Mercimek Köftesi Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Mercimek Köftesi Cıvık Olursa Ne Yapılır?
19.10.2022 23:40
Kıvamını tutturamadığımız, bazı durumlarda su oranı, ürünün kendisinden fazla olan yemeklerin tam kıvamına nasıl geleceğini merak ederiz. Mercimek köftesi, mercimek çorbası, çiğ köfte, içli köfte cıvık olursa ne yapılır? Mayonez ve muhallebi cıvık olursa ne yapılır? Gelin yapılabileceklere birlikte bakalım.

Mercimek köftesi, oldukça yaygın bir şekilde tüketilen, sofralarda salatanın alternatifi olabilecek, düşük kalorili besleyici bir yemektir. Fakat çoğu zaman kıvamını tutturmak kolay olmayabilir. Cıvık kalan suyunu tam çekmemiş mercimek köftesine kıvamını bulana kadar bir miktar daha bulgur eklenebilir. Daha sonrasında mercimek toplanacak ve istenilen şekli alacaktır.

Mercimek Çorbası Cıvık Olursa Ne Yapılır?

En çok tüketilen çorbalardan biri olan mercimek çorbası, Türk mutfağının vazgeçilmez bir lezzetidir. Mercimek, suyu çeken bir besin olsa da bazen ölçü fazla gelebilir ve mercimek çorbası sulu olabilir. Bu tip durumlarda yapılması gereken işlem oldukça basittir. 2 veya 3 parçaya böldüğümüz patatesi çorbanın içerine haşlanana kadar bırakırız ve patates içerisindeki nişasta sayesinde fazla suyu çeker, çorba kıvama ulaşır.

Çiğ Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır?

En popüler sokak lezzetlerinden biri olan çiğ köfte, neredeyse her sokak başında satılıyor. Hemen her yerde bulunabilmesine rağmen çiğ köfte, yapım aşaması uzun olan zor bir yemektir. Kıvamında bir cıvıklık söz konusuyla çiğ köfteye herhangi bir şey eklenmeden devamlı yoğurularak dinlenmeye bırakılır. Çiğ köfteye ölçüsünün dışında malzeme eklenmesi tadını bozabilir. Bundan dolayı tekrar tekrar yoğurarak kendi kıvamını bulması beklenir.

İçli Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır?

İçli köfte hamuru için kullanılan bulgurun çok ince bir bulgur olması gerekmektedir. Bu hamur yapılırken iyice ezilmeli, macun kıvamını almalıdır. Macun kıvamında olmayan köfteler cıvık olacaktır ve hamura biraz daha irmik katılarak tekrar yoğurma aşamasına geçilmelidir. Tekrar irmikle yoğurulan içli köfte hamuru hazır hale gelir.

Mayonez Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Hazır alınan, sağlıksız mayonezler yerine evde kendi mayonezinizi kendiniz yapabilirsiniz. Kolay ulaşılabilir evde bulunan malzemelerle mayonez hazırlamak mümkün gerekli olan malzemeler; yağ, yumurta, tuz, karabiber, limon suyu. Geniş bir kaba, yumurta sarısı ve limon suyu koyularak mikserle iyice çırpılır. Bu sırada az miktarlarda sıvı yağ eklenir. Ve karışımlar mayonez kıvamını alır. Mayonezin cıvık olmaması için sıvı yağ çok yavaş şekilde eklenerek yapılmalıdır.

Muhallebi Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Muhallebi süt kullanılarak elde edilen, soğuk şekilde servis edilen bir sütlü tatlı çeşididir. Hindistan cevizli, sakızlı, çikolatalı başta olmak üzere birçok çeşidi bulunur. Ayrıca bisküviler ve çeşitli meyvelerle çeşitlendirilip zenginleştirilebilir. Kıvamının ve şeker oranının tam kararında olması gerekmektedir. Aksi bir durumla karşılaşıldığı zaman muhallebinize, yemeklerde bağlayıcı olan nişastadan yardım alınır. Muhallebinizde pütürlü bir görüntü istemiyorsanız, eklenen nişastanın muhallebiyle homojen bir yapıya geçmesini beklemelisiniz. Bunun işlemin ardından muhallebinizin istenilen kıvama geldiğini göreceksiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir