Çok Uyumak Bir Hastalık Mıdır?

Çok Uyumak Bir Hastalık Mıdır?
17.11.2021 03:00
Uyumak fiili hepimizin severek yapmış olduğu bir durumdur. Güzellik uykusu, sabah uykusu, pazar uykusu, yorgunluk uykusu şeklinde dallara bile ayırırız uyumayı. Çok uyumak depresyon belirtisi mi, göz ağrısı yapar mı, göz altını morartır mı? gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Hatta İspanyolların geleneksel öğlen uykusu Siesta da oldukça meşhurdur. Ancak pek çok kişi de uykuyu sevmemekle beraber uyku sorunları bile çekmektedir. Durum böyle olunca çok uyuyan ve uykuyu seven kişiler tarafından ''çok uyumak bir hastalık mı acaba?'' diye merak edilmektedir. Topluluk tarafından uykusuzluğun bir hastalık olduğu bilinmektedir ve bunun için eczanelerde ilaç bile satılmaktadır.

Nöroloji uzmanlarının yapmış olduğu açıklamalara göre çok uyumak ve sürekli bir uyku isteği içinde olmak da bir hastalık belirtisidir. Aslında uyku süresi kişiye göre değişim göstermektedir. Normal sayılan uyku süresi 7-8 saattir. Günlük yaşantıyı engelleyecek durumda olan uyku istekleri için ise doktordan yardım alınması tavsiye edilir. Aşırı uyku isteğinin uyku apnesi ya da narkolepsiden kaynaklandığı bilinmektedir. Narkolepsi; dayanılmaz uyku ataklarını ifade eden bir hastalıktır ve genetik olabilir. Hemen hemen her durum ve her yerde uyuma isteği bulunan kişilerin bir uzmana gitmesinde fayda görülmektedir. Aynı zaman da psikolojik sorunlar ve duygu geçişleri de çok uyuma isteği oluşturmaktadır. Tüm bunlara ek olarak edinmiş olduğumuz uyku alışkanlıklarımız ve kan seviyemizin düşmesine bağlı halsizlik durumlarında da uyku süremiz artabilir. Çok uyuma hastalığına hipersomnia adı verilmektedir.

Çok Uyumak Depresyon Belirtisi Mi?

Uyku, canlı yaşamı için gerekli olan maddelerdendir. Her canlının ve her insanın uyku süresi farklıdır. İnsanlarda 9 saatten fazla uyumak uzmanlar tarafından normal sayılmamaktadır. Çok uyumanın beyne zarar verdiği yapılan araştırmalarda da kanıtlanmıştır. Depresyon belirtisi olarak ifade edilen aşırı uyku isteği kişinin hayatında yaşadığı olumsuz ruh halidir. Depresyona giren bireyler özgüven düşüklüğü yaşar ve zevk aldıkları pek çok şeyden zevk alamaz olurlar. Aşırı yeme ya da iştahsızlık ve mutsuzluk da depresyon belirtileridir. Kişi sürekli uyku halinde olarak tüm sorunlardan kaçabileceğini düşünmektedir. Depresyona giren bireylerde en sık rastlanan sorundur çok uyumak. Psikolojik destek almak bu kişilerin sağlığı için önem taşımaktadır.

Çok Uyumak Göz Ağrısı Yapar Mı?

Göz ağrısına neden olan en büyük etmen dijital ortamla geçirilen süredir. Aynı zaman da uykusuzluktan dolayı gözlerin yorulması nedeniyle de gözlerde ağrı meydana gelmektir. Uykusuzluk gibi çok uyumak da gözlerde ağrıya sebep olmaktadır. Çünkü insan vücudu yaklaşık olarak %70 oranında sudan oluşmaktadır. Uyku süresinde sudan uzak kalan bünye susuz kalmaktadır ve su seviyesi azalmaktadır. Su oranının azalması nedeniyle de vücutta bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. İlk olarak ağrı şeklinde oluşan bu sorunlar göz ağrısı şeklinde de karşımıza çıkmaktadır.

Çok Uyumak Göz Altını Morartır Mı?

Kimse göz altının morarmasını istemez. Görüntü açısından hoş durmadığını düşünürüz. Ayrıca karşımızdaki kişiler hasta olduğumuzu bile düşünebilir. Göz altı morluklarının oluşmasına neden olan ilk şey uykusuzluk olarak bilinir. Fakat aşırı uyumak da göz altı morluklarına ve göz torbalarına neden olmaktadır. Bu durumun geçmesi için göz çevrenize soğuk kompres uygulamanız tavsiye edilir. Soğuk çay poşetleri, salatalık, süt, gül suyu da göz altı morluklarınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir