Dantel Örmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dantel Örmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler
04.12.2021 20:00
Dantel genç kızların çeyizlerinin baş tacıdır. Evlere gösteriş ve farklı bir ahenk katan danteller özellikle annelerimizin elinde sıklıkla yer almaktadır. Dantel kullanımı son yıllarda azalması nedeniyle dantel gördüğümüz evler bizleri geçmişimize, çocukluğumuza götürmektedir. Dantel ile uğraşmak mutluluk verici bir hobidir. Ayrıca insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere de sahiptir. Dantel örme teknikleri nelerdir, dantel örgü nasıl yapılır? Konularını sizler için derledik.

Büyüklerimiz için klasik bir uğraş olan dantel, ülkemiz ve dünya insanları tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. El emeği göz nuru olarak adlandırılan dantel büyük bir emek ve uğraş gerektirmektedir. Kültürümüzde misafir ve oturma odalarının, büfelerin baş tacı olarak sergilenmektedir. Özellikle tüplü televizyon dönemlerinde televizyonları süslemek amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde ise daha çok vitrin ve masa örtüsü olarak tercih edilmektedir. Ayrıca çarpıcı güzelliğini yatak örtüsü ve kırlentlerde de gösteren dantel özellikle genç kızlar için hala vazgeçilmez bir unsur.

Dantel örmek sağlıklı bir yaşam için de kapı açmaktadır. Ritmik ve odak duygusu ile kronik depresyon ve stres oluşumunun önüne geçen dantel örmek kişilerde gurur hissini, özgüveni arttırmaktadır. Kendi başınıza yapabileceğiniz en etkili meditasyon olarak ifade edilmektedir. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Motor fonksiyonlarının gelişmesini sağlar ve Parkinson gibi oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçer. Beyin egzersizleri arasında yer alır ve beyin sağlığını olumlu yönde etkiler. Parmakların sürekli kullanılmasından dolayı kıkırdakları güçlendirmeye yardımcı olur.

Dantel Örme Teknikleri Nelerdir?

Çeşitli motifler ve modeller ile dantellerinizi daha hoş bir görüntü ile kullanmanız mümkündür. Ayrıca değişik tekniklerde yapmış olduğunuz danteller evinizin görünümünü değiştirmeye ve dekorasyonunuza uygun kullanımlar sunacaktır. Ayrıca son yıllarda elbiseleri süslemek amacıyla kullanılan dantel örgüler tarzınızı yansıtma fırsatı bulabilirsiniz. Danteller makine danteli ve el iş olarak adlandırılan kroşe danteli olmak üzere ikiye ayrılır. El danteli; iğne danteli, mekik danteli, tığ işi danteli olarak gruplandırılır ve genelde tığ işi dantel yapımı kullanılır. Dantellerinizde fıstık model, baklava model, örümcek model kullanarak farklı desenler elde etme imkanına sahipsiniz. Ayrıca her medeniyete ve bölgeye ait bir dantel motifi yer almaktadır.

Dantel Örgü Nasıl Yapılır?

Dantel örgüler birçok kişiye zor gelmektedir. Ancak düzenli bir şekilde dantel örerek ya da parmaklarınızı daha aktif kullanarak bu zor sanılan durumu kolay hale getirmeniz mümkündür. İlk defa dantel örecek kişiler büyüklerinden veya bu işte usta olan kişilerden yardım aldığı takdirde dantel örmeyi daha çabuk öğreneceklerdir. Dantel örmeye başlamak için, öncelikle yapmak istediğiniz modele uygun ip ve tığınızı seçmelisiniz. İpi tığın ucunda yer alan iğneye geçirerek örme işlemine başlamalısınız. İpin bir kısmını elinize dolayın ve düz ya da ters örgü ile örme işleminin ilk aşamasını gerçekleştiriniz. Modelinize bakarak uygun ekleme ve çıkarmaları yapmalısınız. Dantel örmek için tırabzan, ikili tırabzan, üçlü tırabzan gibi ifadeleri iyi bilmelisiniz. Elinizi ve parmaklarınızı rahat bırakmalısınız ve germemelisiniz. Kesinlikle bir model edinmelisiniz. Yeni başlayan kişiler ekran üzerinde model oluşturmakta zorlanacağı için canlı modeller edinmeye çalışmalıdır. Farklı motifler denemek için dantel örgü kitapları edinerek el yeteneğinizi geliştirebilir ve farklı modeller ile ağınızı büyütebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir