Kek Yaparken Borcam Yağlanır Mı?

Kek Yaparken Borcam Yağlanır Mı?
05.12.2022 22:13
Beş çayına en çok yakışan kek hakkında güzel bilgiler araştırdık. Kek yaparken borcam yağlanır mı, tam buğday unu kullanılır mı, mikser yerine blender kullanılır mı, çikolata neden dibe çöker? Keke yaparken çiğ süt kullanılır mı, kakao yerine çikolata sosu kullanılır mı, damla çikolata neden dibe çöker? Tüm bu püf noktaları yazımızda öğreneceksiniz.

Kek yapmanın püf noktalarından biri de keki koyacağınız kabın doğru ve düzgün şekilde yağlanması noktasıdır. Genelde borcamlarda yapılan keke kalıplarını önceden bir yağ ile yağlamak gerekir. Bu sayede kekin dibe yanmasını ve yapışmasını önleyecektir. İçinde çikolata olan keklerin çikolataların yapışmasını da engelleyen bir durum olacaktır.

Kek Yaparken Tam Buğday Unu Kullanılır Mı?

Kek yaptığımızda isteğe göre un çeşitleri kullanılır. Tam buğday unu da bunlardan biridir. normal unlarla yaptığınız malzemeleri tam buğday unu ile yaptığınız da aynı lezzetin daha sağlıklı olanını elde etmiş olursunuz. Tam buğdayın işlenmemiş un olması sağlık açısından insan vücuduna daha yararlıdır. Bu yüzden kek tarzı hamur işlerinin tam buğday yaparak kullanabilirsiniz.

Kek Yaparken Mikser Yerine Blender Kullanılır Mı?

Kek yaparken malzemelerin birbirine karışması için bir çırpıcı gerekir. mikser bu görevi gören en güzel alettir. Eğer evinizde mikser yoksa blender da bu işlevi görebilir. Blenderlerin içine takılan mikser uçları ile hızlı şekilde çırpma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Kek Yaparken Çikolata Neden Dibe Çöker?

Kek yaparken çikolatanın dibe çökmesi çikolatanın fazla akışkan olması ve kekin içindeki diğer maddelere göre ağırlığı olmasından ötürü bu sorun başımıza gelir. Eğer kekinizin içinde çikolata kullanıyorsanız her şeyi kattıktan sonra üst katmana çikolatayı ilave ederseniz bir çökme olayı ile karşılaşmazsınız.

Kek Yaparken Çiğ Süt Kullanılır Mı?

Kek yaptığınız tüm malzemeler çiğ olduğu için sütün de çiğ olmasında bir problem olmayacaktır. Yani kendi tariflerinize göre belki pişirerek yapabilirsiniz. Genelde kekin içine çiğ süt katılır. Bu sayede kekin diğer malzemeler ile daha lezzetli şekilde pişmesi sağlanır.

Kek Yaparken Kakao Yerine Çikolata Sosu Kullanılır Mı?

Kek yaptığınız anlarda bazı malzemeler evde eksik olabilir. Fakat elinizde çikolata sosu varsa bunu da kullanabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Çikolata sosunun içinde şeker olduğu için kekinizin şekerini biraz daha azaltarak malzemeleri ilave edin. Bu şekilde kekin oranlarını da dengelemiş olursunuz. Hatta çikolata sosu daha farklı bir tat katacaktır. Çikolata sosunu kekin üst katmanına ıslatarak ıslak kek de yapabilirsiniz. Bu alternatifler sizin isteğinize bağlı olacaktır.

Kek Yaparken Damla Çikolata Neden Dibe Çöker?

Damla çikolata kekin içinde güzel tat veren yan ürünlerden olabilir. Eğer yanlış kullanırsanız o tadı alamazsınız. Yani damla çikolata ilk kek kalıbına konulursa dibe çöker. Kekin içinde ararken dibinde tadı alırsınız. Kekin tüm malzemelerini koyduktan sonra damla çikolatanızı kekin içine ilave edin. Bu şekilde çökmeyecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir