Hüsnüyusuf Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hüsnüyusuf Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
25.07.2022 16:33
Özellikle park ve bahçe süslemelerinde kullanılan hüsnüyusuf çiçeği, yaz ortasına kadar yaydığı farklı kokusu ile bilinmektedir. Aranjmanlarda sıklıkla kullanılan hüsnüyusuf çiçeği ne zaman ekilmelidir ve ne zaman çiçek açar? Hüsnüyusuf çiçeği nerede yetişir, sulaması nasıl yapılır?

Bakımı en kolay çiçekler arasında yer alan hüsnüyusuf çiçeğinin etkileyici görüntüsü, çiçekseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Az kokusu olan ama sahip olduğu acımsı kokusu sayesinde kendisini diğerlerinden ayıran bu çiçek hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda yer alıyor.

Hüsnüyusuf Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Hüsnüyusuf çiçeği ekimi yapıldıktan sonra hemen çiçek açmaz. Genellikle ilkbahar aylarının son dönemleri ile yaz aylarının başlangıcında çiçeklerini açar.

Hüsnüyusuf Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Tohumları ekim zamanında toprak ile buluşturulan hüsnüyusuf çiçeğinin çimlenmesi sağlandıktan sonra dikkatli bir şekilde büyük bir saksıya alınmalıdır. Direkt olarak maruz kaldığı güneş ışığı onun için zararlı olsa da genellikle aydınlık alanları sever. Bu yarıgölge sever çiçek, suyu oldukça sever. Bu sebeple hüsnüyusuf çiçeği yetiştirmek istiyorsanız onu asla susuz bırakmamalısınız.

Hüsnüyusuf Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Hüsnüyusuf çiçeği ekim zamanı ilkbahar yaz arası dönemdedir. Çiçek açma zamanı ile aynı döneme tekabül ediyor olsa da hemen çiçek açmayabilir. Bu sebeple sabırlı olmalı ve çiçeklenmesi için bir sonraki dönemi beklemelisiniz.

Hüsnüyusuf Tohumu Kaç Günde Çimlenir?

Gerekli koşullar sağlandığı takdirde, hüsnüyusuf çiçeği yaklaşık 7 ila 14 gün arasında çimlenmeye başlayacaktır. Gerekli koşullardan kastedilen 15 derecelik sıcaklık ve yeterli su miktarıdır.

Hüsnüyusuf Çiçeği Ne İşe Yarar?

Hüsnüyusuf çiçeğinin faydaları arasında en çok bilinen, soğuk algınlığı ve gribin tedavisinde tamamlayıcı rolünün olmasıdır. Ayrıca mide üşütmesine de oldukça faydalı olan bu bitki, görselliği ile de özellikle peyzaj çalışmalarında kullanılmaktadır.

Hüsnüyusuf Kokar Mı?

Hüsnüyusuf çiçeğinin kendisine has kokusu oldukça az olsa da acımsı esansı sayesinde kendi familyasından ayrılmaktadır.

Hüsnüyusuf Çiçeği Sulama Nasıl Yapılır?

Rengarenk çiçekleri ile göreni hayran bırakan hüsnüyusuf çiçeği suyu oldukça seven bir bitkidir. Bu sebeple haftada mutlaka bir ya da iki kez sulama yapılmalıdır. Yaz aylarında sıcaklıkların arttığı dönemde toprağı sıkça kontrol edilmeli ve nemsiz kalmasına müsaade edilmemelidir. Ayrıca bu çiçeği düzgün suladığınız halde halen soluklaşma görürseniz, bitkinizin yerini değiştirmeniz tavsiye edilir.

Hüsnüyusuf Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Hüsnüyusuf çiçeğinin çoğaltılması için tohumun nereye ekildiği oldukça önem taşımaktadır. Yarı gölgelik alana, gübreli olan bir toprağa serpilerek ekilmesi onun çoğalmasını sağlayacaktır. Tohumların ekilmeden önce belirli bir süre suda bekletilmesi yeşillenmesine ve çoğaltılmasına katkıda bulunacaktır.

Hüsnüyusuf Çiçeği Nerede Yetişir?

Hüsnüyusuf çiçeği bakımı oldukça kolay bitkilerden olduğu için bahçede yetişebileceği gibi saksıda evinize de eşlik edebilecek özelliktedir. Direkt güneş ışığı almayan havadar bir yerde oldukça güzel bir şekilde serpilecektir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir