Kan Bağışı Kaç Ayda Bir Yapılır?

Kan Bağışı Kaç Ayda Bir Yapılır?
31.07.2022 19:54
Kan bağışı kaç ayda bir yapılır, kan bağışı adeti etkiler mi, kan bağışı bağışıklık düşürür mü, kan bağışı abdesti bozar mı gibi sorularınızın cevaplarını yazımızda bir araya getirdik.

Her yıl yüzlerce insan hastalık ya da kaza sonrasında kan bağışı yapılamaması sebebi ile hayatını kaybediyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, ülkemizde yıllık kan bağışı oranı nüfusun yüzde 1’i kadar. Kan bağışı, kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının dışında, insanın kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşımaktadır. Kan bağışında kan hücreleri yenilenmektedir ve bu da daha sağlıklı, daha güçlü bir vücuda sahip olunmamızı sağlıyor. Kanın tek kaynağı insandır ve dolayısı ile çok değerli bir ilaçtır. Kırk yıldan bu yana, kan yerine kullanılabilecek ve bu ilacın yerine koyulabilecek, yapay bir madde elde etmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Fakat, bu konuyla alakalı tatmin edici sonuçlar alınamamıştır. Elde edilmiş olan, sınırlı kullanım alanı olan bazı yedekler de kullanımlarının pratik olmaması ve birçok yan etkiler doğurmaları sebebi ile yaygın olarak kullanılmamaktadır. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç halinde, yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması kan bağışlamanın önemini son derecede arttırmaktadır. Yılda en fazla 2 kere kan bağışı yapılabilmektedir. Bu sebeple 6 ayda bir kan bağışlamak doğru bir zaman çizelgesi ile kan vermemize sebebiyet doğurabilir. Her kişinin, bir gün kana ihtiyacı olabilir. Trafik kazaları ya da yaralanmalarda veya herhangi bir ameliyat esnasında yakınlarımıza bile kan gerekli olabilmektedir. Hem insanlık için hem de kendi vücut sağlığınız için yılda 2 kere kan vermek doğru olacaktır. En sık kan verme süresi ise, 2 ayda bir olarak kabul edilmektedir.

Kan Bağışı Adeti Etkiler Mi?

Kadınlar regli iken, kan tahlili yaptırmak adına kan verebilirler. Bu durumun çok fazla bir sakıncası yoktur. Fakat, kan bağışlama sırasında durum biraz daha farklı olabilir. Kan tahlillerinde önemli ölçüde kan alımı olmasa da kan bağışı durumunda fazlasıyla çok kan kaybı yaşanabilmektedir. Bu sebeple, kişinin sağlığı açısından regli iken kan bağışlamak tehlikeli olabilmektedir.

Kan Bağışı Bağışıklık Düşürür Mü?

Kan verme işlemi sıvı kaybına neden olmaktadır bu sebeple, kan verme işleminden sonra kişinin bol sıvı ve sıvı gıdalar alması gerekmektedir. Ayrıca, sigara ve alkol almaması, ağır egzersizlere ara vermesi, dikkat ve denge gerektirecek işlerden biraz uzak durmaları gerekmektedir. Bu tarz işlerde çalışan insanların, kan bağışı yaptıklarında işlerine bir gün süreyle ara vermeleri uygun olmaktadır. Fakat, kan bağışlamak bağışıklığı düşürmemekte aksine, insan vücudu ve insan vücudunun yenilenmesi için tavsiye edilmektedir.

Kan Bağışı Abdesti Bozar Mı?

Dinimiz gereği, insan vücudundan çıkan kan, abdesti bozmaktadır. Kan bağışı sonrasında, abdestiniz bozulacağı için, muhakkak abdest almanız gerekmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir