Keten Yağı Nasıl Kullanılır?

Keten Yağı Nasıl Kullanılır?
22.04.2022 18:00
Keten yağı saçlara faydaları nelerdir, keten yağı cilde faydaları nelerdir, keten yağı nasıl kullanır tarzı soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Keten tohumu yağ ya da tane tohum (öğütülmüş veya ezilmiş) biçimde kullanılmaktadır. Hızlıca bir şekilde bozulan öğütülmüş keten tohumları, öğütüldükten sonra 24 saat içinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu sebepten küçük ölçeklerde keten tohumu satın alınmalıdır. Keten tohumu yağını yemeklerin içinde de kullanabilirsiniz fakat pişirme maksadıyla ve kızartma yağı olarak kullanmak kesinlikle tavsiye edilmez. Keten tohumu yağı salata ya da yoğurt ile, soğuk mezeler ile ya da yemeklerde sonradan soğuk bir şekilde de kullanılabilir. Keten tohumu yağını cilde sürüp de kullanabilirsiniz. Fakat cildinizin alerjik reaksiyon görmesine engel olabilmek için ilk olarak küçük bir bölgede yağı denemenizi tavsiye ederiz.

Keten Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Saç bakımında çoğunlukla kullanılan ve saçlarda mükemmel neticeler bırakan keten tohumu, saç bakım uzmanlarının tavsiye ettiği bir bitkisel yağ olup, düzenli kullanımında etkisi çoğunlukla görülmektedir. İşte keten yağının saçlara faydası aşağıdaki gibidir;

·        Keten yağının saça sağladığı katkılardan en büyüğü kuşkusuz ki saçların doğal dengesini korumasıdır. Saçlarda vücuttaki diğer kısımlar gibi suya ihtiyaç duyarlar fakat yanlış kullanılan saç bakım ürünleri saçın doğal nem ve su ihtiyacını karşılamasına engel olur. Saça çok fazla maşa, fön çektirmek ya da saça çok fazla jöle veya saç spreyi kullanmak saçın saç dengesini fazlasıyla bozar bu nedenle saç fazlasıyla kırılır ve dökülür keten yağı böyle durumların önüne geçilmesi adına son derece önemlidir.

·        Saçları sürekli işlem gören kişilerin en çok yaşadığı sorunlardan birisi saçlarda kuruluğun oluşmasıdır. Saçlarda kuruluk meydana gelmesi birçok farklı saç sorununda meydana gelmesine davetiye çıkarır. Saçlarda kuruluğu engellemek adına dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra doğru bakım ürünlerini kullanmak oldukça önemlidir. Onarıcı ve nemlendirici bakım özeliği taşıyan keten yağı saçları yıpranmış kişiler için son derece önemlidir.

·        İnce telli saçlar kırılmaya daha müsait oldukları için çok çabuk kırılır ve dökülme sorunu bu tip saçlarda çok daha fazla görünür. Saç yağların beslenmesine son derece önemlidir bu yüzden keten yağı ile doğru bir saç masajı yapmak son saçın beslenmesi için son derece önemidir.

·        Keten yağı saçlara olan faydaları son derece fazladır bu faydalar arasında mat saçlara parlaklık vermesi adına banyoda sonra haftada bir kez keten yağı sürmek saçlara son derece faydalıdır.

·        Keten tohumunun saçlara sağladığı bir diğer fayda ise saçların hızlı bir şekilde uzamasına fayda sağlamaktadır

Keten Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Keten yağının cilde olan faydaları saymakla bitmez işte keten yağının cilde faydaları;

·        Sivilce oluşumunu engellerken var olan sivilcenin kurutulmasını sağlar

·        Cildin daha sık bir görünüm elde etmesini hedefler

·        Cildinde kuruluk sorunu olan kişiler devamlı bir şekilde kullanırsa cildine lazım olan nem oranını sağlamış olur

·        Ciltte meydana gelen kızarıklık ve tahrişin geçmesini sağlar

·        Ciltte ki matlığı alır ve daha canlı bir cilt tipine ulaşması sağlanır

Keten Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

Keten yağı cilt lekelerinin geçmesinde oldukça büyük bir fayda sağlar, cildinize büyük bir parlaklık ve ışıltı verir. 

Keten Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Vücuttaki çatlaklara son derece faydalı geldiği keten yağının, bir miktar yoğurt için dökülerek çatlak bölgelere uygulaya bilirsiniz. Bu karışım çatlak tedavisi için tercih edilebilecek doğal bir tedavi yöntemidir.

Keten Yağı Nasıl Elde Edilir?

Bitki tohumlarına iki şekilde yağa dönüştürebilirsiniz birinci yöntem ısı vermek ikinci yöntem soğuk pres yöntemi uygulamaktır. 


 
Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir