Hem Yeşil Hem Bordo Pasaport Alınır Mı?

Hem Yeşil Hem Bordo Pasaport Alınır Mı?
23.01.2023 00:40
Bordo pasaport adı ile bilinen umuma mahsus pasaport, talep eden herkesin alabileceği bir pasaport türüdür. Hem yeşil hem bordo pasaport, İkinci bordo pasaport alınır mı? Borda pasaport ile hangi ülkelere gidilir, Irak’a, Almanya’ya, Amerika’ya gidilir mi? Bordo pasaport almak zor mu? Bordo pasaport hakkında merak edilen soruları sizler için bu yazımızda terleyip cevap verdik.

Pasaport yurtdışına çıkacak olan vatandaşlara yetkili kuruluşlar tarafından verilen ve yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belge türüdür. Ülkemizde birçok farklı pasaport türü bulunmaktadır. Bu pasaportların kullanım alanları ve yetkileri farklı olabilmektedir. Vatandaşlarımızın çift pasaport sahibi olmasına izin verilmektedir. Yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlarımız ikinci pasaport olarak yeşil ya da bordo pasaport çıkartabilirsiniz. Ancak kanun gereğince bir yeşil bir de gri pasaportunuzun olma ihtimali bulunmamaktadır.

Bordo Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Umuma mahsus pasaport sahibi olan vatandaşlarımız 64 adet ülkeye herhangi bir vize uygulaması olmadan sadece bu pasaport ile girebilmektedir. Ayrıca 37 ülkeye de kapıda vize alarak girilirken 13 ülkeye de internetten e vize alarak girilmesi mümkündür. Durum böyle olunca umuma mahsus pasaport sahibi olan Türk vatandaşları toplamda 111 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat etmesi mümkündür.

Bordo Pasaport İle Irak'a Gidilir Mi?

Irak devletinin kanunları uyarınca bütün ülke vatandaşlarının Irak’ın ziyaret etmesi için yetkili kuruluşlardan vize almaları gerekmektedir. Basra ya da Irak’a bağlı olan Kürdistan bölgesel yönetiminden gelen kişiler hariç Irak’a girmek isteyen kişiler en az 6 ay geçerli olacak bir pasaportu sahibi olmaları gerekmektedir. Irak Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının Irak’a giriş yapması için vize alması gerekmektedir.

İkinci Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Dış ilişkileri sorunlu olan ülkelere seyahat etmek zorunda kalan vatandaşlarımıza ikinci bir pasaport verilebilmektedir. Yani kısaca mevcut pasaportunda İsrail damgası bulunan vatandaşlar İsrail vizesini ambargo koyan Lübnan gibi ülkelere giriş yapamazlar. Bundan dolayı vatandaşımızın Lübnan’a gitmesi gerektiği zaman ikinci bir pasaport çıkarma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Yeni alınan karara göre ikinci pasaportu çıkarmak için gerekli evraklar ve ikinci pasaport talebinizle ilgili mazereti belirterek nüfus müdürlüğüne müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

Bordo Pasaportla Almanya'ya Gidilir Mi?

Bordo pasaport herhangi bir vasfı bulunmayan vatandaşlarımıza verilen pasaport türüdür. Bu pasaport ile 111 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak girmek mümkündür ancak bu ülkeler arasında Avrupa Birliği ülkeleri yer almaz. Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerine gidebilmesi için Schengen vizesine sahip olması gerekmektedir. Schengen vizesine sahip olan vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde borda pasaport ile Almanya’ya seyahat edebilirler.

Bordo Pasaportla Amerika'ya Gidilir Mi?

Eğer vatandaşlarımız Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek istiyorlarsa mutlaka vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bordo, gri siyah ya da yeşil pasaport fark etmeksizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ABD’ye seyahat gerçekleştirecek ise mutlaka ABD konsolosluğuna gidip vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Bordo Pasaport Almak Zor Mu?

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları 111 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak girme hakkına sahiptir. Bordo pasaporta başvuran vatandaşlarımızın Başvuru saatinde evraklarını eksiksiz bir şekilde getirerek nüfus Müdürlüğünde olması gerekmektedir. Ardından gerekli harçları ve defter bedellerini ödedikten sonra vermiş olduğunuz adrese 5 ila 7 gün içerisinde kargonuz ulaşacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir