Koçbaşı Dağı Hikayesi Nedir?

Koçbaşı Dağı Hikayesi Nedir?
17.08.2022 17:27
Koçbaşı dağı, hikayesi ve efsaneleri ile bilinmektedir. Koçbaşı dağı ile ilgili sorulan ve merak edilen konular bulunmaktadır. Koçbaşı dağı nerede, anlamı nedir, hangi ilimizde ve yüksekliği nedir? Bu yazımızda, Koçbaşı dağı ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Her bölge ve yörenin, kendine ait hikayesi ve efsaneleri bulunmaktadır. Hikâye ve efsaneler, halk arasında bilinmekle birlikte, eski dönemlere ait yaşantı ve olaylar ile ilgili fikir sahibi olmamıza olanak tanır. Efsane ve hikayeler, halk tarafından bilinmekle birlikte, çoğu zaman yazılı değildir. Efsane ve hikayeler, nesilden nesle aktarılarak gerçekleşmektedir. Koçbaşı dağı ile ilgili olarak da oldukça merak edilen ve hikayeleri insanları etkilemekte olduğu söylenebilmektedir. Koçbaşı dağı hikayesi, iki kız kardeş arasında geçmektedir. Kardeşlerden büyük olanı, küçük kardeşinin sırtına odunları yükler ve eve doğru yol alırlar. Bir süre sonra küçük kardeş çok yorulur ve odunları biraz da ablasının taşımasını söyler. Ablası ise bu isteğe bir karşılık vermez. Küçük kız iyice bitmiş ve tükenmiştir. Ablasına sert bir şekilde yine odunları biraz da olsa kendisinin taşımasını söyler. Ablası ise yine tepkisiz kalır. Bundan sonrasında ise, odunları taşımakta olan kardeş ablasına beddua etmeye başlar. Senin gibi ablam olacağına hiç olmasaymış ne biçim ablasın vicdansızsın, bende oluşan ağrı senin adın olsun dağ olasın demiş. Bu bedduadan sonra büyük abla sinirlenmiş ve kendisine aynı şekilde beddua etmeye başlamış. Bir süre sonra, gürültülü bir ses çıkıvermiş ve nereden geldiğini anlayamamışlar. Bulundukları yerde, iki abla kardeş dağ oluvermişler. Koçbaşı hikayesi, bu anlamı ile, topluma da mesaj vererek, yardımlaşmayı ve hoşgörü anlamında insanlara öğüt de vermektedir. Hikayelerin, nasihat eden bir yanı da vardır. Koçbaşı hikayesinde ise bu tür nasihatler ile karşılaşmaktayız. Dağa dönüşen iki kardeş yan yana durmuş ve biri birinden küçük bir şekilde oluşmuştur.

Koçbaşı Dağı Ne Demek?

Her dağın, kendine özgü ve anlamsal olarak farklı anlamlara gelen isimleri bulunmaktadır. Bu isimler, bazen bir havana benzetilir bazen ise kullanılan bir eşyaya bile benzetilmektedir. Dağın konumu ve şekline bağlı olarak, yöre halkı dağlara, ovalara ve hatta denizlere bile isimler verebilmektedirler.  Koçbaşı dağı ise, hikayeleri ile ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Koçbaşı dağının ismi, bir hayvandan gelmektedir. Koçların gezdiği ve dolandığı yerler, Koçbaşı dağının özelliklerini taşımaktadır. Bununla birlikte, Koçbaşı dağı koç hayvanının başına da benzemektedir. Yöre halkı, çevresindeki hayvanlar ve türlü materyallerden etkilenerek, dağlara veya bölgelere isimler verebilmektedir. Koçbaşı dağına da koç hayvanının başından etkilenerek bir isim verilmiştir.

Koçbaşı Dağı Nerede?

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Koçbaşı dağı, Ağrı iline bağlı olmakla birlikte, Ağrı merkez bölgesine 42 KM uzaklıkta bulunmaktadır.

Koçbaşı Dağı Yüksekliği Ne Kadar?

Her dağın, kendi oluşum ve yapısına bağlı olarak, yüksekliği bulunmaktadır. Koçbaşı dağının yüksekliği ise, 3510 metredir.

Koçbaşı Dağı Hangi İlimizdedir?

Koçbaşı dağı, Ağrı ilimize bağlı olan bir Dağ’dır. 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir