Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

 Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
21.06.2022 12:13
Huzursuz Bacak Sendromu diğer adı ile Willis-Ekbom hastalığı ile de bilinen kısa adı ile HBS, kişiyi rahatsız etmekte olan bir hissiyat sebebi ile bacaklarını hareket ettirmek isteğini kontrolsüz bir dürtü ya da ihtiyaç ile meydana çıkmış olan kronik hareket bozukluğu olmaktadır.

Kişiyi rahatsız eden bir his nedeni ile kontrol edemediği bir dürtü ya da ihtiyaç nedeni ile bacaklarını hareket ettirme isteği hissetmeye denmektedir huzursuz bacak sendromu. Genel olarak bu durum gece veya akşam vakitlerinde uzanma esnasında ya da oturma esnasında gerçekleşmektedir. Rahatsızlık hissiyatı hareket ederek geçirilebilinmektedir.

Her yaştan insanı bulabilen huzursuz bacak sendromu, genel olarak yaşın ilerlemesi ile daha da kötüleşebilmektedir. Günlük normal yaşamınızı, uyku düzeninizi bozduğu zaman etkileyebilir. Huzursuz bacak sendromunun belirtilerini alacak olduğunuz birtakım kişisel önlemler ile hafifletmek mümkündür. Fakat huzursuz bacak sendromunu ağır geçirmekte olan bir birey çeşitli ilaçlarla durumunu hafifletebilmektedir.

Klinik olarak konulan huzursuz bacak sendromu tanısı, ilaçlar yardımı ile de kontrol edilmesi mümkündür. Bu hastalığın tanısı ve tedavisi için nöroloji veya psikiyatri alanlarına gözükmeniz gerekmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Günümüzde pek çok vakada kesin tanısı bulunmamıştır huzursuz bacak sendromunun. Fakat araştıranlar, bu hastalığın beyin tarafından salgılanan dopaminde oluşan dengesizlik sonucu kas hareketlerinin kontrolünün sağlanmasında yaşanılan zorluklara yo açtığı düşünülmektedir. Herhangi gibi bir sebep olmaksızın da meydana gelebilen huzursuz bacak sendromu, birtakım olabilen kronik hastalıklar, demir metabolizmasında oluşabilen bozukluklar ve farklı farklı ilaçlar nedeni ile de yaşanılabilinen yan etkiler sonucu meydana gelebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi Nasıl Olur?

Huzursuz bacak sendromu, hekimlerin muayenesi sonunda hastalığın demir eksikliği tarzı tıbbi bir durumdan kaynaklı olduğunu belirtir ise hastalığı tedavi etmek semptomları oldukça fazla hafifletir. Muayene ardından bu durum için doğru olan tedavi yöntemi de belirlenip hastaya da belirtilecektir.

Huzursuz bacak sendromu ile akalı olan bir tıbbi durumu olmayan kişilere genel olarak uygulanması gereken ilk tedavi, hayat tarzlarında gidilecek olunan değişiklikler olacaktır. İstenilen sonuçlara varılmasında yetersiz olursa bu değişiklikler, doktor kişiye ilaç verebilir. Genel olarak hastaları tedavi etmek amacı ile verilen bu ilaçlar, huzursuz bacak sendromu sonucunda hissedilen bacaklardaki huzursuzluğun hafiflemesi için kullanılmaktadırlar. Bu ilaçlar arasında kas gevşetici ilaçlar, beyindeki dopamini yükseltmeye yarayan ilaçlar, çeşitli opioidler ve uyku ilaçları olabilmektedir. Neredeye bütün bu ilaçların çeşitli yan etkileri bulunmaktadır, bu yüzden de doktor gözetimi altında iken kullanılması önerilmektedir. Bu ilaçların yan etkileri şunlar olabilmektedir; gündüz uykusu, birtakım ilaç türlerinin kontrolsüz bir biçimde kullanımı, bağımlılık, kompulsif kumar oynama isteği.

Bu hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar çoğunluğu gebelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. Kişisel bakım tekniklerini önermeyi bu ilaçların kullanımına tercih etmektedir doktorlar. Birkaç farklı denemeler sonrasında doktor kişi için en uygun ilacı ya da ilaç kombinasyonlarını bulabilmektedir. Kullanılan ilaçlar bazı hastalar için yetersiz kalabilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir