Hz. Zülkifl’in Mucizeleri Nelerdir?

Hz. Zülkifl’in Mucizeleri Nelerdir?
08.08.2022 21:34
Hz. Zülkifl, geçmişten günümüze pek çok insanın merak edip araştırdığı peygamberlerden birisi olmuştur. Biz de yazımızda Hz. Zülkifl’in mucizelerinden, babasından, hayatından, türbesinden, mucizelerinden, özelliklerinden ve daha pek çok konudan bahsettik.

Hz. Zülkifl’in mucizelerinin neler olduğu insanlarımızın araştırdığı konulardan birisi haline gelmeyi başarmıştır. Bir rivayete göre Hz. Elyasa yerine halef bulunmasını istemiştir ve bu kişinin 3 gün boyunca gündüzleri oruç, geceleri de namaz ile geçirmesi ve bir durum olduğunda sakinliğini koruması gerektiğini söyler. Hz. Zülkifl de üç kez başvuru yapar ve sonunda kabul edilir. Şeytan, Hz. Zülkifl’e engel olmaya çalışır ve sürekli onu sinirlendirmek için uğraşır durur. Ancak Hz. Zülkifl bunların hiçbirine aldırmaz ve görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirir.

Hz. Zülkifl’in Hayatı Nasıldı?

Hz. Zülkifl’in hayatının nasıl olduğu merak edilmektedir. Büyük İslam alimlerinden Ebu Cafel Taberi'ye göre, Hz. Zülkifl, Şam bölgesinde yaşamıştır. Anadolu'da da yaşadığına dair rivayetler vardır. Burada insanları doğru yola ve dürüst yaşama davet etmiştir ve onları Allah'ın (CC) yoluna koymuştur. Hz. Musa'ya gönderilen Tevrat kitabını insanlara okumuştur. Burada sayılan emir ve yasaklara uymaları ve Allah yolunda çokça kulluk etmeleri konusunda kavmini uyarmıştır. Zülkifl, hayatını Şam bölgesinde geçirmiş ve  burada vefat etmiştir. Ölüm yaşı hakkında 75 ve 95 olmak üzere iki rivayet vardır. İsrailoğulları ise Hz. Zülkifl’in Hezekiel olduğu görüşünü benimsemiş ve görüşü kabul etmiştlerdir. İsrailoğulları’na göre Hezekiel MÖ. 597 yılında yani İsrail tarihinde bulunan en sıkıntılı dönemde yaşamını sürdürmüştür. Hezekiel, yani Hz. Zülkifl onlara göre Buhtunnasr döneminde esir alınıp eziyet görmüştür. Bu esaretinin beşinci senesinde ise peygamber olarak görevlendirilip 22 sene boyunda peygamberlik yapmıştır.

Hz. Zülkifl’in Babası Kimdir?

Hz. Zülkifl’in babasının kim olduğu merak edilen konulardan birisi olmuştur. Hz. Zülkifl’in babasının Eyyûb Peygamber olduğuna dair rivayetler mevcut olmaktadır. 

Hz. Zülkifl Peygamber Midir?

Hz. Zülkifl’in peygamber olup olmadığı insanlarımızın meraklandığı bir konu haline gelmiştir. Hz. Zülkifl bazı kişilere göre peygamber  olmasa da aslında bir peygamberdir ve Kur’an’da geçmektedir.

Hz. Zülkifl’in Özellikleri Nelerdir?

Hz. Zülkifl’in özelliklerinin neler olduğu pek çok insanın merak edip araştırdığı bir konu olmayı başarmıştır. Hz. Zülkifl’in özelliklerinin başında Salih Amelli olması, adaletli bir kişiliğe sahip olması, bol ibadet etmesi, asla sinirlenmemesi ve sürekli sakin kalması bulunmaktadır.

Hz. Zülkifl Kur’an’da Geçiyor Mu?

Hz. Zülkifl’in Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediği insanlarımızın öğrenmek istediği bir konu olmuştur. Hz. Zülkifl’in ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmektedir ve ondan sabredenlerden biri olarak bahsedilmektedir.

Hz. Zülkifl’in Türbesi Nerededir?

Hz. Zülkifl’in türbesini ziyaret etmek isteyen insanlar türbesinin nerede olduğunu bilmek isterler. Hz. Zülkifl’in türbesi Diyarbakır ilimizin Ergani ilçesinde yer almaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir