İstanbul’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

İstanbul’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?
21.02.2023 22:13
Yaşanılan son deprem felaketinin ardından gözler ülkemizdeki fay hattı üzerinde bulunan 45 il ve 110 ilçeye çevrilmiş durumda. Bu yazımızda fay hattı üzerindeki bazı ilçelere bakacağız. İstanbul’da, Kocaeli’ de, Bolu’da deprem riski fazla olan ilçeler hangileridir? Sakarya’da, Bursa’da, Balıkesir’de, İzmir’de deprem riski fazla olan ilçeler hangileridir? Detaylar yazımızda.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini 6 Şubat’ta tüm ülke ve dünya olarak bir kez daha ve çok acı bir şekilde idrak ettik. Yaşanılan bu büyük ve yıkıcı depremin ardından gözler İstanbul’da yaşanacak, olması kesin gözüyle bakılan depreme çevrilmiş durumda. Ülke ekonomisinin yaklaşık olarak %65’ini elinde bulunduran, dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan İstanbul’da en riskli bölgeleri sizin için araştırdık. İşte İstanbul’da olası bir depremden en fazla etkilenmesi beklenen ilçeler,

. Azaplı Yöresi ( Altınşehir’in alçak kesimleri)

. Esenkent

. Fatih

. Zeytinburnu

. Ambarlı ve Haramidere

. Bakırköy

. Ispartakule (Alibey Yarımadası’nın batı kısımları)

. Florya

. Küçükçekmece (Menekşe, Kanarya, Cumhuriyet mahallesi, Nakkaşdere alüvyonları)

. Avcılar

. Beylikdüzü (Pekmez, Pınarkent mahallesi)

. Büyükçekmece (Devebağırtan Bölgesi, Kumburgaz, Silivri)

Kocaeli’de Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

1999 depreminde merkez üssü olan Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Türkiye’nin geçmişindeki en büyük ve en yıkıcı depremlerden biridir. O dönemlerde çocuk olan, şimdinin yetişkinlerinin en büyük travması olan bu deprem can ve mal kaybıyla Türkiye’nin büyük yara almasına neden olmuştur. Olası bir depremde Kocaeli ilinin risk altındaki ilçelerine bakalım.

. Kartepe

. İzmit

. Başiskele

. Gölcük

. Karamürsel

. Gebze

. Darıca

. Körfez

. Derince

. Dilovası

. Çayırova

Bolu’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Bolu’da sismik faaliyetler bakımından oldukça aktif bir bölgede yer almaktadır. Ayrıca ciddi bir deprem tehdidi altında yer almaktadır. Bolu ilinin en riskli bölgelerine birlikte bakalım. Bolu ilinin en fazla risk altında olan ilçeleri Merkez, Mudurnu ve Gerede’dir.

Sakarya’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Türkiye’nin 1.derece deprem riski taşıyan illerinden biri de Sakarya’dır. Tarihi boyunca birçok yıkıcı depreme şahit olmuş olan Sakarya’nın en riskli illerine bakalım.

. Merkez

. Akyazı

. Arifiye

. Ferizli

. Hendek

. Karapürçek

. Sapanca

Bursa’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Bursa aktif olarak 7 fay hattı üzerinde bulunan bir ilimizdir. Bursa’da 1.derecede deprem riski taşıyan bir bölgedir. Türkiye’nin en aktif kuşaklarından biri olan Kuzey Anadolu Fay hattının üzerinde bulunmaktadır.  MTA’nın yayınlamış olduğu raporda Bursa’nın riski bölgeleri işaretlendi. Bu bölgeler arasında Merkez (kent meydanı),Gemlik, İhsaniye, Nilüfer, Osmangazi (Atatürk Stadı, Altıparmak),Uluabat Gölü ve çevresi.

Balıkesir’de Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Balıkesir’de deprem riski yüksek olan illerimizden biridir. Balıkesir’in deprem riski taşıyan ilçelerine yakından bakalım. Balıkesir’in Gönen, Bandırma ve Manyas ilçeleri çok büyük risk taşımaktadır.

İzmir’de Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Yüksek deprem riski taşıyan en güzel şehirlerimizden biri de İzmir’dir. Son olarak 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremde 117 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bunun ardından İzmir ilindeki en riskli ilçeler işaretlendi. İşte İzmir’in riskli ilçeleri,

. Karşıkaya

. Narlıdere

. Çiğli

. Menemen

. Konak

. Alsancak

. Altındağ

. Bayraklı

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir