Cemaat Ne Demek?

Cemaat Ne Demek?
11.05.2022 11:54
Cemaat hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Cemaat hakkında en çok merak edilen; cemaat ne demek, cemaatle namaz kılmak neden önemlidir gibi soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Cemaat kelime anlamı olarak bir topluluğun imama uyarak senkronize bir şekilde namaz kılması ve insanların bir arada toplanarak oluşturduğu ortamlara isim vermek için kullanılan kelimedir. Ancak günümüzde cemaat çoğunlukla camilerde imam ile namaz kılmak için toplanan topluluklara ve dini konular konuşmak, ibadet etmek ve yardım etmek için kurulan kuruluşlar için kullanılan bir kelimedir.

Cemaatle Namaz Nasıl Kılınır?

Cemaat ile namaz kılmak için ilk olarak yine namaz kılmak için gerekli şartlar yerine getirilir. Sonrasında ise bir imam belirlenir ve diğer kişiler imamın arkasına saf tutarak namaza başlarken niyet de imama uyarak namazı kılacaklarını belirtirler. İmam ise niyetini namazı kılmaya ve kıldırmaya şeklinde etmelidir.

Cemaatle Namaz Kılmak Neden Önemlidir?

Cemaat ile namaz kılmak bilinen üzere Müslümanlıkta önemli bir konudur. Bu konunun önemli olma nedeni ise; cemaat ile kılınan namazın Müslümanlar arasında birliktelik duygusunu geliştirmesi, daha fazla sevap kazanılması ve Hz. Muhammed'in de namazın farz kılınmasından sonra cemaat ile kılmaya özen göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Cemaatle Kılınması Zorunlu Olan Namazlar

Cemaat ile namaz kılmak vakit namazlar için zorunlu olan bir durum değildir. Ancak bazı namazların cemaat ile kılınması zorunludur. Cemaat ile kılınması zorunlu olan bu namazlar; hafta bir kere kılınan cuma namazı ve sadece bayramlarda kılınan bayram namazlarıdır.

Cemaat Besmele Çeker Mi?

Cemaat ile namaz kılarken cemaatin besmele çekip çekmemesi tartışmalı bir konudur. Bu konunun cevabı mezheplere göre değişkenlik göstermektedir. Bazı mezhepler bunun gerekli olduğunu söylemektedir bazıları ise gerekli olmadığını ve besmele çekilse de namazın bozulmayacağını söylemektedir. Kısacası bulunduğunuz mezhebe göre hareket etmeniz mümkündür. Ayrıca çoğu mezhebe göre çekmek veya çekmemek namazı bozmayan bir durumdur.

Cemaat ve Cemiyet Farkı Nedir?

Cemaat ile cemiyet birbiri ile karıştırılan kelimeler olsa dahi aslında birbirinden çok farklı kelimelerdir. Cemaat insanların dili, ırkı ve sosyal ekonomik durumuna bakmadan toplanan birliktelik duygusuna sahip ortamlar iken cemiyetler insanların belirli sınıf ayrımlarına göre toplandıkları ve ait oldukları sınıfı kaybettiklerinde ortamdan dışlanacaklarını bildiği geçici topluluklardır.

Cemaat En Az Kaç Kişi ile Kılınır?

Cemaat ile namaz kılmak için gerekli bazı şartlar vardır. Bunlar niyet şekli, ortam oluşturulması ve kişi sayısı gibi şartlardır. Bu şartlardan en çok merak edilenlerden biri de cemaat ile kılınan namazın en az kaç kişi ile olacağıdır. Bu noktada şunu belirtmek isteriz ki cemaat ile namaz kılarken en az üç kişilik bir cemaatin olması gerekmektedir. Bu 3 kişiden biri imamlık yapar ve diğer iki kişi arkasında saf tutup ona uyarak namazı kılar.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir