Kuzukulağı Faydaları Nelerdir?

Kuzukulağı Faydaları Nelerdir?
04.04.2022 15:30
Yemyeşil yapraklı bir bitki olan kuzu kulağı halk arasında ekşi ot, turşu otu ya da ebem ekşisi gibi isimlerle de anılmaktadır. İsmini kuzukulağıgiller familyasından alan bu bitkinin faydaları nelerdir, zararı var mıdır? Kuzukulağının besin değeri kaçtır?

Ekşi tadıyla sevenlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan kuzukulağının faydaları aşağıda sıralanmıştır:

·        C vitamini açısından oldukça zengin olan bu bitki, epey güçlü bir oksidandır. Bu özelliği sebebi ile vücudu birçok zararlı maddeye karşı korur.

·        Çayı yapılıp da içilirse doğal bir ateş düşürücü olur.

·        Nezle ve grip gibi mevsimsel hastalıkların iyileşme sürecini oldukça hızlandırır.

·        Kuzukulağı birçok yeşil yapraklı bitki gibi kansızlığa da iyi gelmektedir.

·        Tüketildikten kısa bir süre sonra vücuda enerji vererek daha zinde hissedilmesini sağlıyor.

·        Yüksek kan şekerini düşürücü etkisi bulunmaktadır.

·        Kuzukulağı, ağızda oluşan yaraların kısa süre içerisinde geçmesine yardımcı olur.

·    Bağırsakların sağlıkla çalışması için destekleyici niteliktedir. Aynı zamanda kabızlık sorununun çözümüne de destek olur.

·        Kuzukulağının idrar söktürücü etkisinin de olduğu bilinmektedir.

·    Ayrıca lapası hazırlanarak haricen kullanıldığında çıbana ve güneş yanıklarına iyi gelmektedir. Sivilcelere de iyi geldiği söylenmektedir.

Kuzukulağı Zararları Nelerdir?

Kuzukulağı oldukça faydalı ve besin değeri yüksek bir bitkidir. Fakat birçok faydasının yanında kimi yan etkileri de bulunabilir. Tüketmeden önce aşağıdakilere dikkat etmekte yarar vardır:

·       Eğer gut hastalığınız varsa ya da böbreklerinizde herhangi bir problem varsa kuzukulağı otunu tüketmeniz tavsiye edilmemektedir.

·      Düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin de doktoruna danışmadan tüketmelerinin pek sağlıklı bir yol olmadığı söylenebilir.

·        İçerdiği asit miktarının yoğunluğu sebebiyle, özellikle çiğ olarak tüketiminin sınırlandırılması gerektiği belirtilir.

·        Aşırı tüketimi sonucunda yiyen kişide ishal oluşabilir.

·    Ayrıca hamilelik döneminde tüketiminin güvenli olup olmadığını doktorunuza danışmalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Kuzukulağı Kaç Kaloridir?

Kuzukulağının 100 gramında 22 kcal kadar kalori bulunmaktadır.

Kuzukulağı Besin Değeri Kaçtır?

Kuzukulağı, %71,63 oranında karbonhidrat, %23,88 oranında protein ve %3,58 oranında yağdan oluşmaktadır. 100 gram kuzukulağında, 6 gram karbonhidrat, 2 gram protein, 0,30 gram yağ, 5 miligram sodyum, 340 miligram potasyum, 70 miligram kalsiyum bulunur. Ayrıca A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir.

Kuzukulağı Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Kuzukulağı bitkisinin bebeklere ne zaman verileceği ile ilgili net bir bilgi vermek doğru olmaz. Fakat kuzukulağı tohumlarının anne sütünü arttırdığına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Yine de bu durumu doktorunuza danışmadan asla denememelisiniz.

Kuzukulağı Cilde Faydaları Nelerdir?

A, B ve C vitaminleri bakımından epey zengin olan kuzukulağı, demir ve fosfor bakımından da oldukça zengindir. Bu özellikleri sebebiyle cilt hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sedef hastalığı, çıban ya da egzama gibi hastalıkların tedavisinde fayda sağladığı bilinen kuzu kulağı, ayrıca ciltte bulunan hücrelerin yenilemesini sağlayarak cildi ışıldatır.

 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir