İdari İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

İdari İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer?
27.12.2022 22:32
Bir dava sonucunda yerel mahkeme kararına karşı başvurulan bir üst mahkemeye istinaf mahkemesi denilmektedir. Konu ile ilgili merak edilenlere değineceğiz. İdari, işçi istinaf mahkemesi ne kadar sürer? İstinaf mahkemesi kararları kesin midir, ne zaman kuruldu, nasıl hızlandırılır, kimlerden oluşur? Detayları yazımızda.

Hukuk ve ceza yargılamaları 3 ana grupta incelenmektedir. İlk derece mahkemesi, istinaf mahkemesi ve temyiz mahkemesi olmak üzere ayrılmaktadır. İlk derece mahkemesinde görülen davanın sonucuna itiraz etmek amacıyla bir üst mahkemeye taşınmasına ve davanın bu mahkemede incelenmesine istinaf mahkemesi denilmektedir.  İdari istinaf mahkemelerde görülen davalar 2 hafta sürmektedir.

İşçi İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer?

İş davalarının süreci diğer davalara göre biraz daha uzun olabilmektedir. Buna göre 4 ay ile 18 ay arasında süre değişkenlik göstermektedir. Ancak bu verilen ortalama süre ilk mahkeme de görülen dava için geçerlidir. Eğer dava istinaf mahkemesine taşınırsa dava ortalama olarak 3 yıl devam etmektedir. Bazı durumlarda 4 seneye kadar uzayan davalar da bulunmaktadır.

İstinaf Mahkemesi Kararları Kesin Midir?

Davalar 3 farklı mahkemece görülmektedir. İlk derece mahkemesi, istinaf mahkemesi ve temyiz mahkemesidir.  İlk mahkemede çıkan kararın usul ve esas yönünden hukuka ters düşmesi düşüncesiyle başvurulan kanun yoluna istinaf mahkemesi denilmektedir. Eğer dava üst mahkeme temyize başvuru yapamayacak usulleri içeriyorsa istinaf mahkemesi son duraktır. Bu mahkemede alınan kararlar kesindir.

İstinaf Mahkemesi Ne Zaman Kuruldu?

İstinaf mahkemeleri ilk dereceli mahkemelerin üstü Yargıtay’ın ise bir alt kademeli mahkemeleridir. Yargıtay’ın iş yükünün hafifletilmesi için kurulmuş mahkemelerdir. 2016 yılı itibariyle kurulmuş olan istinaf mahkemeleri toplamda 18 ilde hizmet vermektedir.

İstinaf Mahkemesi Nasıl Hızlandırılır?

Bölge Adliye Mahkemelerinin yani istinaf mahkemesinin görevi ilk mahkemede çıkan nihai karara karşı yapılan itiraz başvurusunu incelemek ve değerlendirmektir. Eğer dava temyiz mahkemesine başvuramayacak nitelikteyse nihai karar istinaf mahkemesinden çıkmaktadır. İdari istinaf mahkemeleri toplamda 2 hafta sürmektedir. Ancak işçi istinaf davaları ortalama olarak 3 yıl kadar sürebilmektedir.

İstinaf Mahkemesi Kimlerden Oluşur?

İstinaf mahkemesi olarak bilinen mahkemelerin yaygın ismi aslında Bölge Adliye Mahkemesidir. İki söylemde aynı şeyi ifade etmek için kullanılmaktadır. İlk mahkemeye itiraz edilmesi sonucunda davayı inceleyen bir üst mahkemedir.  Hukuk alanındaki uyuşmazlıkların giderilmesi için çalışan Yargıtay’ın yükünü azaltmak için kurulmuş bir mahkemedir.

Bölge Adliye Mahkemesi, ceza daireleri ve hukuk daireleri olmak üzere 2 grupta ayrılarak iş bölümü yaparak hizmet vermektedirler. Bölge Adliye Mahkemelerinde yoğunluk bulunan coğrafyaya göre değişmektedir. Büyük şehirler insan sayısından kaynaklı olarak daha yoğun olurken, diğer bölgeler iş yoğunluğu açısından biraz daha rahat olabilmektedir. İstinaf mahkemelerinde, ceza dairesi ve hukuk dairesi olmak üzere 2 mahkeme başkanı, mahkeme üyesi ve savcılardan oluşmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir