İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler
30.06.2022 11:12
İmplant tedavisi avantajları, implant tedavisi devlet karşılıyor mu, implant tedavisi hangi durumlarda yapılır, implant tedavisi kaç yaşında yapılır soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İmplant eksik dişlerin tedavisinde tercih edilen ve çene kemiğinin içerisine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üstüne diş protezi yerleşmesi sağlanır. İmplant tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar göstermez. Yani komşu dişlerin kesilmesine gerek duyulmaz.

İmplant Tedavisi Avantajları

İmplant tedavisi ilk olarak eksik olan dişlerin yerine yeni sağlam dişler koyar. Köprü protez tarzı eksik dişin etrafına dişlerin kesildiği işlemlerin dışında, implant tedavisinde diğer dişlere dokunmaz. İmplantlar görüntüsü ve fonksiyon açısından kendi dişlerinizden neredeyse aynnıdır. Eksik dişlerin yerine gelen sağlam dişler neticesinde dengeli bir çiğneme fonksiyonu kazanılıp ileride meydana gelecek mide hastalıkları, diğer dişlerde meydana gelebilecek anatomik bozukluklar, çene eklemi rahatsızlıkları, eksik dişin olduğu kısımdaki çene kemiği seviyesinin azalması gibi daha önemli ve tedavisi zor sorunların önüne geçilmiş olunur.

İmplant Tedavisi Devlet Karşılıyor Mu?

Devlet bazı durumlarda implant tedavisini karşılar. SGK implant tedavisini karşılıyor mu, sorusuna cevap vermenin ardından bu tedavinin hangi olaylarda karşılanacağından bahsetmek gerekirse. SGK implant tedavisini aşağıdaki olaylarda karşılayacaktır;

·        Kist ve tümörlere bağlı olarak meydana gelen kemikte aşırı doku kaybı yaşanıyorsa SGK ücreti karşılar.

·        Üst ve alt çenelerde tek yönlü dişsizlik yaşanması olayında implant tedavisi karşılanır.

·        Diş eksikliği olması olayında implant tedavisi SGK tarafından karşılanır.

·        Konjinetal diş eksikliği olan hastalara ait implant ücretleri de karşılanır.

·        Dudak, damak yarığı gibi olaylarda her çeneniz için en fazla 4 adet implant olacak biçimde SGK ücretleri karşılar.

·        Diş ile kemik doku defektlerinin göründüğü olaylarda hastaların bilinen rutin protetik tedavi yönteminde tedavi edilemeyeceği koşullarda implant tedavisi karşılanır.

Yukarıda belirttiğimiz olaylarda implant uygulaması zorunluysa sağlık kurulu verdiği kararla karşılama yapılabilir. Tabii bunun olabilmesi için ilgili sağlık kurulunun üniversite diş hekimliği fakültelerinde cerrahi, protez veya periodontoloji anabilim dallarından en az bir tane öğretim üyesi katılım olacak biçimde sağlık kurulu kararı olması gerkir. Sağlık kurulunun tek başına karar alması yeterli olmayacaktır. Bu zaman aralığında sağlık kurulunun kararına destekleyen rayografik tetkikler de sağlık kurulu raporunun ekinde yer alması gerekir. Harici kaç adet implant uygulanacağı da karar verilmelidir. İmplant tedavisi zamanında bir çene için en fazla 4 adet kemik içi implant uygulaması için destek olunacaktır.  Bunun adına her bir implant başına 90 TL faturalandırma yapılır.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplantlar; dişlerini periodontal rahatsızlık, çürük, travma veya başka bir sebeple kaybetmiş insanlarda iyi bir ağız sağlığı adına ideal bir tercihtir. Dişlerin eksik olduğu kısımlarda zamanla çene kemiğinde erime meydana gelmektedir. Diş çekimini takiben implantın yaplması bu erime seviyesinde önemli ölçüde azaltır.

İmplant Tedavisi Kaç Yaşında Yapılır?

Kemik gelişiminin tamamlanması kızlarda 15 ile 16 yaşının ardından gerçekleşirken, erkekler de ise bu durum 17 ile 18 yaşından sonra gerçekleşir. İmplant diş tedavisinde kemik gelişimi ile ilgili olarak taban yaş sınırı 18 yaş olarak belirlenmiştir. İmplant diş uygulamasının üst yaş ile ilgili herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir