Karadut Dondurulur Mu?

Karadut Dondurulur Mu?
08.11.2022 16:28
Dondurma işlemi besinleri daha sonra kullanabilmek için yapılan bir işlem olarak bilinmektedir. Karadut, kereviz, limon dondurulur mu? Lahmacun, lahana, lavaş, lüfer dondurulur mu? Limon suyu, lahana sarması dondurulur mu? İşte dondurma işlemi ile ilgili tüm detaylar...

Dayanıklı bir gövdeye sahip olan karadut ağacının hem meyvesinden hem de yapraklarından yarar sağlanabilmektedir. Bir yıl içinde on katı büyüyebilen ağacın meyvesi karaduttan dondurma, reçel, jöle ve şurup gibi çeşitli besinler elde edilebilmektedir.

Karadut meyvesi daha uzun ömürlü olması amacıyla kurutarak, kuru dut haliyle serin bir yerde veya tercihen buzdolabında 1 yıla kadar muhafaza edilebilir. Fazla ısı ve güneş ışığından uzak tutmak ömrünü uzatabilir. Dondurarak ta saklanabilmektedir.

Kereviz Dondurulur Mu?

Ayrıca kereviz derin dondurucuda da saklanabilmektedir. Bunun için kereviz alındığında yıkanıp, soyularak doğranması gerekmektedir. Üzerine limon sıkılarak poşetlere konulmalıdır. Hava almayacak şekilde poşetin ağzı bağlandığında derin dondurucuda 1 yıl boyunca saklayabilirsiniz.

Limon Dondurulur Mu?

Limon bütün bir haldeyse, buzdolabında 5-6 gün saklanabilmektedir. Limonu uzun süre saklamak için bütün bir halde derin dondurucuya koymanız mümkündür. Limon dilimlenmişse, streç film ile sararak derin dondurucuda muhafaza edebilmeniz mümkündür. Dondurulmuş limon sayesinde limonu kabuğu ile birlikte hiçbir şekilde ziyan etmeden kullanabilmeniz mümkündür.

Lahmacun Dondurulur Mu?

Lahmacun, açılmış hamurun üzerine kıyma, maydanoz, soğan, sarımsak ve karabiber, isot gibi baharatlarla hazırlanan malzeme sürüldükten sonra taş fırında pişirilmesiyle yapılan Orta Doğu mutfağında bir çeşit içli pide olarak bilinir.

Lahmacunu buzdolabı poşetiyle buzlukta -18 derecede sakladığınızda yaklaşık 3 ay muhafaza edebilmeniz mümkündür.

Lahmacunu çözüldükten sonra tavada (yaklaşık 5 dk.) veya mikrodalga fırında (yaklaşık 2dk.) veya 150 derece ısıtılmış fırında (3-4 dk) ısıtarak servis edebilmeniz mümkün olacaktır.

Lahana Dondurulur Mu?

Süzülen lahana isteğe göre sadece ikiye bölünerek ya da yapılacak yemeğe göre ayrılarak poşetlerde veya kaplarda dondurucuda saklanabilmesi mümkün olacaktır. Saklama yönteminde hava alma işleminin yapılması sebzenin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır. Lahananın derin dondurucu içerisinde taze kalma süresi ortalama 8-10 ay arasında olacaktır.

Lavaş Dondurulur Mu?

Lavaş, genellikle mayalı, geleneksel olarak tandırda veya tavada pişirilen, Güney Kafkasya, Batı Asya ve Hazar Denizi'ni çevreleyen bölgelerin mutfaklarında yaygın olan ince bir yassı ekmek olarak bilinmektedir. Lavaş, Ermenistan, Azerbaycan, İran ve Türkiye'de en yaygın ekmek türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ekmek, yufka, lavaş gibi gıdaları da dondurucuda saklamak mümkün olacaktır, bu besinlerin depolama süreleri yaklaşık 4 ay olacaktır.

Lüfer Dondurulur Mu?

Lüfer buzdolaplarının +5 dereceli raflarında 3 gün saklayabilmeniz mümkünüdür. 0 ve -5 dereceli buzluklarda bu süre ortalama 14 gün olarak bilinmektedir. 18 derecelik deep frezelerde küçük balıklar 3 ay, lüfer gibi balıklar 5-6 ay, büyük balıklar ise ortalama 6-8 ay kadar saklanabilmektedirler. -25 dereceli deep frezelerde bu süre daha fazla olacaktır.

Limon Suyu Dondurulur Mu?

Taze limon suyu içerdiği antioksidan ve anti-kanser maddeleri nedeniyle, çeşitli hastalıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanıldığı bilinmektedir.

Limon suyunu cam şişeye doldurup ağzını kapatarak buzdolabında 1 aya kadar muhafaza edebilmeniz mümkündür. Limon suyunu buz poşetlerine doldurarak dondurucuda yaklaşık 12-15 hafta kadar muhafaza edebilmeniz mümkün olacaktır.

Lahana Sarması Dondurulur Mu?

Sarmalık şekilde bıçakla doğranmalıdır. İç harç konulur ve sarılması gerekmektedir. Buzluk poşetine muntazam bir şekilde tek tek sarmalar yerleştirmelidir. Buzluğa kaldırılarak 6 ay kadar muhafaza edilmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir