Hamilelikte Pazı Yenir Mi?

Hamilelikte Pazı Yenir Mi?
02.11.2022 10:28
Hamilelik döneminde beslenme anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Çünkü annenin sağlığı kadar bebeğin sağlığı da söz konusu olmaktadır. Hamilelikte pazı, pancar turşusu, pomelo meyvesi, rokfor, rus salatası yenir mi? Hamilelikte ranch sos, kuşburnu reçeli, sarımsak, sushi, sufle, sosis yenir mi? İşte merak edilen tüm detaylar...

Pazı folik asit bakımından zengin bir besin türüdür ve anne adayları gebelikte pazı tüketimi yapmalarında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Fakat aşırı tüketim anne ve bebeğe zarar verebilir bu sebeple ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.

Pancar Turşusu Hamilelikte Yenir Mi?

Kan akışını hızlandıran nitrat içerdiğinden de özellikle atletler tarafından tercih edilen pancar, hamile kalma şansını da arttırır ve özellikle tüp bebek tedavisi sürecinde olan kadınlar pancar suyunu tüketmesi önerilir. Pancar, kan akışını hızlandırarak embriyonun tutunmasını desteklemektedir.

Hamile kadınlara pancar tüketilmesi sıklıkla önerilir ve yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen pancar, bebeklerde oluşan nöral tüp defektlerini önleyebileceği kanıtlamıştır.

Pomelo Meyvesi Hamilelikte Yenir Mi?

Pomelo bir turunçgil meyvesidir ve Güneydoğu Asya ülkelerine özgü olan pomelo, artık dünyanın birçok yerinde mevcut hale gelmiştir. Pomelo bir greyfurttan biraz daha büyüktür ve eti beyaz, sarı, pembe veya kırmızı şeklindedir. Meyvenin kabuğu yeşil veya sarıdır ve meyvenin tadı tatlı ve ekşidir ve beyaz çeşidin tadı pembe pomelo meyvesinden daha hafiftir.

Pomelo harika bir C vitamini kaynağıdır ve hamile kadınların her gün bu temel besinin en az 85 mg’ına ihtiyacı vardır bu sebepten taze pomelo meyvesi veya pomelo suyunu tüketmek, gebelikte C vitamini ihtiyacınızı karşılamanın harika bir yoludur.

Hamilelikte Rokfor Yenir Mi?

Hamilelikte özellikle küfle olgunlaştırılan yumuşak peynirlerin (kamember, brie, Fransız keçi peyniri, rokfor, vb.) tüketimi hamilelik döneminde önerilmez çünkü bu tip peynirler yüksek nem oranı nedeniyle sert peynirlere kıyasla mikrobiyal gelişime daha açıktır.

Hamilelikte Rus Salatası Yenir Mi?

Tüm hamilelerin en büyük endişelerinden biri, hamilelik dönemindeyken nelerin güvenli bir şekilde yenilebileceği ve yenilemeyeceğidir çünkü hem kendileri hem de bebekleri için sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmaları gerekmektedir. Bu dönemde bazı gıdalara daha fazla özlem duyabilir ve bunlar hakkında doktorunuza danışıp tüketebilirsiniz.

Rus salatası içerisindeki sağlıklı sebzeler nedeniyle tüketilebilecek bir salatadır. Ancak içerisindeki mayonezden dolayı kafada soru işaretlerini meydana getiriyor. Salatadaki mayonezde içerisinde pastörize edilmiş yumurta kullanıldıysa hamileyken mayonez tüketimi güvenli olacaktır.

Hamilelikte Ranch Sos Yenir Mi?

Ranch sos, Amerikan mutfağı kökenli bir salata sosu olarak bilinir ve sos genellikle yayıkaltı, tuz, sarımsak, soğan, hardal, otlar (genel olarak Frenk soğanı, maydanoz ve dere otu) ve baharatların (karabiber, paprika ve öğütülmüş hardal tohumları),mayonez ya da başka bir yağ emülsiyonu sos ile karıştırılmasından elde edilmektedir. Hamilelik döneminde yenebilir ama miktarına dikkat edilmelidir, aşırıya kaçılmamalıdır.

Hamilelikte Kuşburnu Reçeli Yenir Mi?

Hamilelikte kuşburnu reçelinin faydaları çoktur ve tüketimi çok önemlidir. İçeriğindeki yüksek C vitamini demir emilimine yardımcı olduğundan bebek kemik gelişimi ve annenin vücut direnci için çok sağlıklı bir besin olduğu söylenebilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden hamilelikte oluşan yorgunluk ve halsizlik hissine iyi gelir, bu sebeple gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Hamilelikte Sarımsak Yenir Mi?

Sarımsak, kükürt esaslı bir bileşik olan allisini yüksek miktarda içerir ve sahip olduğu bu özelliği sayesinde gebelikte, emzirirken saç dökülmesini önler ve yeni saçlarını çıkması için saç köklerini uyarmaktadır. Sarımsak emzirirken veya hamilelikte 3-4 dişe kadar yenilmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Hamilelikte Sushi Yenir Mi?

Son zamanların en gözde yiyeceklerinden olan suşi de hamilelikte asla tüketilmemesi gereken bir yiyecektir ve bununla birlikte çiğ köfte, salam, jambon gibi çiğ etle yapılan diğer yiyecekleri de hamileyken yemek çok tehlikelidir.

Hamilelikte Sufle Yenir Mi?

Az pişmiş yumurta hamilelikte Salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına neden olur ve bu tür bakteriler ise hamile olan kişide ishal rahatsızlığıyla sonuçlanabilmektedir. Salmonella bakterisi aynı zamanda gıda zehirlenmelerine de yol açabilir ve işte bu sebepten dolayı hamilelik döneminde az pişmiş yumurta yenmemesi gerekenler listesinde bulunuyor. Sufle tatlısının içinde de yumurta çok pişmediği için yenmesi tavsiye edilmez.

Hamilelikte Sosis Yenir Mi?

Hamilelikte beslenme listesinde işlenmiş ürün bulundurmak pek iyi bir seçenek olmayacaktır. Çünkü bu ürünlerin hazırlanma aşamasında eklenen nitrit-nitrat adındaki gıda katkı maddeleri kanserojendir ve bebeğiniz için toksik olabilmesi söz konusu olabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde besleme listenizden sucuk, sosis, salam gibi şarküteri ürünlerini çıkartmalısınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir