İnsanlar Neden Örümcekten Korkar?

İnsanlar Neden Örümcekten Korkar?
06.01.2023 22:01
İnsanlar neden örümcekten korkar? İnsanlar neden parmak emer, neden sosyal medyada paylaşım yapar? İnsanlar neden palyaçodan korkar, neden regl olur? İnsanlar neden sigara içer? İnsanların gerçekleştirdiği bir sürü eylem bulunmaktadır. İşte tüm detaylar...

Araştırmayı yapan bilim insanları yılan ve örümcek korkusunun evrim kökenli olduğunu düşündüklerini dile getirmişlerdir. Bu korku 40 milyon yıldır birlikte yaşamanın sonucu meydana gelmiştir. Atalarımız için örümcek ne kadar büyük bir tehdit oluşturduysa örümcek korkusu DNA' mızın bir parçası haline gelmiştir.

Diğer fobilerde olduğu gibi araknofobi de psikolojik destek ile tamamen çözümlenebilecek bir korkudur. Örümcek korkusu sık rastlanan özgül fobi çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir.

İnsanlar Neden Parmak Emer?

Parmak emmenin temelinde anne-çocuk ilişkisindeki yetersizliğin olması ve çocukta güven duygusunun yeterince gelişmemiş olduğuna ilişkin görüşler de bulunmaktadır. Alt ıslatmada olduğu gibi, sürekli parmak emme davranışı da duygusal sorun ve gerginliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabildiği gözlemlenmiştir. Genelde stres için bir baş etme mekanizması olarak kullanıldığı bilinmektedir ve sıklıkla yaşamın zor dönemlerinde gelişmektedir. Bunu doğal bir uyku yardımcısı olarak da kullanabilmeleri de mümkündür. Diğer benzer alışkanlıklar gibi, belli yerler ve şeylerden tetiklenebildiği gözlemlenmiştir.

İnsanlar Neden Sosyal Medyada Paylaşım Yapar?

Sosyal medyada bilgi paylaşımını tetikleyen ve destekleyen faktörler üzerine yapılan bir çalışmada 10 temel unsurun insanları paylaşım yapmaya ittiği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunlara bakıldığında;

·        Kişisel haz,

·        Yetkinlik duygusu,

·        Öğrenme isteği,

·        Kişisel çıkar,

·        Fedakarlık,

·        Empati,

·        Sosyal angajman,

·        Topluluk ilgisi,

·        Etkileşim ve itibar

Olduğu gözlemlenmiştir.

İnsanlar Neden Palyaçodan Korkar?

Palyaçoların makyajları zihnimizde bir nevi maske gibi algılanmaktadır ve gerçek duygularını anlayabilmemize izin verilmediği gözlemlenen bir durumdur. Bu da kaygıyı ve ardından korkuyu tetikleyen olası sebeplerden biri olmasına yol açmaktadır.

İnsanlar, bir kişinin yüzünü maskeyle gizlemesini rahatsız edici bulabilmektedir. Çünkü maskeler insanların yüzlerindeki gerçek ifadeleri sakladığından dolayı bu durum gerçekleşir. Bu yüzden kendilerini maskeli kişilerin yanında güvende hissetmemeleri gibi bir durum ortaya çıkabilir. Koulrofobi, palyaçolara duyulan korku anlamına gelmektedir.  Koulro kelimesi, Antik Yunan kültüründe palyaçoların eğlence figürü olarak yer almaktadır.

İnsanlar Neden Regl Olur?

Gebelik gerçekleşmezse östrojen salımı azaldığı gözlemlenir ve kan düzeyindeki progesteron düzeyi artış gösterir. Böylece olası gebelik için kalınlaşan rahim içi duvarı, pul pul dökülme gerçekleştirilerek incelmeye başlamaktadır. Rahim içi dokunun bir miktar kanla birlikte vücut dışına atılmasıyla beraber regl ya da diğer bir deyişle adet kanaması gerçekleşmektedir.

İnsanlar Neden Sigara İçer?

Nikotin beyinde kimyasal ve biyolojik değişiklikler meydana getirir. Dopamin adlı norötransmitterin salgılanmasını sağladığı bilinmektedir. Dopamin içiciye haz verir, konsantrasyonunu arttırır, enerji düzeyini yükselmesine yardımcı olur. Bu nikotinin pekiştirici etkisidir yani kişiler bu etkiyi elde etmek için maddeyi arzulamaya başlarlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir