Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban Nasıl Kesilir?
20.12.2021 15:00
İslam dininde en büyük sevaplardan bir tanesi de bayramlarda kurban kesmektir. Kurban kesmek Allahu Teâla’ya olan şükrümüzü göstermek için yapılır. Ayrıca kurban kesildiğinde maddi durumu olmayan kişilere de pay verilir ve böylece yardımlaşmanın önemi de anlaşılmış olur. Kurban başka yerde kesilir mi, kurban ne zamandan beri var, kurban neye göre kesilir, kurban için vekalet nasıl verilir konularını sizler için araştırdık.

Allah’u Teâla Müslümanların verilen nimetler için şükretmesini buyurmuştur. Şükür yolları sadaka vermek, fakirlere yardım etmek ve zekat vermektir. Ayrıca kurban bayramında kurban kesmek de Allah’ a şükür etme yollarından birisidir. Yılda bir kez olan Kurban bayramında, maddi durumu yeterli olanlar Allah’ın emrettiği hayvanları kesmelidir. Bu kurbanın etlerinden de fakirlere ve yoksullara üleştirmelidir. Böylece hem et yiyemeyen insanlar da et yemiş olur, hem insanlar arasında yardımlaşma ve kaynaşma olur, insanlar arasındaki bağlar güçlenir, hem de Allah’ a şükür edilmiş olur. Maddi kaynakları yeterli olan her Müslümanın kurban bayramında kurban kesmesi ve dağıtması buyurulmuştur. Müslümanların kurbanın nasıl kesildiğini merak ederler. Kurban kesmenin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kurban Başka Yerde Kesilir Mi?

Kurban bayramında nasıl kurban kesileceği merak edilmektedir. Kurban kesmek için gereken bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle kurban kesecek olan kişinin akli dengesinin yerinde olması ve yetişkin olması gerekmektedir. Kurban kesmeye başlamadan önce kurban tekbiri getirilmeli ve besmele çekilmelidir. Allah Kur’an-ı Kerim’de kurbanın yemek borusu ya da iki atardamardan birisinin kesilmesini emretmiştir. Hayvanın omuriliğin kesilmemesi gerekmektedir. Ayrıca abdest almak gerekir. Kurban kesecek olan kişiler kurbanın başka yerde kesilip kesilemeyeceğini merak edilmektedir. Kurban kesecek olan kişiler eğer normalde ikamet ettiği yerde değil de başka yerde ise orada da kurban kesebilir.

Kurban Ne Zamandan Beri Var?

Kurban kesmek her Müslümanın yapması gereken bir ibadettir. Tabi ki kurban kesecek bir Müslümanın maddi durumu iyi olmalı ve fakir olmamalıdır. Ayrıca kurban kesecek olan Müslüman yetişkin bir birey olmalı ve akıllı olması gerekmektedir. Kurban kesmenin amacı insanların Allah’a şükretmesi, zenginlerin fakirlere yardım etmesi ve insanların bir araya gelip, sevgi ve güven bağlarını kurmasıdır. Müslümanların ilk ne zaman kurban kesildiğini merak edeler. Kurban Hz. Adem ve Hz. Havva’nın çocuklarından birisi olan Habil’in tepeye koç bırakması ve Allah’a şükretmesi ile başlamıştır. Daha sonra Allah kurbanı tepeye bırakmak yerine kesmeyi ve etini fakirlere dağıtmayı buyurmuştur.

Kurban Neye Göre Kesilir?

Kurban kesmek Müslümanların Allah’a yaptığı bir şükürdür. Yılda bir kez Kurban bayramı olmaktadır. Kurban kesen kişinin maddi durumunun yeterli olması, akıllı olması ve yetişkin olması gerekir. Kurban kesmeden önce kurban tekbiri getirmek gereklidir. Daha sonra besmele çekilmesi gerekir. Ardından hayvanın yemek borusundan, solunum borusundan ya da atardamarından kesmek gerekir. Hayvanın kesinlikle omuriliği kesilmemelidir. Kurban kesilirken abdest alınması ve kurban kesilen alanın temiz bırakılması gereklidir. Ayrıca kurbanın gözlerinin bağlanması ve kesim alanını görmesi önlenmelidir.

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Allahu Teâla maddi durumu yeterli olan kişilerin kurban kesmesi gerekir. Böylece Müslümanlar Allah’a şükredecek ve fakirlere et üleştirerek yardımlaşmayı öğrenir. Kurban kesmek için kişinin akıllı olması, yetişkin olması gerekir. Kurban kesmeden önce abdest alınması, tekbir getirilmesi gerekir. Hangi hayvanların kurban edilebileceği merak edilmektedir. Deve, dana, sığır, koyun, keçi türleri ve dağ keçisi, manda kurban edilebilir. Kurban kesmek isteyen kişiler kurban vekaletinin nasıl verildiğini merak ederler. Kurban vekaleti sözlü ve yazılı olarak verilebilir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir