Kulak Zarı Yırtılması Belirtileri

Kulak Zarı Yırtılması Belirtileri
23.08.2022 18:14
Kulak zarı yırtılması, özellikle yüksek sesli müziğe ve basınca maruz kalma durumlarında sıkça karşılaşılmakta olan bir durumdur. Yeni yazımızda ise, kulak zarı yırtılması ile ilgili bilgileri, sizler için derledik.

Kulak organı, yapısı itibari ile korunaklı bir yapıda bulunmaktadır. Fakat, dışardan meydana gelen etkenler, kulağa zarar verebilmektedir. Bu anlamda, kulak zarına zarar veren ve zarar verici eylemlerden olan kulak çöpü kullanımı, kulak zarı delinmesi durumunda ciddi tahriplere yol açabilmektedir. Kulak zarının yırtılmasında bir diğer karşılaşılan ve nedeni olarak sayılan durum ise, yüksek sesli müzik dinlemektir. Müzik dinlerken oluşan ses titreşimlerinin desibeli, kulak zarı için oldukça önemlidir. Bu anlamda, yüksek desibelli müzik dinlemekten kaçınmak, kulak zarı yırtılmasının önüne geçecektir. Kulak zarının yırtılma belirtileri ise, sıkça sorulmakta ve araştırılmakta olan konulardan biridir. Bununla birlikte, kulak zarı yırtılma belirtilerini, şu şekilde sıralayabiliriz; beklenmedik anda keskin ve ani ağrıların oluşması, kulak yolundan gelen kanlı akıntı veya soluk renkli sıvı görülmesi, işitme kayıplarının baş göstermesi, baş dönmesi ve denge kayıplarının yaşanması, uğultu ve çınlamaların meydana gelmesi gibi durumlar kulak zarı yırtılması belirtilerindendir. Bu anlamda, kulak zarı yırtılması belirtileri görüldüğünde, gidilecek olan kulak burun boğaz doktoru gelişen komplikasyonları çözüme kavuşturacaktır. Bununla birlikte, belirtilerin oluştuğu ve dikkate alınmadığı takdirde, kulakta oluşan enfeksiyon ve iltihap gibi durumlar, kulak sağlığını geri döndürülemez aşamalara getirebilmektedir. Kulak zarı yırtılmasında en belirgin şekilde görülmekte olan belirti ise, işitme kayıpları başlangıcı ve denge kayıplarının yaşanmasıdır.

Kulak Zarı Patlarsa Ne Olur?

Kulak zarı patlaması, özellikle uzun süreli ve yüksek desibelde müzik dinlenmesi durumlarında, sıkça yaşanmakta olan bir durumdur. Bununla birlikte kulak zarı patlaması, ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kulak zarı patlamasında meydana gelen durumları ve oluşan sağlık sorunları, sıkça sorulmakta ve merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte, kulak zarı patlamasında meydana gelen sağlık sorunlarını, şu şekilde sıralayabiliriz; baş ağrısı, kulak çınlaması, denge kaybı, kulak uğultusu, duyma kayıplarının yaşanması, kulakta dolgunluk hissi, kulakta meydana gelen akıntılar ve yüksek ateş, kulak zarı patlaması durumlarında karşılaşılan sağlık sorunları arasındadır.

Kulak Zarı İyileşir Mi?

Kulak zarının delinmesi, kulak zarının kaldıramayacağı basınca maruz kalması ve yüksek desibelde müzik dinlenmesi durumlarında delinebilmektedir. Kulak çöpü ve benzeri cisimlerinin kulak içerisine sokulması da kulak zarını delebilmektedir. Delinen kulak zarının iyileşip iyileşmediği ise, sıkça sorulan ve merak edilen konular arasındadır. Bununla birlikte, yırtılan kulak zarı, 2 hafta veya 1 ay içerisinde iyileşebilmektedir.

Kulak Zarı Kaç Desibelde Yırtılır?

Kulak zarının kaç desibelde yırtıldığı veya zarara uğradığı, sıkça sorulan ve araştırılmakta olan konulardan bir tanesidir. Bu anlamda kulak zarının yırtıldığı desibel; 140 dB olarak belirlenmiştir. Bu anlamda, 140 dB’inin üstünde müzik dinlemek veya sese maruz kalmak, kulak zarını yırtabilmekte ve kulağa zarar verebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir