Karpal Tünel Sendromu Belirtiler

Karpal Tünel Sendromu Belirtiler
19.08.2022 17:52
Karpal tünel sendromu, ellerde meydana gelen ve sıkça rastlanılmakta olan bir sinir sıkışması rahatsızlığıdır. Bununla birlikte, karpal tünel sendromu ameliyatsız çözüm nedir? Karpal tünel sendromu kanda çıkar mı? Soruları, karpal tünel rahatsızlığı ile ilgili sıkça sorulmakta ve araştırılmakta olan bilgiler arasındadır. Yeni yazımızda, karpal tünel sendromu ile ilgili bilgileri, sizler için derledik.

Karpal tünel sendromu, ellerde meydana gelen damar tıkanıklığı neticesinde, ellerde hissizlik oluşması ve ellerin işlevini yerine getirememesi veya kısıtlanması gibi sonuçları olan sendromlardan bir tanesidir. Karpal tünel ise, ellerimizde 8 tane bulunan kemiğin tünelidir. Bununla birlikte, karpal tünel sendromu tıbbi anlamda, bir nöropatik komplikasyon olarak adlandırılmaktadır. Karpal tünel sendromunun nasıl meydana geldiği ve baş gösterdiği ise, sıkça sorulmakta ve araştırılmakta olan bilgiler arasında bulunmaktadır. Bu anlamı ile birlikte karpal tünel sendromu, hiçbir sebep olmaksızın ortaya çıkabilmekte ve kişilerin ellerinde sinir sıkışması rahatsızlığına yol açabilmektedir. Karpal tünel sendromu oluşmasında, karpal kemiklerinin daralması, sıkışması sebebi ile oluşmaktadır. Karpal tünel sendromu ile karşılaşma durumu, küçük yaşlara kadar inebilmesi ile birlikte, karpal tünel sendromuna yakalanan kişilerin yaşları, oldukça değişkendir. Bununla birlikte karpal tünel sendromu, doğuştan meydana gelen sendromlar arasında yer almaktadır. Karpal tünel sendromuna yakalanma olasılığı yüksek meslek grupları ise, iş hayatında ellerini kullanan kişilerden oluşmaktadır. Marangozluk, inşaat işçileri, tenis sporcuları, badminton sporcuları, ağırlık sporları ile ilgilenenler ve şoförlerde, karpal tünel sendromuna yakalanma oranı oldukça yüksektir. Sinirlerin geçtiği kanalların daralması ile meydana gelen karpal tünel sendromunda, sinirlerin karpal tünelden geçememesi üzerine, ağrılar ve aşınmalar görülmektedir. Bununla birlikte, el ve parmakları açamama problemleri, karpal tünel sendromu rahatsızlığının birincil etkilerindendir. Karpal tünel sendromu tedavi edilmediği durumda, sinirlerin aşınarak işlevini yitirdiği ve bir daha eski haline dönemediği görülmektedir. Bu anlamda, parmaklarda uyuşma ve eli açamama gibi problemler ile karşılaşıldığında, nöroloji alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır. Bununla birlikte, karpal tünel tedavisinde erken tanı, oldukça önem arz etmektedir. Karpal tünel sendromunun hafif ilerlediği vakalarda ise, herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz ve fizik tedavi yöntemleri ile birlikte, karpal tünel sendromu geçirilebilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatsız Çözüm

Karpal tünel sendromunda, erken teşhis, ameliyatsız çözüme ulaşmakta oldukça önemlidir. Bununla birlikte, karpal tünel sendromu başlangıcına sahip olan vakaların, fizik tedavi yöntemleri ile birlikte, ameliyatsız bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Kanda Çıkar Mı?

Karpal tünel sendromu, sinir sistemi ile alakalı olan bir hastalık türüdür. Bununla birlikte, karpal tünel sendromunun kanda çıkıp çıkmadığı, sıkça sorulmakta olan sorular arasındadır. Bu anlamda, karpal tünel sendromu, kanda çıkmamaktadır. Nöropatik teşhis yöntemleri ile birlikte, sıkışan sinirler tespit edilerek tedaviye başlanır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir