Aort Damarı Balonlaşması Belirtileri Nelerdir?

Aort Damarı Balonlaşması Belirtileri Nelerdir?
24.01.2023 22:39
Aort damarı balonlaşması belirtileri nelerdir? Aort damarı neden çatlar, değişimi ameliyatı ne kadar sürer? Aort damarı dikilir mi? Aort damarı daralması belirtileri nelerdir? Aort damarı kaç santim olunca ameliyat edilir, ölçümü nasıl yapılır? Aort damarı ve rahatsızlıkları hakkında pek çok merak edilen soru bulunmaktadır. İşte detaylar...

Aort damarı balonlaşması genellikle herhangi bir belirti vermemektedir. Çoğu anevrizma yani balonlaşma durumu, rastlantısal olarak başka bir nedenle yapılan muayenenin bir bulgusu olarak saptanabilmektedir. Yakınmalar, anevrizmanın bulunduğu yere göre farklılık gösterebilir.

Aort Damarı Neden Çatlar?

Aort yırtılmasının en önemli nedenlerinden biri yüksek tansiyondur. Kontrol altına alınmayan hipertansiyon, damar içi basıncının artmasına neden olmaktadır. Bu da zaman geçtikçe aort damarına binen yükün artmasına neden olarak aort yırtılmasına yol açabilir. Aort yırtılmasının yaygın olarak görülen bir diğer nedenine bakıldığında ise bu nedenin damar sertliği olduğu bilinmektedir.

Aort Damarı Değişimi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Aort damar değişimi işlemi genellikle 1-2 saat kadar sürebilmektedir. Hatta lokal anestezi ile de bu işlem gerçekleştirilebilir. Hastanede kalım süresi genellikle 1-2 gündür ve yoğun bakım ünitesinde yatmak çoğu zaman gerekmez. Ancak herhangi bir komplikasyon (stent kayması, böbrek veya başka bir önemli damarın tıkanması durumu, kanama vb.) oluşması durumunda hastalar yoğun bakım ünitesine alınırlar.

Aort Damarı Dikilir Mi?

Cerrahi müdahale genel olarak anevrizmalı damar kısmının suni başka bir damarla değiştirilmesi şeklinde bir süreç yer almaktadır. Kullanılan suni damar normal aorta büyüklüğünde olan bir boru tipinde Dacron denilen polyester kumaş veya telfondan oluşan tıbbi bir alet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu suni damar aortanın olağan halde duran kısımlarına dikilme işlemi gerçekleştirilir.

Aort Damarı Daralması Belirtileri Nelerdir?

Aort kapak darlığı ve damar darlığı genellikle yaşlılarda görülmekte olan bir hastalıktır. Yaşlılarda görülebilen doğal bir kapak hastalığı olarak ta bilinir. Aort damarı daralması belirtileri arasında;

·            Eforla çabuk yorulma,

·            Baş dönmesi,

·            Çarpıntı,

·            Halsizlik,

·            Bayılma,

·            Nefes darlığı,

·            Göğüs ağrısı, gözlemlenmiştir.

Aort Damarı Kaç Santim Olunca Ameliyat Edilir?

Cerrahi operasyon, anevrizma hızla büyüme gerçekleştiriyor ise (yılda 1 cm'den fazla) ya da 5,5 cm üzerinde ise uygulanması gerekmektedir. Kadınlarda yırtılma riski daha yüksektir ve daha küçük anevrizmalar da yırtılma eğiliminde yer almaktadır. Bazı cerrahi gruplar bu nedenlerden dolayı, kadınlarda 4.5-5 cm aort çapında elektif operasyonu önerdiği bilinmektedir.

Aort yırtılmasının etkileri ölümcül olarak seyredebilir. Özellikle çapı 6 cm'yi geçen abdominal aort anevrizması ve 5,5 cm'den büyük olan göğüs anevrizması bireyler için oldukça tehlike arz etmektedir. Aort yırtılması yaşayan hastalar karın, sırt ve göğüs bölgesinde şiddetli ağrı hissetikleri gözlemlenmiştir.

Aort Damarı Ölçümü Nasıl Yapılır?

Aort damarının boyutu ve şiddeti ile ilgili ayrıntılı veriler bilgisayarlı tomografi (BT),manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ya da anjiyografi ile ölçümü ve detaylı bilgilendirilmesi öğrenilebilmektedir.

Tanısını koymak için röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans görüntüleme, anjiografi gibi yöntemler tercih edilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir