İstanbul Depremi Samsun’u Etkiler Mi?

İstanbul Depremi Samsun’u Etkiler Mi?
21.02.2023 22:04
İstanbul depremi Zonguldak’ı etkiler mi, Avrupa mı Anadolu yakasında mı olacak, en çok hangi yakayı etkiler? İstanbul depremi Samsun’u, Sakarya’yı, Tekirdağ’ı etkiler mi? Uzmanlar yakın gelecekte İstanbul depreminin karşımıza çıkacağı görüşündeler. Milyonlarca insanı etkilemesi beklenen İstanbul depremi hakkında merak edilen soruların cevaplarına gelin birlikte bakalım.

İstanbul depremi henüz yaşanmadan risk haritaları oluşturuldu ve İstanbul ile birlikte bu depremden etkilenmesi beklenen ya da risk taşımayan şehirler belirlendi.  Depremin yaşandığı bölge ve merkez üssüne uzaklık ilişkisi deprem riskinin azalmasını sağlamaktadır. Samsun’da o şehirlerden biri. Samsun ilinin kent merkezi 2.derece deprem bölgesi olarak belirlenmiştir.  Olası bir İstanbul depreminden birinci derece ya da kısmen etkilenmesi beklenen iller arasında Samsun yer almamaktadır.

İstanbul Depremi Sakarya’yı Etkiler Mi?

Deprem araştırmaları ve sonuçları bazı illerin doğrudan veya kısmen İstanbul depreminden etkileneceği gerçeğini ortaya koymuştur. Buna göre İstanbul’a çok yakın mesafede yer alan Sakarya’nın da olası bir depremden etkileneceği belirtilmektedir. Sakarya’nın yanı sıra depremden Düzce, Kocaeli ve Balıkesir’in de etkilenmesi beklenmektedir.

İstanbul Depremi Tekirdağ’ı Etkiler Mi?

İstanbul depremiyle ilgili vatandaşları korkutan açıklamalar arka arkaya gelmektedir. İstanbul depreminin İstanbul kadar etkileyeceği şehirler açıklandı. Buna göre İstanbul’a yine çok yakın bir mesafede olan Tekirdağ ilinin de İstanbul depreminden doğrudan etkilenmesi beklenmektedir.

İstanbul Depremi Zonguldak’ı Etkiler Mi?

Ünlü Jeolog Prof. Dr. Naci Görür son depremlerin ardından İstanbul ve diğer şehirlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Görür, İstanbul ve Zonguldak fayları arasında bir bağlantı olmadığını söyledi.  Geçtiğimiz yıl Zonguldak Ereğli merkezli meydana gelen depremin ardından Marmara fay hattıyla ilgisi olmadığını ve etkilenme riskinin olmadığını açıkladı.

İstanbul Depremi Avrupa Mı Anadolu Yakasında Mı Olacak?

Uzmanların İstanbul’un vaktinin daraldığını ve depremin surlara dayandığını açıklamasının ardından insanlar panikle araştırma yapmaya başladılar. İstanbul’un en kritik noktalarını etkilemesi beklenen depremin Anadolu yakasında mı yoksa Avrupa yakasında mı olacağı konuşulmaktadır. Ancak uzmanlar her iki yakanında bundan ciddi şekilde etkileneceğini çünkü depremin Marmara Denizi’nde meydana geleceğini açıklamışlardır. Ancak olası bir depremin İstanbul’un en eski ilçeleri olan ve Avrupa yakasında bulunan Beyoğlu ve Fatih ilçelerini ağır yıkıma uğratması beklenmektedir.

İstanbul Depremi En Çok Hangi Yakayı Etkiler?

İstanbul’da olası bir depremin yaşanacak olmasına kesin gözüyle bakılmasının ardından İstanbul için bir risk haritası oluşturuldu. Uzun zamandır hem karada hem de Marmara Denizi’nde yürütülen çalışmaların sonuçları maalesef hiç de iç açıcı değil. En yüksek, orta ve düşük riskli ilçeler bu çalışmanın içerisinde yer almaktadır.

 Bununla birlikte jeologlar,  Anadolu tarafının Avrupa yakasından daha sağlam olduğu ileri sürmektedir.  Çünkü Avrupa yakasının zeminin çok genç tabakaya sahip olduğunu ve alüvyon toprak yapısına sahip olmasından dolayı Anadolu yakasına göre depremden etkilenme riski çok daha fazladır. Anadolu tarafının 2.köprünün güneyi ve 1. Köprünün kuzeyi yani Anadolu Hisarı, Ataşehir, Kartal-Pendik kuzey bölgesinin oldukça sağlam olduğu belirtilmiştir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir