Kilo Koruma Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo Koruma Diyeti Nasıl Yapılır?
01.08.2022 13:48
Kilo koruma diyeti nasıl yapılır, kilo koruma diyeti ne kadar sürer, kilo koruma döneminde kaç kalori alınmalı, kilo koruma için öneriler vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Çaba sarf ettiniz ve sıkı bir diyetle istediğiniz kiloya ulaştınız mı? Veya hala diyet yapıyor durumda olabilirsiniz. Diyetten sonra geçen zamanda yiyemediğiniz her şeyi yemek isteğiniz olabilir. Ancak bu, diyetten yapılan en büyük hatalardan biridir. Diyet ardından kilo koruma programına geçmezseniz diyetinizin bir yararı olmaz. İnsan kilo koruma programını yapmadan, aldığı ve harcadığı enerjiyi dengeleyen öğrenmeden, diyetten önce hayat şekline dönerse verdiği kiloları geri alması kaçınılmaz. Diyetin bir matematik mantığı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden ne için ne kadar yemeniz gerektiğini ya da neyi neyle değiştirmeniz gerektiğini kesinlikle öğrenin. Diyet sürecinde kilo korumaya açısından yapılan adımlar, kilo korumanın zamanını belirler. Diyet süreci ne kadar başarılı olursa kilo koruma süreci de o miktar kısalmış olmaktadır. Yani bu değer, insandan insana göre değişir. Kilo koruma programı, diyet yapan kişi diyet bitimi ardından aldığı enerjiyi kademe kademe çoğaltarak, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengelenmesini sağlar. Diyet yapan kişi, aldığı ve harcadığı enerji dengesini ne çabuk hızlı dengelemeyi öğrense de, kilo koruma programı sayesinde o kadar çabuk tamamlanmış olmaktadır. Fakat beslenme uzmanlarının tavsiyesi; çoğunluk olarak diyete ne kadar süre ayırmışsanız, kilo sürecin de o kadar vakit ayırmanızdır. Yani eğer 6 ay diyet yaptıysanız, 6 ay da kilo koruma programınıza devam etmeniz en iyi karar olacaktır.

Kilo Koruma Diyeti Ne Kadar Sürer?

Yani bu değer, insandan insana göre değişir. Kilo koruma programı, diyet yapan kişi diyet bitimi ardından aldığı enerjiyi kademe kademe çoğaltarak, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengelenmesini sağlar. Diyet yapan kişi, aldığı ve harcadığı enerji dengesini ne çabuk hızlı dengelemeyi öğrense de, kilo koruma programı sayesinde o kadar çabuk tamamlanmış olmaktadır. Fakat beslenme uzmanlarının tavsiyesi; çoğunluk olarak diyete ne kadar süre ayırmışsanız, kilo sürecin de o kadar vakit ayırmanızdır. Yani eğer 6 ay diyet yaptıysanız, 6 ay da kilo koruma programınıza devam etmeniz en iyi karar olacaktır.

Kilo Koruma Döneminde Kaç Kalori Alınmalı?

Kilo korumak adına: Günlük almanız lazım olan kaloriye yakın bir diyet programı hazırlamanız gerekir. Eğer kilo korumak niyetiniz varsa almanız lazım olan kaloriyi, günlük kalori ihtiyacı +-150 kalori şeklinde hesaplayabilirsiniz.

Kilo Koruma İçin Öneriler?

Kilo koruma önerileri aşağıdaki gibidir;

·        Günlük olarak aldığınız ve harcadığınız enerjiyi kontrol içerisinde tutun.

·        Pişirme şekli olarak ızgara, buğulama, haşlama, fırında ya da yağsız tavada pişirme tekniklerini tercih edin.

·        İnsandan insana değişmekle beraber günde ortalama 2, 2,5 lt su içitin. Su metabolizmanızı devamlı uyanık tutabilecek ve vücudunuzu toksik öğelerden uzaklaştıracaktır.

·        Güzel uyku uyuyun. Yarım kalan uykular vücudunuzun dinlenmesine izin vermemesi  gün süresince metabolizmanız yavaş çalıştıran ve kilo korumanız zor duruma getirecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir