Levrek Balığı İle İlgili Püf Noktaları

Levrek Balığı İle İlgili Püf Noktaları
05.04.2022 20:00
Levrek balığı, insanların çok severek yediği balık türlerinden birisidir. Bundan dolayı insanların aklında levrek balığı ile ilgili sorular dolaşmaktadır. Biz de yazımızda levrek balığı ile ilgili püf noktalardan, levrek balığının ne zaman avlanacağından ve daha birçok konudan sizler için bahsettik.

Güzel bir levrek balığı pişirmek için hangi püf noktaların uygulanması gerektiği insanların merak ettiği konulardan birisidir. Öncelikle levreğimizi buz gibi bir suda yıkamamız gerekmektedir. Levreğin kolay pişmesi için balık ayıklama yapılır ve üzerine bıçak yardımıyla birkaç çizik atmanız gerekmektedir. Halk şeklinde doğranmış limonlar balığın içerisine ve üzerine yerleştirilmelidir. Levreğin lezzetini arttırmak için üzerine 2 – 3 dal taze kekik koymak da bir diğer püf noktadan birisidir. Eğer balığınızı ızgara yapacak iseniz pişirmeden önce balığa soğan suyu ve zeytinyağı sürüp o şekilde 2 – 3 saat boyunca bekletmek hem balığa lezzet vermekte, hem de ızgaraya yapışmamasını sağlamaktadır. Levreğin eti narin olduğundan dolayı fazla pişirilmemesi gerekmektedir. Levreği pişirme sırasında yağlı kağıda bir bohça gibi sarmak lezzetlerin balığa geçmesini sağlamaktadır.

Levrek Ne Kadar Zamanda Büyür?

Levreklerin ne kadar zamanda büyüdüğü de balık severler için merak konusudur. Yavru levrek balıkları yaklaşık 18 – 20 ay sonrasında 500 – 600 gram ağırlığa ulaşmaktadırlar. Bu ağırlığa ulaşınca satışa çıkarılmak için hazır olmaktadırlar.

Levrek Ne Zaman Avlanır?

Levreğin ne zaman avlanacağı balık tutan insanların bilmek istediği konulardan birisidir. Levreklerin av mevsimi mayıs ortasında başlayıp eylülün ortasında bitiyor diye bilinmektedir. Ancak kasım, aralık, ocak, şubat aylarında da levrek avlanması bazen mümkün olabilmektedir.

Levrek Nerelerde Olur?

Lezzetli, eti yağsız olan levrek balığı, mayıs ortasından eylül ortasına kadar ve bazen kasım, aralık, ocak, şubat aylarında da Türkiye’nin Akdeniz, Karadeniz, Marmara bölgesinin kıyı kesimlerinde bulunmaktadır.

Levrek Yedikten Sonra Süt İçilir Mi?

Halk arasında geçmişten günümüze balık ile süt tüketilmez diye bir düşünce bulunmaktadır. Ancak bu bilgi doğru bir bilgi değildir. İçtiğiniz süt bozuk olmadığı sürece levrek ile ve balık ürünleri ile tükettiğiniz süt size kesinlikle zarar vermeyecektir.

Levrek İle Kaya Levreği Arasındaki Fark

Levrek ile kaya levreğin arasındaki farklar, ikisinin nasıl ayırt edileceği bu konular ile ilgilenen kişiler için merak edilen konulardan birisi haline gelmiştir. Levrek ile kaya levreğini ayırt edebilmek çok kolay bir iş değildir. İkisinin arasındaki en büyük farklardan birisi levreğin renginin daha açık, kaya levreğinin renginin ise daha koyu tonlarda olmasıdır. Bir diğer fark ise kaya levreğinin sürü haline kaya diplerinde yaşarken, normal levrek balığının açık olan yerlerde yaşamasıdır. Kaya levreğinin ağzının içinde sarı bir renk bulunmaktadır. Hatta bu sebepten dolayı bazı yerlerde sarı ağız olarak da bilinmektedir. 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir