Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?
21.05.2022 13:28
Hamilelikte halsizlik, anne adayları tarafından sık gözlenen ve genelde olumsuz olarak değerlendirilen bir süreçtir. Hamilelikte halsizlik pek çok farklı nedene dayanabilir. Hamilelikte halsizlik durumunun neden olduğu anne adayları tarafından sık araştırılmaktadır.

Hamilelikte halsizlik, anne adaylarının süreç içerisinde en çok karşılaştıkları durumlardan biridir. Hamilelikte halsizlik neden olduğu anne adayları ve babalar tarafından yaygın olarak araştırılmaktadır. Hamilelikte halsizlik; artan östrojen ve progesteron seviyesi, kan basıncının belirgin oranda düşmesi, sıklıkla bölünen uyku süreci, sindirim problemleri, sabah bulantıları, anksiyete, bel ve rahim ağrıları gibi nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu durum genelde geçici ve normal olarak kabul edilmektedir.

Hamilelikte Halsizlik Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte halsizlik belli bir dönemde başlar, belli bir süre boyunca devam eder ve zamanla giderek yok olmaya başlar. Kimi anne adayları için hamilelikte halsizlik durumu gebelik süreci boyunca devam da edebilir. Her senaryoda hamilelikte halsizlik durumu son derece normal olarak değerlendirilmektedir. Hamilelikte halsizlik hissiyatı en genel tanımı ile ilk haftalarda yani ilk trimesterde görülmeye başlar. Hamilelikte halsizlik durumu ikinci trimestera girildiği zaman giderek hafiflemeye başlar. Ancak hamilelikte halsizlik üçüncü tirmester döneminde tekrar görülmeye başlayabilir.

Hamilelikte Aşırı Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Hamilelikte aşırı halsizlik genel anlamda gebelik sürecini ve anne adaylarının sosyal yaşantılarını oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aktif olarak hamilelikte aşırı halsizlik durumu ile baş etmek zorunda kalan anne adayları; bu duruma nelerin iyi geldiğini araştırmaya başlamışlardır. Hamilelikte aşırı halsizliğe iyi gelebilecek öneriler arasında;

Bol sıvı almak

Dinlenmeye daha çok vakit ayırmak

Düzenli beslenmek

Demirden zengin gıdalar ile beslenmek

Sık sık yemek yemek

Şeker alımını azaltmak

Uykuyu iyi almaya özen göstermek

Egzersiz yapmak gibi öneriler bulunmaktadır.

Hamilelikte Halsizlik İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelik sürecinde hemen her anne adayının başına gelen şeylerden biri de halsizlik durumudur. Hamilelikte halsizlik için yapılabilecek şeyler genelde kısıtlı olsa da bu durumun etkilerini en aza indirmeye çalışmak da annelerin kendi elindedir. Hamilelikte halsizlik için; öncelikle durumu kabullenin ve vücudunuzun ihtiyacı olduğu kadar dinlenmeye dikkat edin. Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Minimum da olsa alkol ve sigara tüketiminden kesinlikle uzak durun. Aşırı çay, kahve ve asitli içecekleri hayatınızdan çıkarın. Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmaya özen gösterin. Yeteri kadar sıvı alın. Nefes ve kas egzersizleri yapın, yeni filmler izleyin, ne kadar halsiz olursanız olun kitap okumaya gayret edin. Eğer bu süreçte çalışıyorsanız, iş yükünüzü azaltmanızda fayda var.

Hamilelikte Halsizlik İçin İlaç

Hamilelikte ilaç kullanımı son derece riskli bir noktada yer almaktadır. Doktorlar tarafından tavsiye edilen vitamin ilaçları dışında farklı ilaçların kullanımı anne adayları için riskli bulunmuştur. Ancak hamilelikte halsizlik durumu annelerin hayatını etkilemeye başladığı noktada ilaç kullanımı için yapılan sorgular kaçınılmaz olmuştur. Hamilelikte halsizlik için ilaç tavsiyesi ancak kişisel doktorunuz tarafından yapılmaktadır. Burada verilen ilaçların içeriği genelde vitamin üzerine olmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir