Sperm Dışarıda Ne Kadar Süre Canlı Kalır?

Sperm Dışarıda Ne Kadar Süre Canlı Kalır?
29.10.2022 14:48
Erkek bireylerde bulunan sperm, üreme hücresidir. Sperm dışarıda ne kadar süre canlı kalır, ne öldürür, vazelin öldürür mü, kumaştan sperm geçer mi? Daha önce sperm bulaşmış eşyalar ile temas olursa gebelik riski var mıdır, ped varken sperm geçer mi, tükürük, kahve spermi öldürür mü? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Cinsel birliktelik yaşayan ve bu konular hakkında kendini geliştirmek isteyen insanların spermler ile alakalı soruları bulunmaktadır. Bu soruların çoğu cinsel ilişki açısından önemli olmakla beraber biyolojik olarak bilinmesi gereken sorulardır. Bu noktada insanların merak ettiği sorulardan bir tanesi spermin dışarıda ne kadar sürede canlı kaldığıdır.

Eğer sperm kalitesi yüksek ve iyi durumda ise kadın vücudunda 3 ila 5 gün arasında canlılığını korumaktadır. Öte yandan hiçbir kimyasal maddenin bulunmadığı steril ortamlarda 24 ila 72 saat arasında canlılığını korumaktadır. Bu koşullar da ancak laboratuvar ortamında sağlanabilmektedir. Normal bir durumda hava ile temas eden spermler hemen ölmektedir.

Spermi Ne Öldürür?

Erkek vücudunun durumuna göre spermlerin kalitesi iyi ya da kötü olabilir. Erkek vücudu içerisinde spermlerin ölmesine sebep olan maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin içerisinde en bilinenleri alkol ve sigaradır. Öte yandan kemoterapi ilaçları da spermlerin ölmesinde büyük rol oynamaktadırlar.

Sperm vücudu terk ettiğinde ise hava ile temas etmesi halinde hızlıca ölecektir. Fakat spermlerin dışarıda ölmesine yardımcı olan maddeler de bulunmaktadır. Asidik maddeler genellikle spermleri çok hızlı bir şekilde öldürür. Bunun yanı sıra kayganlaştırıcı maddeler de spermin ölmesine yol açan maddeler arasında bulunmaktadır.

Vazelin Spermi Öldürür Mu?

Diğer adı petrol jeli olan vazelin 1859 yılında Amerika’da bulunmuştur. İlk çıktığı zamanlar işçilerin yanık ve kesiklerinin daha hızlı iyileşmesini sağladığı için çok önemli bir ürün olduğu düşünülmüştür. Günümüzde de aynı amaçla kullanılmasının yanı sıra kayganlaştırıcı madde olarak kullanılmaktadır. İnsanlar bu kayganlaştırıcı maddenin spermleri öldürüp öldürmediğini merak etmektedirler.

Spermin vücut dışına atıldığında ölmesini sağlayacak iki madde bulunmaktadır. Bunların bir tanesi asidik maddeler iken diğeri de kayganlaştırıcı maddelerdir. Vazelin de kayganlaştırıcı bir madde olduğu için spermleri öldürür. Fakat, vazelin ve diğer kayganlaştırıcı maddeler bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Kumaştan Sperm Geçer Mi?

Cinsel ilişkiye giren insanların yaşamak istemedikleri sıkıntılardan bir tanesi de yanlışlıkla hamile kalınmasıdır. İçerisinde bulunulan durumlardan ötürü bazı insanlar kumaştan sperm geçer mi sorusunu sormuşlardır. Bakıldığı zaman sperm hücreleri kumaş gibi kalın yapılı bir malzemenin içerisinden geçip diğer tarafa ulaşacak güçte değillerdir. Yan kumaştan sperm geçmez.

Daha Önce Sperm Bulaşmış Eşyalar ile Temas Olursa Gebelik Riski Var Mıdır?

Gündelik hayatta klozet kapağı ve iç çamaşırı gibi bazı eşyalar sperm ile temas etmiş olabilir. Bu temas hakkında insanların merak ettiği şeylerden bir tanesi de daha önce sperm ile bulaşmış eşyalar ile temas olması halinde gebe kalınıp kalınmayacağıdır. Sperm hızlıca ölen bir yapıda olduğu için bu eşyalarla temas edilmesi halinde gebelik riski bulunmamaktadır.

Ped Varken Sperm Geçer Mi?

Ped kadınların adet dönemlerinde kullandığı pamuklu ve sıvıya dayanıklı bir malzemedir. Bu malzemenin spermle teması sonucunda ped varken sperm geçer mi gibi sorular sorulmuştur. Hem sıvı emici özelliği hem de kalın yapısından ötürü ped sperm geçirmeyen bir malzemedir.

Tükürük Spermi Öldürür Mü?

Spermi öldüren maddelerin içerisinde genellikle asidik ve kayganlaştırıcı maddeler vardır. Bunların dışında spermi neyin öldürdüğü de merak edilmiştir. Bu merak edilen maddelerden bir tanesi tükürüktür. Tükürüğün içerisinde sindirim enzimleri ve bakteriler bulunmaktadır. Bu maddeler de spermleri öldürebilmektedir.

Kahve Spermleri Öldürür Mü?

Spermler için zararlı olan maddelerin başında alkol ve sigara gelmektedir. Fakat bunların yanı sıra erkek vücudunda sperm ölümüne sebep olabilecek maddeler de sorulmaktadır. Kahve bu sorulan gıdalardan bir tanesidir. İçerisindeki kafein miktarından ötürü kahve sperm yoğunluğunu ve sperm sayılarını olumsuz etkilemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir