Kiraz Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Kiraz Çiçeği Faydaları Nelerdir?
20.12.2021 13:23
Kiraz çiçeği bir başka ifade ile Sakura meyve vermeyen fakat çiçeği ile doğamızı güzelleştiren bir kiraz cinsidir. Özellik Japon felsefesi ve edebiyatında büyük önem taşıyan kiraz çiçeğinin faydaları oldukça fazladır. İlkbaharda doğamıza renk katan kiraz çiçekleri ölüm ile yaşamın en güzel örneği olarak gösterilir. Kiraz çiçeği ne zaman açar, bakımı nasıl yapılmalıdır, evde yetişir mi konularını sizler için araştırdık.

Kiraz çiçeği ya da Sakura Japon felsefesinde önemli bir yere sahiptir. İlkbaharın gelmesiyle doğaya eşsiz bir ahenk katan kiraz çiçekleri daha en güzel hallerindeyken toprağa düşerler. Ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade eden kiraz çiçekleri ömrü çok kısadır. Ülkemizde de 2005 yılından itibaren yetiştirilmeye başlanan kiraz çiçekleri görsel şölen dışında bizlere pek çok yarar sağlamaktadır. Japonların kutsal olarak kabul ettiği kiraz çiçekleri yenilebilir ve özellikle Japonya'da gıda maddesi olarak tüketilebilir özelliğe sahiptir. Pek çok kozmetik ürününde tercih edilen Sakura yenden doğuşun simgesi olarak ifade edilir. Cildi derinlemesine nemlendiren kiraz çiçeğinin yapısında bulunan E vitamini sayesinde koruyucu özelliği vardır. Kolojen oluşumunu destekler ve yaşlanmayı önler ayrıca pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olmanızı sağlar. Cilt temizliği konusunda oldukça yararlı etken maddeleri içerir. Cilt ve saça parlaklık verirken saçtaki su kaybını önler. Boya ve fönden kaynaklanan hasarları onarır ve saça pürüzsüz bir görünüm verir. Kiraz çiçeğinden yapılan şampuanlara, saç maskelerine, vücut losyonlarına, kremlere, sabunlara, yüz temizleme jellerine piyasada kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kiraz Çiçeği Ne Zaman Açar?

İlkbaharın süsü olarak bilinen kiraz çiçekleri kısa ömürlüdür. Martın son haftası ile nisanın ilk haftasında açan kiraz çiçekleri Japon kültüründe kutsal sayılmaktadır. Dallardaki yerini sadece 10 gün koruyabilen Sakuralar Japonya'da en çok sevilen kadın isimlerinin de başında gelir. Sakura dönemi Japonlar için büyük öneme sahiptir. Hava durumunun ardından ülkede kiraz çiçeği döneminde Sakura Durumu verilmektedir.

Kiraz Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her canlı gibi kiraz çiçeğinin de suya ihtiyacı vardır. İyi bir gelişim göstermesi için kiraz çiçeğinin mevsim ya da iklim şartlarına göre haftada birden fazla kez sulanması gerekebilir. Ayrıca çiçek mevsiminden sonra budama yapmak kiraz çiçeği ağacının kalitesini arttırmaktadır. Hasarlı ve kurumuş dalları budamak kiraz çiçeğinin gelişimini destekleyecektir. Kiraz çiçeği kumlu ve killi yapıya sahip toprakları seven bir canlıdır. Kiraz çiçeği yetiştirmek için bu toprakların tercih edilmesi önerilir.

Kiraz Çiçeği Evde Yetişir Mi?

Kiraz çiçeklerinin genellikle ağaç türleri bilinmektedir ve bahçede yetiştirildiği bilinmektedir. Ancak Bonsai Sakura adı verilen kiraz çiçeği evde kolaylıkla yetiştirilebilir. Tohumlardan yetişen bu kiraz çiçeği türü minik bir ağaç şeklindedir. Özel mağazalarda satılan Bonsai Sakura odadaki artan gaz kirliğine dayanıklıdır. İyi güneş ışığı alan ve günlük olarak sulanan mini Sakuralar kısa bir süre sonra gelişim gösterecektir. Doğada pembe rengi bulanan kiraz çiçeklerinin mor, kırmızı, yeşil ve diğer renklerde yapay üretimi bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir