Filinta Argoda Ne Demek?

Filinta Argoda Ne Demek?
14.02.2023 23:00
Argo sokak kitlesi tarafından konuşulan belli ortak kelimelerle yergi, övgü, yargı ve durumları ifade eden konuşmalardır. Argo kelimelerden bazılarını sizin için araştırdık. Argoda filinta, folloş, fasulye, fallik ne demek? Argoda fırlama, fişek, fayrap ne demek? Gelin detaylara birlikte göz atalım.

Argoda övme, yerme, durum bildirme gibi sıfatlar kullanılmaktadır. Filinta kelimesi de bu kelimelere örnek bir kelimedir. Filinta genellikle erkekler için kullanılan “ yakışıklı, iyi görünümlü, temiz pak, oturmasını kalkmasını bilen, iyi giyinen erkek” manasına gelen bir kelimedir.  Türkçede günlük konuşma dilimizde de sık sık kullandığımız bir kelimedir.

Folloş Argoda Ne Demek?

Argoda kelimeler cinsiyetçi bir yaklaşımla ifade edilmektedir. Bazı kelimeler ortak mana da kullanılsa da bazı kelimeler erkekler bazı kelimeler de tamamen kadınlar için sarf edilmektedir. Folloş kelimesi de kadınlar için söylenen argoda hakaret içerikli kullanılan bir sözcüktür. Argoda folloş “ kadın cinsel organının çok fazla kullanılması, kadının çok fazla ilişkiye girmesi,” anlamında kullanılan bir aşağılama ifadesidir.

Fasulye Argoda Ne Demek?

Argo kelimeler aşina olmayan kişilerin oldukça ilginç bulduğu bir konuşma şeklidir. Fasulye kelimesi argoda ve sokak dilinde çok sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Fasulye kelimesi özellikle çocukların sokakta oyun oynadığı dönemden kulağınıza mutlaka takılmış olması muhtemel bir kelimedir. Argoda fasulye iki anlamda kullanılmaktadır. Gelin anlamlarına birlikte daha yakından bakalım.

Fasulye 1. Anlam: Sokak oyunlarında oyunun kuralları dışında bırakılmış, ayrıcalıklı kişi (genellikle yaşı diğerlerinden daha küçük olan çocuklara verilen ayrıcalık)

Fasulye 2. Anlam: Kendisini olduğu vasıfların çok çok üzerinde gören, kendisini önemli sayan, kendisini çok önemli biri gibi gören kişi ya da kişiler.

Fallik Argoda Ne Demek?

Fallik kelimesi de birden fazla anlama gelen kelimelerden biridir. Argoda en sık olarak “ çok gezen kadın“ olarak kullanılmaktadır. Adana ve civarında da “ toplum tarafından dışlanan, ahlaksız davranışlar sergileyen kadın” olarak kullanılmaktadır.

Fırlama Argoda Ne Demek?

Fırlama kelimesinin de bazı bölgelere göre anlamı değişmektedir. Ama genel olarak aynı manaya gelen bir argo kelimedir. Fırlama genellikle erkek çocukları için “ yaramaz, yerinde durmayan, fazla hareketli ve zeki“ çocuklar için söylenmektedir. Bir diğer anlam olarak ise yetişkinler için kullanılan “ insanları kolay kandıran, ağına düşüren, dolandırmaya meyilli, çok uyanık kişi“ olarak kullanılmaktadır.

Fişek Argoda Ne Demek?

Özellikle bulmacalarda karşımıza çıkan fakat sokakta da sıklıkla duyabileceğimiz kelimelerden biri de fişek kelimesidir. Fişek kelimesinin argoda neyi ifade ettiği merak edilmektedir. Fişek birden fazla anlamda kullanılmaktadır. Gelin fişek kelimesinin argoda hangi manalarda kullanıldığına birlikte bakalım.

Fişek 1. Anlam: bir olayı ya da bir kişiyi gaza getirmek, tetiklemek (fişeklemek)

Fişek 2. Anlam: Bir şeyi vermek, uzatmak

Fişek 3. Anlam: Motivasyon

Fişek 4. Anlam: Kaba, sert cinsel birleşme

Fayrap Argoda Ne Demek?

Fayrap kelimesi de argoda birden fazla anlama sahip olan bir kelimedir. Gelin fayrap kelimesinin argoda hangi manalarda kullanıldığına daha yakından bakalım.

Fayrap 1. Anlam: Herhangi bir şeyi sonuna kadar açmak

Fayrap 2. Anlam: Herhangi bir işi hızlandırmak

Fayrap 3. Anlam: alelacele, çabucak, hızlı sevişme, cinsel birliktelik

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir