Menisküs Diz Kilitlenmesi Nasıl Açılır?

Menisküs Diz Kilitlenmesi Nasıl Açılır?
05.10.2022 21:11
Menisküs diz kilitlenmesi nasıl açılır, egzersizle ve fizik tedavi ile geçer mi? Menisküs fizik tedavi ne kadar sürer ve hangi doktor? Menisküs kendi kendine iyileşir mi, meslek hastalığı mı ve neden yırtılır? Menisküs hastalığına iyi gelebilecek tüm bilgileri araştırdık.

Menisküs diz kitlenmelerinde şişliği ve ağrıyı azaltmak için buz kullanmak faydalı olabilmektedir. Ağrı ve kilitlenme geçene kadar buz bulanan torba ile buz kompresi uygulamak diz kilitlenmesinin açılmasına yardımcı olacaktır. Bu diz kilitlenmesini geciktirmek içinde 2 veya 3 gün boyunca 3 saatte bir 20 dakika boyunca buz kompresi uygulamasını yapabilirsiniz. 

Menisküs Egzersizle Geçer Mi?

Menisküs yırtıklıkları sıklıkla genel cerrahi yöntemlerle giderilir. Genellikle yaşlılarda görülen ve daha çok kireçlenme ile ortaya çıkan bu rahatsızlık egzersizle tedavi edilmektedir. Egzersiz yaparak menisküs ağrılarından az da olsa kurtulmanız mümkündür.

Menisküs Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Menisküs egzersizleri şu şekilde yapılır; bacaklarınızın arasına havludan rulo yapıp koyun ve bu havlu ruloyu bacaklarınızla sıkıştırın. 5 saniye bu pozisyonda bekleyip bacaklarınızın gevşemesini bekleyin. Bir diğer egzersiz ise bacağınızı koltuğun kenarına ya da duvara doğru iterek 5 saniye bekleyip gevşeyin. Bu egzersizleri yaparak rahatlayabilirsiniz. 

Menisküs Fizik Tedavi İle Geçer Mi?

Menisküs yırtıkları için tedavi yöntemleri, hastanın yırtığının tipi, yaşı, kilosu ve günlük hareket düzeyi etkilemektedir. Eğer yırtığın acillik bir durumu yoksa, basit bir yırtık ise cerrahi operasyona gerek kalmayabilir. Bu durumlarda ise fizik tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Menisküs Fizik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Menisküs yırtıklarının tipine ve acillik durumuna göre fizik tedavisi uygulanmaktadır. Bu süreç ise 2 hafta ya da 6 hafta arasında olmaktadır. Aynı zamanda menisküs ameliyatları sonrasında da fizik tedavisi yapılmaktadır. Bu tarz rahatsızlıklarda fizik tedavinin önemi büyüktür.

Menisküs Hangi Doktor?

Menisküs tedavilerine Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları ilgilenmektedir. Eğer menisküs şikâyetiniz varsa bu uzman doktorlardan randevu alıp muayenenizi olabilirsiniz. Muayene olduktan sonra da hastalığın büyüklüğüne göre tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Menisküs Kendi Kendine İyileşir Mi?

Menisküs ağrıları, yırtıkları ve şişlikleri kendi kendine geçen bir durum değildir. Çünkü yırtığın büyüklüğüne göre cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında fizik tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir. Yani menisküs kendi kendine geçen bir rahatsızlık değildir.

Menisküs Meslek Hastalığı Mıdır?

Menisküs yırtıkları dizlerde sık görülen hastalıklardır. Herhangi bir yaşta menisküs yırtığı görülebilmektedir. Dizini tam bükerek çalışanlar mesleki açıdan risk altınla olanlardır. Bazı mesleklere göre meslek hastalığı olabilir. Fakat tam anlamıyla meslek hastalığı denemez. 

Menisküs Neden Yırtılır?

Menisküs yırtıkları genelde dizin ani dönmesi veya düşmesi sonucunda yırtılmaktadır. Her insanda ve her yaşta bu diz yırtıklıkları meydana gelebilmektedir. Genç yaşta ise yüksek enerji travmalar ile oluşabilmektedir. İlerleyen yaşlarda ise yırtılmalar ve yıpranmalar daha da kolay bir şekilde gerçekleşir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir