Kırmızı Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kırmızı Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
24.01.2023 18:23
Pembe ya da kırmızı olarak adlandırılan, kayıp ya da yenileme için verilen bir tür pasaporttur. Kırmızı pasaportla ilgili merak edilenler için yazımıza göz atabilirsiniz. Kırmızı pasaport almak için gerekli evraklar nelerdir, nereden alınır, kaç günde çıkar? Kırmızı pasaport hangi ülkelerde, kaç yıl geçerli, yeşil pasaport ile arasındaki fark nedir? Detaylar yazımızda.

Kırmızı pasaport, yeşil, siyah, bordo ve gri pasaport diğer pasaportlardan ayrılmaktadır. Çünkü kırmızı pasaport geçerli bir başka pasaportunuz bulunmaması halinde geçici bir süreliğine verilen bir tür pasaporttur.  Yurtdışında bulunan Türk vatandaşları için gerçek pasaportlarının süresi bittiğinde ya da kaybolduğunda, tek seferlik sınır geçme hakkı bulunan bir pasaporttur.

Kırmızı pasaport çıkartmak için bölgenize en yakın polis şubesine giderek çalıntı/kayıp raporu tutturmanız gerekmektedir. Bu belge ile birlikte Türk elçiliklerine başvuru yapılmalıdır. 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik kartının da yanınızda bulunması gerekmektedir.

Kırmızı Pasaport Nereden Alınır?

Kırmızı pasaportlar yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için geçici bir belge özelliği olan kısa süreli bir pasaporttur. Genellikle kayıp/çalıntı ya da süresi geçen pasaportların yerine kullanılmak için talep edilmektedir. Kırmızı pasaport bulunduğunuz ülkenin dış temsilciliklerinden temin edilmektedir. Elçilik ve konsolosluklar çok yoğun olduğu için sabah erken saatlerde başvuru yapmalısınız. Türk elçiliklerinden ve konsolosluklarının verme yetkisine sahip olduğu tek sayfalık ve tek kullanımlık bir pasaporttur.

Kırmızı Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Geçici bir pasaport olan kırmızı pasaport için harç ya da defter bedeli alınmamaktadır. Ayrıca işlemler eğer yoğunluk az ise 10-15 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Öğleden sonra kapalı olan elçiliklere sabah erken saatlerde başvuru yaparsanız aynı gün içerisinde pasaport işlemleriniz gerçekleştirilmektedir.

Kırmızı Pasaport Hangi Ülkelerde Geçerli?

Kırmızı pasaport tek kullanımlık yani tek gidişlik bir bilet mantığı ile oluşturulmuştur. Şöyle ki kırmızı pasaportu sadece bulunduğunuz ülkeden Türkiye’ye geçiş yapabilmek için kullanabilirsiniz. Başka bir ülkeye kırmızı pasaportunuz ile geçiş yapmak mümkün değildir. Pasaport sınırdan geçip Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra geçerliliğini kaybeder. Hatta Bulunduğunuz ülkeden aktarmalı Türkiye seyahatlerinde bile problem yaşayabilirsiniz. Sorun yaşamamak için mümkünse direkt uçuşları tercih etmelisiniz.

 Kırmızı Pasaport Kaç Yıl Geçerlidir?

Yalnızca bulunduğunuz ülkeden Türkiye’ye giriş yapabilmenizi sağlayan kırmızı pasaport diğer pasaportlar gibi geçerliliğe sahip bir belge değildir. Defter ve harç ücreti gibi ücretlere tabi tutulmadığınız, tek sayfalık ve sadece 1 ay geçerli olan bir pasaporttur. 1 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmadığınız taktirde kırmızı pasaport geçerliliğini yitirir ve farklı yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Kırmızı Pasaport İle Yeşil Pasaport Arasındaki Fark Nedir?

Pasaportlar bordo, yeşil, gri ve siyah olmak üzere farklı renkte ve özellikte pasaportlardır. Hepsi dünyanın diğer bütün ülkelerinde geçerli belgeler olarak tanınmaktadır. Yeşil pasaport süresi 5 yıldan 10 yıla kadar değişen Türk vatandaşlarının vizesiz olarak 154 kadar ülkeyi rahatlıkla gezebildiği ayrıcalıklı bir pasaporttur.

Kırmızı pasaport ise bir pasaport gibi değil tek seferlik bir geçiş belgesi olarak oluşturulmuştur. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının pasaportların kaybolması, çalınması ya da geçerliliğini yitirmesi sonucunda konsolosluklar ve dış temsilciler tarafından verilmektedir. 1 ay geçerli olmak şartıyla sadece bulundukları ülkeden Türkiye’ye geliş amacıyla kullanılabilecek geçici bir pasaporttur.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir