Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?

Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?
19.04.2022 17:30
Geciktirici hap, adet döneminin başlangıcını geciktirmek için kullanılabilecek bir ilaçtır. Buna noretisteron denir ve regl dönemini ertelemek için oldukça kullanışlıdır. Geciktirici hapın nasıl kullanıldığı, geciktirici hapın fiyatları, geciktirici hapın nasıl içileceği ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için bir araya getirdik.

Geciktirici etkili tavsiyelerden biri olan hapların kullanımı, ilaçta yer alan talimatlara göre olmalıdır. Bu haplar kullandıktan sonra hapların vücuda etki göstermesi zaman almaktadır. Bu sebeple geciktirici hapları doğru zamanda almak oldukça önemlidir. Noretisteron, doğum kontrol haplarında da bulunan progesteron hormonu içerir. Noretisteron, doğum kontrol hapı gibi, rahim zarının dökülmesini durdurmak için progesteron seviyenizi yapay olarak yükseltir. Adet geciktirici hapların, reglin başlamasından üç gün önce alınmaya başlaması gerekir. Bu nedenle adet döngüsünün takip edilmesi önemlidir. Adet döneminin ertelenmesi amacıyla özel olarak üretilen geciktirici hapların, kullanım süresi ve ne kadar kullanılması gerektiği hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Bu haplar, uzun süreli kullanımda vücuttaki doğal dengeyi bozabileceği için uzun süre ve sık sık kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Geciktirici Hap Fiyatları Nelerdir?

Geciktirici hapın fiyatları, markasına ve ürün içeriklerine bağlı olarak farklılık gösterir. Aynı zamanda geciktirici hap fiyatları, ilaç sayısına, ilacın miligramına ve talebe göre de değişmektedir. Geciktirici hapların kullanılması oldukça güvenlidir. Bununla birlikte, bu ilaçların çok sık kullanılması, öngörülemeyen ve düzensiz kanamalara neden olabilir.  Adet geciktirici haplar ile adetinizi sürekli olarak ertelemek vücuda zarar verebilir. Buna ek olarak, geciktirici haplar arasından seçim yaparken ve adetinizi ertelemeyi planlarken bir sağlık uzmanından yardım almanız önemlidir.

Geciktirici Hap Alkolle Alınır Mı?

Geciktirici hap, alkolle birlikte alınmaz. Bunun yanı sıra geciktirici hapların alkolle alınması ile ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. Geciktirici hapları kullandıktan sonra alkol alınması sorun oluşturmaz. Ancak herhangi bir ilacın su dışında bir içecekle birlikte alınmaması gerekmektedir.

Geciktirici Hap Aç Karnına Mı İçilir?

Geciktirici hap aç karnına içilmemesi tavsiye edilmektedir. Geciktirici hapın aç karnına kullanıp kullanılmayacağı ilacın prospektüsüne göre farklılık gösterir. Geciktirici haplar, sentetik bir progestojen görevi görür ve doğal olarak üretilen progesteron hormonuna benzer. Regl döneminde progesteron hormonu düşer. Bu da regl sürecinin başlamasına sebep olur. Ancak geciktirici haplar ile progesteron ve östrojen seviyelerinde düşüş yaşanır ve regl döngüsü ertelenir. Adet geciktirici haplar, adet döneminden iki gün önce kullanılmaktadır. Bazı geciktirici haplar farklı çeşitleri ile günde iki ya da üç kere kullanım sunar. Geciktirici hapların kullanım süresi de oldukça önemlidir. Bu nedenle bu hapları kullanırken doktor kontrolünde hareket etmek gerekmektedir. Regl geciktirici hapları, kullanmayı bıraktıktan yaklaşık üç gün sonra regl süresi başlamaktadır. Bununla birlikte geciktirici hapların kullanımının bırakılması sonrasında regl dönemi ağrıları ve kanamalarında artış yaşanması beklenilen bir durumdur.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir