çok daha zor olacaktır. Ama bu zorluğun bile üstesinden gelebilenler meydana geldiğinden dolayı da yeni bir çözüm üretilmek zorunda kalınmıştır.

Böylece madeni paraların kenarlarına girinti ve çıkıntılar eklendiği bilinmektedir. Bu sayede paranın kenarı kazındığında hemen belli oluyor ve böyle bir parayı kimse kabul etmiyordu.

Modern madeni paralarda artık günümüzde değerli madenler kullanmıyor. Ancak buna rağmen kenarında kabartma veya yazılar olması tamamen bir uygulama alışkanlığından kaynaklandığı bilinmektedir.

Kuyrukluyıldız ve Asteroit Arasında Ne Fark Var?

Aralarındaki en büyük fark yapılarındaki maddeler olarak bilinmektedir. Kuyruklu yıldızlar büyük oranda buz, kayaç parçacıklar ve organik maddelerden oluşmaktadır. Bu nedenle zaman zaman kirli kartopları olarak da isimlendirildikleri gözlemlenmiştir. Asteroitler ise kayaçlardan ve metallerden oluşan gök cisimleri olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Ay’ın Yüzeyindeki Bazı Bölgelerin Daha Karanlık Görünmesinin Gerekçesi Nedir?

Ay'ın yüzeyindeki koyu ve açık renkteki bölgelerin farklı renkte görünmelerinin nedenine bakıldığında bölgelerdeki kayaçların kimyasal bileşimlerinin birbirinden farklı olması olarak gözlemlenmiştir.

Çıplak gözle bakıldığı zaman Ay’ın yüzeyindeki bazı bölgeler diğerlerine göre daha koyu renkte görülmektedir. Geçmişte koyu gri renkte görünen bölgelerin deniz, açık gri bölgelerin ise kara olduğu düşünülmekte idi. Daha sonra yapılan gözlemlerden sonra ise açık gri bölgelerin kraterlerle kaplı, yüksek ve engebeli alanlar, koyu gri bölgelerin ise daha alçak ve düz alanlar olduğu sonucuna varılmıştır.

Paket Lastikleri Esnedikten Sonra Nasıl Eski Haline Dönebiliyor?

Kauçuğun yapısındaki farklı polimer zincirleri arasında kimyasal bağlar oluşabildiği gözlemlenmiştir. Bu olay çapraz bağlanma olarak isimlendirilmektedir. Paket lastiği gerilme gerçekleştiğinde ise birbiri içine geçmiş haldeki polimer zincirleri açılma gösterecektir ve bu nedenle de düz bir hal alacaktır. Uygulanan kuvvet kaldırıldığında ise polimer zincirleri eski şekillerine geri döndüğü gözlemlenecektir.

Bazı Meyveler Nasıl Toplanma İşleminden Sonra Olgunlaşmaya Devam Edebiliyor?

Klimakterik meyvelerin olgunlaşma sürecinde etilen hormonu etkili olmaktadır. Bu tür meyvelerin olgunlaşma sürecinde etilen seviyesinde ve solunum hızında ani bir artış gözlemlenir. Bu süreç meyve koparıldıktan sonra da devam edebildiği gözlemlenmiştir.

Elma, muz, armut, kayısı, şeftali, avokado gibi besinler klimakterik meyvelere örnek verilebilir ve toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmektedirler. Greyfurt, limon, çilek, üzüm, ananas, karpuz, nar gibi klimakterik olmayan meyveler ise tam tersi, toplandıktan sonra olgunlaşma gerçekleştirmezler.

Gök Gürültüsü Neden Oluşur?

Gök gürültüsü, elektriksel boşalma sayesinde, 20.000 °C (Güneş yüzey sıcaklığının üç katı olarak hesaplanmıştır) ye varan sıcaklık ile atmosferin ısıtılması sonucu ışık (parlama) kanalları boyunca oluştuğu araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Yıldırım demetlerini çevreleyen havada oluşan bu ani sıcaklık ve basınç değişimi havanın hızla genleşmesine sebep olmaktadır. İşte bu durumdan dolayı havanın bu ani genleşmesi sonik ses dalgası yaratmaktadır. Bu da gök gürültüsünü oluşturmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir