İğde Hangi Hastalığa İyi Gelir?

İğde Hangi Hastalığa İyi Gelir?
23.09.2022 01:19
İğde sağlığa çok faydası olan meyvelerden biridir. İğde hangi hastalığa iyi gelir, ne zaman toplanır, çayı nasıl yapılır, iğde çayının neye yararları vardır? İğde kabuğu yenir mi? Kuru iğde nasıl yenir? Ve kuru iğde nasıl yenir? Sorularını sizler için araştırdık.

 İğde, adı tam duyulmamış bir meyvedir. Ancak iğde birçok hastalığa şifa olur. Birlikte iğdenin sağlık için yararlarını inceleyim:

-Ciltteki sivilce ve siyah noktaları azalmasına yardımcı olur.

-Ağız ve diş sağlığında kullanılır.

-İshal gibi idrar rahatsızlıkların geçmesini sağlar.

-Böbrek hastalıklarına iyi gelir.

-Diyabetinize iyi gelir.

-Kanser hücrelerinin yavaşlamasına yardımcı olur.

-Hazımsızlığa ve mide problemlerine iyi gelir.

-Gribin ağır geçmesini engeller.

İğde Ne Zaman Toplanır?

  İğde ağacı her iklime ve toprağa uyum sağlar. İğde ağacı genellikle mayıs ayında çiçek açar, eylül ayında da iğde meyvesi ağaçtan toplanır. Çiçeklenme ve meyve verme zamanı iklime göre değişim gösterebilir.

İğdenin Çayı Nasıl Yapılır?

 Birçok hastalığa derman olan iğde çayını evde yapabilirsiniz. 2 bardak sıcak suyun içine kabuğu soyulan 7-8 tane iğde çekirdeklerini ekleyin. Bu karışımı 5 dakika fırında ısıtın. İsterseniz karışım ılık soğuduktan sonra içine bal da koyabilirsiniz. Afiyet olsun.

İğde Çayı Ne İşe Yarar?

 İğdenin sağlığa birçok yararı olduğu gibi, iğde çayının da sağlığa birçok yararı vardır. İğde çayının iyi geldiği rahatsızlıkları inceleyelim:

-İğde çayı, kuru öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

-İğde çayı, düzenli kullanım ve zamanla böbrek hastalıklarını iyileştirir.

İğde Kabuğu Yenir Mi?

 İğde sağlıklı bir meyvedir. İğde meyvesini kabuklu mu kabuksuz mu yiyeceğinize kararsız kalmış olabilirsiniz. İğde kabuklu ve kabuksuz yenebilir. Ancak iğde meyvesinin kabuğunu soyup yemek daha yararlıdır.

Kuru İğde Nasıl Yenir?

 Kuru iğdeyi birçok çeşit ile yiyerek lezzetli ve sağlıklı bir tat almak mümkün. Kurutulmuş iğde ile meyve ve şekerden yardım alarak komposto yapabilirsiniz. Kuru iğde bal ile macun yapılabilir. Kuru iğde çay yapımında da kullanılır. Tercihinize göre kurutulmuş iğdeyi kabuklu veya kabuksuz yiyebilirsiniz. İğde meyvenizin kabuğunun temiz olduğuna eminseniz kabuklu da tüketebilirsiniz. Ancak kabuksuz iğde meyvesi daha sağlıklıdır.

İğde Çekirdeği Tozu Nelere Faydalıdır?

 Çay, ara öğün ve bakım kürü olarak da kullanılabilen iğde çekirdeği tozunun faydalarını listeledik.  İğde çekirdeği tozunun faydaları şu şekildedir:  

-Bağışıklığı güçlendirir.

-Yüze ve saç bakımına çok iyi gelir.

-Kemiği güçlendirir.

-Soğuk algınlığı ve nezlenin geçmesine yardımcı olur.

-Stres ve yoğunluğa iyi gelir.

-Yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir