IP Adresi Nedir?

IP Adresi Nedir?
07.06.2022 13:42
IP adresi nasıl bulunur, IP adresi nasıl değiştirilir, IP adresi adres bulma, IP adresi açılımı, IP adresi çalınırsa ne olur vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

IP adresi, bir cihazı internet ya da yerel ağ üstünde tanımlayan benzersiz bir adrese verilen isimdir. IP (İnternet Protokolü),internet ya da yerel ağ üstüne gönderilen verilerin formatını seçen bir dizi kuraldır. Yani kısaca, IP adresleri bir ağ üstünde cihazlar içeresinde bilgilerin gönderilmesine olanak sağlayan tanımlayıcılardır. Konum bilgileri kapsar ve cihazların iletişim için ulaşılabilir olmasını sağlarlar. İnternetin bilgisayarlar, yönlendiriciler ve web sitelerini ayırabilmek için bir yönteme ihtiyaç duyarlar. IP adresleri bu ihtiyacı karşılar ve internetin çalışma biçiminde çok önemli bir rol üstlenir.

IP Adresi Nasıl Bulunur?

IP adresini aşağıdaki gibi bulabilirsiniz;

·        İnternet >Ayarlar > Ağ & Wi-Fi'> Başlat'ı Wi-Fi sonrasında bağlı olduğunuz Wi-Fi ağını tercih edin.

·        Özellikler'in altında bulunan, IPv4 adresinin yanında görünen IP adresinizi bulun.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Bazı zamanlar geçersiz bir IP adresi, bazı zamanlar bilgisayarımızın bize yönlendirdiği ve cihazdaki değişik aletlerle çakışan yanlış bir IP adresi, bazı durumlar da yeni bir ev ağını tekrardan yapılandırmak adına PC’miz veya diğer elektronik cihazlarımızın IP adreslerini değiştirmek zorunda kalabiliriz. Bu gibi sorunlarda yapmamız gereken en önemli şey, IP adresimizi değiştirerek ağ ile ilgili problemimizi gidermek olacaktır. İP adresinizi aşağıdaki gibi değiştirebilirsiniz;

·        Denetim masasını açın ve ağ ve paylaşım merkezini tercih edin.

·        Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir kısmını seçin.

·        Bağlantıya çift tıklayıp sonra özelikleri tercih edin.

·        Internet protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4) ‘e iki kez tıklayın.

·        IP adresini değiştirin ya da yönlendiricinin IP adresini kontrol edilmesini sağlamak adına otomatik olarak bir IP adresi alı tercih edin.

·        Otomatik olarak atanan bir IP adresi yerine ikinci tercihe tıklayıp kullanmak istediğiniz IP adresini girin ve tamama tıklayıp ekrandan ayrılın.

IP adresi Adres Bulma?

İp adresinizi bulmak adına aşağıdaki komut sistemini kullanabilirsiniz;

·        Windows + R tuşunu seçin.

·        Açılan ekrana CMD yazın ve enter basın.

·        CMD ekranına ipconfig yazıp yeniden enter basın.

·        Bu biçimde bütün ağ bağlantılarını görebilirsiniz.

IP Adresi Açılımı?

IP adresi (İngilizce: Internet Protocol Address),interneti veya TCP/IP protokolünü tercih edilen diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üstünde birbirleri ile veri alışverişi yapmak adına kullandıkları adres.

IP Adresi Çalınırsa Ne Olur?

IP Adresleri yalnızca elektronik cihazların birbirini tanıması adına kullanılan bir adrestir. Bir başkasının eline gecen IP adresi ile hiçbir işlem yapılamaz. IP Adresi ile internet geçmişini görüntüleyemez, bilgisayarınızı ve elektronik cihazlarınızı ele geçiremezler.

IP Adresi Cihaza Özel Mi?

İnternet ağınıza bağlanan bütün cihazların bir özel IP adresi mevcuttur.

IP Adresi Çakışması Neden Olur?

Bir ağdaki iki ya da daha çok cihaz aynı IP adresine sahip olduğunda bir IP adresi çakışması meydana gelebilir. Bu, cihazlardan birinin ya da her ikisinin kablosuz ağ ile iletişim kuramamasına sebep olur. Çoğunlukla Windows hata mesajı gelmeden evvel kullanıcılar IP çakışması yaşadıklarını anlamazlar.

IP Adresi Çalınır Mı?

IP adresi çalınabilir ancak çalan kişi IP adresinizle hiçbir şey yapamaz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir