Bal Buzdolabına Konur Mu?

Bal Buzdolabına Konur Mu?
10.10.2022 01:55
Yiyecek ve içeceklerimizin bozulmaması için buzdolabı en önemli icatlardan biridir. Peki, buzdolabına neler konulmalıdır. Bal, bakliyatlar, boza, biber, borcam, browni buzdolabına konur mu? Balkabağı, balık buzdolabına konur mu?

Bal, doğal şifa kaynağı ve hastalıklara iyi gelen besinlerimizdendir. Balı nerde saklarsak hem uzun ömürlü olur hem de bozulmasını engelleriz. Bu merak edilen konular arasındadır. Balın içindeki şeker donmaya meyilli olduğu için ve kristalleşme gibi özelliklerinden dolayı buzdolabına konulmaması gerekir. Eğer dolapta beklediğiniz süre dâhilinde balın vitamini de tadı da bozulur. Dolapta saklamanız önerilmez. Evinizde ışık almayan bir ortamda 20 derece gibi bir ortamda bekletmeniz önerilir.

Bakliyatlar Buzdolabına Konur Mu?

Evimizde yemek erzaklarımızı saklayacak yerler önemlidir. Yanlış yerlerde saklama alanları yaratırsak yiyecek ve içeceklerimizin bozulma imkânı artar. İyi araştırma yaparak ve temiz ferah mekânlarda uzun süreli kalmasını sağlayacak saklama alanları yaratın. Gelelim bakliyatları nerede saklamanız gerektiğine, bakliyatların pişirilmiş ya da pişirilmemiş olması saklama alanlarına göre değişiklik gösterir. Poşetin açtıktan sonra ve cam kavanozlara koyarak buzdolabında uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Fakat pişirip dışarda ya da buzdolabında 3 günden fazla bekletemezsiniz. Tüketmeniz gerekir. Piştiği için ve içinde bakteri ürettiğinden dolayı yenilmesi gerekir ya da atılır.

Boza Buzdolabına Konur Mu?

Boza sıcak kış gecelerinde en çok tercih edilen Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında gelir. Leblebiden üretilmiş ve koyu kıvamda olan bir içecek türüdür. Bozayı kaynattıktan sonra 20 günlük bir süre içinde buzdolabında kalabilir. Bu süreç içinde kapağını sıkı bir şekilde kapatarak saklayın. Hava almasını engellemeniz gerekir. Buzdolabında eksi sıcaklıklarda kalabilir.

Biber Buzdolabına Konur Mu?

Meyve ve sebzeleri pazardan aldıktan sonra konulacak yerlerden biri de buzdolabıdır. Eğer dışarda bekletilirse kısa sürede bozulabilir. Buzdolabının sebze bölümlerinde daha uzun süre tüketime hazır hale gelecektir. Biber de bunlar arsındadır. Buzdolabının yüksek sıcaklıkta saklama alanlarında kapların içine temiz şekilde koyarak, uzun süre saklanabilir.

Borcam Buzdolabına Konur Mu?

Dolaplarımızda pasta, tatlı ya da yemek yaptığımızda daha sağlıklı kaplarda bekletebiliriz. Bu sağlıklı kaplardan biri de borcamdır. Camdan üretilmiş ve yemeklere herhangi bir zarar vermeden bir hafta gibi süre içinde bozulmasını engeller. Eğer fırında yaptığınız bir yemek varsa borcam ile buzdolabında tüketilmesi daha sağlıklı olur.

Browni Buzdolabına Konur Mu?

Tatlıları saklamak ve tatlarını daha lezzetli hale getirmesi için buzdolabına ihtiyaç var. Browni de bu lezzetler arasında gelir. Tatlıları bir gün dinlendirildikten sonra yenildiğinde kıvamının daha muhteşem olduğunu göreceksiniz. Browni uzun süre buzdolabında saklanır ve konulur.

Balkabağı Buzdolabına Konur Mu?

Kışlık ya da yazlık yiyeceklerimizi saklama alanlarından biri de buzdolabının derin dondurucusudur. Balkabağını pişirdikten sonra ya da çiğ olarak buzdolabına koyabiliriz. Bu alanda daha sağlıklı şekilde ve taze olarak yenilmesi sağlanır.

Balık Buzdolabına Konur Mu?

Yiyecek ve içeceklerde en önemli noktalardan biri de bozulmasıdır. Bu sürelere dikkat ederek tüketim yapmalıyız. Balık da bu önemli yiyeceklerden biridir. Balık piştikten sonra hemen tüketilmesi gerekir. Eğer pişmeyen bir balık varsa, çiğ halde buzdolabının dondurucu kısmında saklanılabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir