Votka Libido Yükseltir Mi?

Votka Libido Yükseltir Mi?
27.01.2023 23:07
Libido ilk olarak Freud tarafından ortaya atılan ve insanların bastırılmış duyguları benliğinde ateşleyen bir terimdir. Votka, viski, spor libidoyu yükseltir mi? Antidepresan, doğum kontrol hapları, prozac libidoyu düşürür mü? Libidoya etkisi olup olmadığı merak edilen ürünleri sizler için derleyip bu yazımızda cevap verdik.

Libido, terim olarak insanın yaşama gücünün ve davranışlarının temelini oluşturan cinsel iç güdü olarak açıklanmıştır. Canlıların libidosunu yükseltecek birçok ürün bulunmaktadır. Alkollerin düşük dozda alınması durumunda rahatlatıcı bir etki göstermektedir. Bundan dolayı ilk başlarda cinsel isteği arttırdığı gözlemlenmektedir. Fakat daha yüksek dozlarda alkol alımı durumunda libido artışı gibi bir etki görülmez. Votka yüksek alkol oranına sahip bir içki türüdür. Bundan dolayı fazla miktarda votka alımının libidoyu düşürdüğü düşünülmektedir.

Viski Libido Yükseltir Mi?

Libido kısaca kişilerin cinsel ilişki istekleri olarak belirtilir. Toplumun büyük bir çoğunluğunda alkol alımının cinsel isteği artırdığı yönünde bir düşünce bulunmaktadır. Bu düşüncenin doğruluk payı bulunsa da tam olarak doğru bir düşünce değildir. Alkol alımı erkeklerde testosteron seviyesini yükseltmektedir.

Bu durum sonrasında erkeğin libidosu yükselmektedir. Ancak alkol miktarının fazla alınması durumunda genital bölgedeki hassasiyetin azaldığı ve kadınların ıslanmasının zorlaştığı gözlemlenmiştir. Bundan dolayı cinsel ilişki kadın açısından acılı bir duruma düşmektedir.

Spor Libido Yükseltir Mi?

Özellikle spor yapan erkeklerde testosteron seviyesi yükselmektedir. Bundan dolayı libidoları artış göstermektedir. Ancak çok ağır spor yapan insanlarda fiziksel yorgunluktan kaynaklı olarak düşük testosteron seviyelerine rol açtığı görülmüştür. Hafif ya da orta dereceli seviyelerde spor yapan insanların daha yüksek libidoya sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Antidepresan Libidoyu Düşürür Mü?

Libido insanların davranışlarının temelini oluşturan cinsel iç güdüsü olarak tanımlanmaktadır. Antidepresanlar psikolojik rahatsızlıkları bulunan insanların kullandıkları bir ilaç sınıfıdır. Antidepresanların yan etkileri arasında cinsel isteksizlik de bulunmaktadır. Antidepresanların düşük libidoya ve vajinal kuruluğa sebep olduğu gözlemlenmiştir. Uzman doktorlar tarafından yapılan açıklamada, genellikle depresyon hastalarının tedavisi için kullanılan antidepresan ilaçlarının; düşük libido, vajinal kuruluk ve erektil disfonksiyon gibi semptomlara sebep olduğu görülür denmektedir.

Doğum Kontrol Hapları Libidoyu Düşürür Mü?

Libido kısaca insanların cinsel ilişki istekleri olarak bilinmektedir. Kadınların kullandığı doğum kontrol haplarının birçok yan etkisi bulunmaktadır. Nadir olarak görülen yan etkilerinden bir tanesi de libidoyu düşürmesidir. Doğum kontrol haplarının içeriğinde östrojen ve progesteron karışımı bulunmaktadır. Bundan dolayı seks güdüsünü besleyen testosteron hormon seviyelerinde azalmaya sebep olabilir. Bundan dolayı doğum kontrol hapları libidoyu düşürmektedir.

Prozac Libidoyu Düşürür Mü?

Libidonun kelime anlamı, insanın yaşama gücünün ve davranışlarının temelini oluşturan cinsel iç güdüsü olarak tanımlanmaktadır. Prozac da Cymbalta ve Zoloft gibi bir antidepresan ilacıdır. Antidepresan ilaçları, psikolojik rahatsızlığı bulunan insanlarda kullanılmaktadır. Antidepresanların, birçok yan etkisi bulunmaktadır. Doğum kontrol haplarının içeriğinde östrojen ve progesteron karışımı bulunmaktadır. İnsanların cinsel isteklerini kontrol eden testosteron hormonunu baskılayan bu ilaçların libidoyu düşürdüğü gözlemlenmiştir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir