Krizantem Çiçeği Hakkında En Çok Merak Edilenler Nelerdir?

Krizantem Çiçeği Hakkında En Çok Merak Edilenler Nelerdir?
11.08.2022 18:32
Krizantemler, çeşitliliğe bağlı olarak renk ve görünüm bakımından değişen, yaygın olarak yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. Krizantemlerin nasıl ve nerede yetiştiği ile ilgili tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

Krizantem çiçeği hakkında merak edilen çeşitli konular mevcuttur. Krizantemler, çeşitliliğe bağlı olarak renk ve görünüm bakımından değişen, yaygın olarak yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. Sıkıca paketlenmiş yapraklarının parlak renkli başlarıyla tanınan, tesadüfen "anneler" olarak adlandırılan üretken sonbahar çiçekleri, Chrysanthemum indicum türündedir ve nadiren yenir. Yenilebilir uygulamalar için en iyi çeşit, bazen Japonca'da Shunghiko veya Kiku ve Çin'de Ju Hua olarak bilinen Krizantem koronarium'dur 

Krizantem Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Krizantem çiçekleri, hafif kalın yaprakları olan ortak papatyaya çok benzer. Bitkiler ortalama 60 santimetre yüksekliğindedir ve derin loblu, neredeyse tüylü yapraklara sahiptir. Çoğu Krizantem, altın bir merkezi çevreleyen beyaz ve sarı yapraklara sahiptir. Güçlü kokulu çiçekler değildirler, ancak havuç yeşilliklerini anımsatan bir lezzet olan ılık baharatın ince bir aromasını sunarlar. Krizantem çiçekleri, yaz ve sonbaharda en yoğun sezonda yıl boyunca bulunabilir. Krizantem çiçekleri mükemmel bir C vitamini ve beta-karoten kaynağıdır. Ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineralleri de içerirler. Krizantem'in gerçek çiçeği en çok çay şeklinde tüketilir. Bütün çiçek başları kurutulur ve gevşek yaprak çay olarak paketlenir veya bazen diğer kuru çiçekler ve çay yaprakları ile karıştırılır. Çiçekler çiğ olarak da yenebilir, ancak olgunlaştıklarında acı bir tat gelişebilir. Turşu yaprakları birkaç gün için iyidir ve salatalarda, sebze yemeklerinde, salata soslarında veya zencefile benzer şekilde suşi yemeklerinde kullanılabilir. Krizantem birçok Asya kültüründe yaygın olarak kutlanır ve iyileştirici kapasiteleri nedeniyle büyük saygı görür. Çin'de yaşamı ve yeniden doğuşu ifade ederler ve bebek duşlarında ve doğum günlerinde ortak bir hediyedir. Çin'in Krizantem çayı içme uygulamasının binlerce yıl önce Song Hanedanlığı döneminde ortaya çıktığına inanılıyor. Bugün, Kore homeopatik ilaçları, iltihaplanma, hipertansiyon ve solunum rahatsızlıklarının tedavisinde Krizantemleri içerir.

Krizantem Çiçeği Başka Hangi İsimle Bilinir?

Krizantem çiçeğinin başka hangi isimle bilindiği merak edilen konuların arasına girmiştir. Krizantem çiçeği halk arasında daha yaygın olan Kasımpatı adıyla da bilinmektedir.

Krizantem Çiçeği Ne Zaman Dikilir?

Krizantem çiçeğinin ne zaman dikilmesi gerektiği araştırılmaktadır. Krizantem çiçeğinin doğru dikim zamanı Ocak, Şubat ve Mart ayları olarak bilinmektedir.

Krizantem Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kasımpatı bitkileri ilkbaharda köklü çelikler veya küçük bitkiler olarak satılır. Bunları evde saksıya koyun ve Mayıs sonundan itibaren tüm don riski geçtikten sonra ekin. Güneşli, korunaklı bir yerde kompost veya iyi çürümüş gübre eklenmiş nemli fakat iyi drene edilmiş toprakta büyütün. Sprey krizantemleri sıkıştırın ve tek çiçekli krizantemleri "ayırın" (yan sürgünleri çıkarın). Tüm krizantemlerin esnetilmesi gerekir. İhale türleri ev bitkisi olarak veya kesme çiçek için serada yetiştirilebilir. Alternatif olarak, saksılarda krizantem yetiştirin ve çiçeklenmeye devam etmek için sonbaharda onları örtün. Dış mekan çeşitlerinde yaptığınız gibi çiçeklenmeyi bitirdikten sonra kesin ve saklayın. Erken çiçek açan krizantemler veya dayanıklı bahçe krizantemleri, bahçe sınırında güneşli, korunaklı bir konum gerektirir. Karışık bir sınırın ortası için mükemmeller. Narin krizantemler serada veya yazın dışarıya konulabilen saksılarda yetiştirilmeli ve sonbaharda havalar değiştikçe getirilmelidir.

Krizantem Çiçeği Ne Zaman Açar?

Krizantem çiçeğinin ne zaman açtığı araştırılan bir konu olmuştur. Krizantem çiçeği Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında bizlere çiçeklerini sergiler.

Krizantem Çiçeği Nasıl Yetiştirilir Ve Çoğaltılır

Bahçe krizantemleri ilkbahardan temmuz ortasına kadar ekilebilir. Onları tam güneş alan iyi drene edilmiş bir yere dikin. Onları kapta yetiştirdikleri derinlikte ekin. Çeşitliliğin olgun boyutuna bağlı olarak, bahçede 18 ila 24 inç aralıklı olarak ayarlayın. Dikim sırasında ve kuru havalarda yaz boyunca haftada bir kez iyice sulayın. Yeni ekilen kasımpatıları eksiksiz bir analiz, suda çözünür bitki yemi ile gübreleyin ve güçlü büyümeyi teşvik etmek için Temmuz ortasına kadar ayda bir kez gübrelemeye devam edin.  Bahar satışları için yetiştirilen krizantemler çiçek açmaya zorlanmış olabilir. Çiçekler solduktan sonra, bitkileri çiçeklenme boylarının yaklaşık üçte biri ila yarısına kadar budayın. Bu, sonbaharda tekrar çiçek açacak sağlam, kompakt bir bitki üretecektir. Bahçede kurulmuş olan bitkilerden, ilkbahardan yaz başlarına kadar kasımpatı kesimleri alınabilir. Bu, bahçenizdeki bitki sayısını artırmak veya bahçedeki arkadaşlarınızla paylaşmak için ucuz bir şekilde. Yeni sürgünler 3 ila 5 inç boyunda olduğunda kesimler yapın. Çekimin sonundan 2-3 inçlik bir kesim yapmak için keskin bir bıçak kullanın. Kesimlerin alt yarısındaki yaprakları çıkarın. Kesimleri nemli perlit içeren bir düz veya tencereye yerleştirin. Kesimi ilk yapraklarına kadar perlitin içine yerleştirin. Kök oluşumunu hızlandırmak için bir köklendirme hormonu kullanılabilir, ancak kökler onsuz oluşacaktır.

Krizantem Çiçeği Nerede Yetişir?

Krizantem çiçeğinin nerede yetiştiği merak edilen bir konu haline gelmiştir. Krizantem çiçeğinin anavatanı Asya’dır ancak ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen bir çiçektir 

Krizantem Çiçeğinin Renkleri Nelerdir?

Krizantem çiçeğinin renkleri merak konusu olmuştur. Krizantem; kırmızı, sarı, turuncu ve beyaz çiçeklere sahip olan bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir