Kalça Şekillendirme Nedir?

Kalça Şekillendirme Nedir?
07.09.2021 08:34
Popoya istenilen şekli vermek ve bel bölgesinde yumuşak bir geçişle alt ve orta kısımları dolgunlaştırmaya yarayan bir uygulamadır. Kalça şekillendirme nedir, kalça şekillendirme sıkılaştırma nedir, kalça şekillendirme için ne yapılmalı, kalça şekillendirme için squat, kalça şekillendirme için yapılabilir egzersizler neler? Kalça şekillendirme ne kadar sürer, kalça şekillendirme estetiği nedir?

Son dönemlerde ünlü isimler arasında popüler olan kalça şekillendirmek için yapılan estetik işlemleri kadınların büyük bir çoğunluğunda kalçalarının daha dik ve şekilli görünmesini istemesine neden oldu. Genel olarak dik ve düzgün bir kalçaya sahip olmak isteyen kadınlar estetik operasyonlara başvurmaktadırlar. Yağ dokusu ve kasların dağılımı kalçanın şekline göre kare, yuvarlak, kalp veya ters çevrilmiş V olarak tanımlanmaktadır. Fakat dik ve düzgün bir kalça yapısına sahip olmak için tek yöntem ameliyat masası değildir. Her gün yapılacak kalça şekillendirme egzersizleri sayesinde istenilen kalça görünümü elde edilebilir.

Popoya istenilen şekli vermek ve bel bölgesinde yumuşak bir geçişle alt ve orta kısımları dolgunlaştırmaya yarayan bir uygulamadır. Kalçalarında daha dolgun bir hale gelmesini sağlamak ve yuvarlak bir görünüme kavuşması amaçlanmaktadır. Kalça bölgesine yapılacak olan uygulamalar aynı zamanda kalça estetiği olarak ta adlandırılabilir. Son dönemlerde kadınlar arasında popüler olan daha estetik ve düzgün bir kalçaya sahip olmak isteyenlerin popüler hale getirdiği kalça şekillendirme, daha çekici bir görünüme kavuşmanızı sağlayan; bel, basen ve popo bölgesine yapılan çeşitli egzersizleri ve işlemleri kapsamaktadır. Kalça şekillendirmedeki amaç dik ve düzgün duran bir popoya sahip olmaktadır. Bel veya basen bölgesindeki fazlalıklar giderilerek fit bir görünüm elde edilir.

Kalça Şekillendirme Sıkılaştırma Nedir?

Kadınların çoğu sıkı kalçalara sahip olmak ister. Popüler kültürün etkisiyle birlikte özellikle ünlü kadınların kalçası estetik ameliyatlar sonucunda sıkı görünüme kavuşuyor. Sıkı bir kalçaya sahip olmak isteyen kadınlar popo kaldırma, dikleştirme gibi yöntemlerle istedikleri kalça görünümüne kavuşabilmektedir. Belirli egzersizler ve kilo kontrolünün yanı sıra kalça estetiği yöntemiyle kalça sıkılaştırma yapılabilir.

Kalça Şekillendirme İçin Ne Yapılmalı?

Kalça şekillendirmek ve etkileyici bir kalça görünüme sahip olmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Dik ve düzgün bir popoya sahip olmak isteyen kadınların çoğunluğu estetik yöntemini tercih etse de kısa süre içerisinde düzenli olarak yapılacak hareketler sayesinde düzgün bir kalça görünümü elde edilebilir. Periyodik olarak uygulanması gereken programda 1.hafta 12x3 set, 2.hafta 18x3 set, 3.hafta ise 24x3 set yapılmalıdır. Etkileyici bir kalçaya sahip olmak için düzenli olarak yapılması gereken hareketler arasında şunlar yer almaktadır;

·        Squat: Spor salonları ve pilates derslerinde squat olarak bilinen bu spora genelde çömelme denmektedir. Vücuttaki en fazla kası çalıştırması sebebiyle bilinen çok etkili bir harekettir. Kalça, bacak, karın ve bel başta olmak üzere aynı anda çalıştırması sebebiyle yapılacak hareketlerin başında geliyor.

·        One-Leg Squat: Kalça şekillendirme hareketlerinden biri olan bu hareket normal squata göre biraz daha zorlayıcı bir harekettir. Tüm ağırlığın tek bacakla taşınması gereken bu hareket için iyi bir ısınma ve kondisyon gereklidir.

·        Süpermen kalkışı: Pelvis üzerinde kalarak yapılan bu hareket karın kaslarının kullandırır ve aynı zamanda popoyu sıkarak güç almayı gerektirir.

·        Geri tekme: En etkili yöntemlerden biri olan geri tekmede kilit nokta, vücudun olabildiğinde sabit tutularak sadece bacağın geri ve yukarı kaldırılmasıdır. Ayak tabanı yukarıya çıkarılırken omuzların, belin ve sırtın sabit kalmasına özen gösterilmelidir.

·        Tek ayak ters plank köprüsü: Kalça sıkılaştırmaya etkisi olan hareketler içerisinde yer alan bu hareket için yere veya mata sırt üstü uzanılır. Dizler kırılarak ayaklar kalça hizasına ve ayak tabanları yere düz olacak şekilde konulur. Kollar yere yerleştirilir ve sağ ve sol ayak sırasıyla ayak ve bel kontrolü yapılarak yukarı kaldırılıp indirilir.

Kalça Şekillendirme İçin Squat

Kalça şekillendirmek ve büyütmek için en etkili egzersizlerden biridir. Kalça kaslarını tamamen harekete geçirecek squatın birçok çeşidi bulunmaktadır. Squat hareketinden en iyi verimi alabilmek için bir uzmana danışılması gerekir. Hareket yapılırken vücut ağırlığı dizler yerine topuklara verilir. Ayaklar kalça genişliğinde açılarak sabitlenir. Kollar vücuda paralel, öne doğru uzatılır ve vücut pozisyonu dik olmamalıdır. Öne doğru eğilirken sırt pozisyonunun düz olmasına dikkat edilir ve aşağıya çömelme hareketi yapılır.

Kalça Şekillendirme İçin Yapılabilir Egzersizler Nelerdir?

·        Reverans hareketi

·        Kettlebell hareketi

·        Deadlift

·        High Knees

·        Step up

·        Leg-up plank

·        Double-leg kick hareketi

·        Fingers to toes

·        Single-leg bridge

Kalça Şekillendirme Ne Kadar Sürer?

Zayıflama egzersizlerinin yanı sıra yapılacak olan kalça şekillendirme hareketleri kalıcı ve sağlıklı olan hareketler arasında yer almaktadır. Kilo kaybı veya zayıflamak tek başına vücudun formunu bozabilirken kalça şekillendirme ve sıkılaştırma hareketleri ise uzun vadede vücuda inanılmaz bir etki yapıyor. Genel olarak program uygulanarak yapılan kalça şekillendirme hareketleri düzenli olarak yapıldığında 3-6 aya kadar sonuç verebilmektedir.

Kalça Şekillendirme Estetiği Nedir?

Estetik ve düzgün bir kalçaya sahip olmak isteyen kadınların tercih ettiği yöntemler arasında kalça estetiği bulunmaktadır. İstenilen şekle göre popoya ve bel bölgesine uygulanan kalça estetiği uygulamaları farklı çeşitlerde yapılabilmektedir. Vücutla orantısız veya hacimsiz olduğu için nahoş görüntüye sebebiyet veren kalça yapıları büyük ve basık kalça küçültme, kalça dikleştirme ve kalça dolgunlaştırma gibi estetik operasyonlarıyla birlikte düzeltilebilmektedir. Kalça estetiğinde genel olarak popo germe, popo kaldırma ve popo yapma işlemleri öne çıkmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir