Hazır Turşu Suyu İle Turşu Nasıl Yapılır?

Hazır Turşu Suyu İle Turşu Nasıl Yapılır?
12.01.2023 17:31
Marketlerde ve e-ticaret sitelerinde bol çeşit imkanıyla satışı yapılan hazır turşular hakkında merak edilenlere bakacağız. Peki hazır turşu suyu ile turşu nasıl yapılır, kilo aldırır mı, bozulur mu? Hazır turşu suyuyla biber turşusu nasıl yapılır, hamilelikte yenir mi, suyu içilir mi? Detaylar yazımızda.

Çeşitli meyve ve sebzelerin tuzlu ve asitli bir çözeltide saklanarak mayhoş bir tat almasına turşu denilmektedir. Damaklarda müthiş bir lezzet bırakan çıtır çıtır bir turşu doğal içerikler ile yapılmalıdır. Ancak hazır alınan turşunun suyu ile de turşu kurabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ilk şey turşunuzu kuracağınız turşu bidonu olacaktır.

İsterseniz satın almış olduğunuz turşu suyunu başka bir kaba boşaltarak, boşalttığınız kabı turşu kurmak için kullanabilirsiniz.  Bidonun dibine 5-6 diş sarımsak koyun. Turşu bidonunun içine güzelce yıkamış olduğunuz meyve ya da sebzelerinizi yerleştirin. Üstüne ürünlerin üzerine çıkacak kadar hazır turşu suyu ekleyin ve bidonun ağzını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Işık görmeyecek bir yerde yaklaşık 20 gün kadar bekletin.

Hazır Turşu Kilo Aldırır Mı?

Turşu sirke ve tuz ile hazırlanan bir üründür. Özellikle evde yapılan turşular içeriğine daha çok dikkat edildiği ve daha doğal olduğu için kalorisi düşüktür. Ancak hazır turşuların içerisindeki sodyum oranı fazla yüksek olduğu için vücutta fazladan su tutulmasına neden olarak ödem yapabilir. Kalorisi yüksek bir besin olmadığı için kilo aldırmaz fakat ödem tutmanıza neden olabilir.

Hazır Turşu Bozulur Mu?

Turşu yapım ve muhafaza koşullarına son derece dikkat edilmesi gereken bir üründür. İçerisinde tuz ve sirke gibi bakteri oluşmasına engel olan ürünler olsa da özellikle hazır turşuların raf ömrünün uzun olması için içerisinde yoğun miktarda koruyucu bulunur. İçinde koruyucu bulunan bir hazır turşu da sağlıklı içeriğini büyük oranda kaybedecektir.

Hazır turşu uygun muhafaza koşullarında saklanmazsa bozulabilir. Hazır turşunun bozulduğunu anlamak ise ürünü kontrol ederek anlayabilirsiniz. Ürünler yumuşamış ve üzerine beyaz tabaka şeklinde maya oluşumu başlamışsa bu turşunun bozulduğu anlamına gelir. Ayrıca normalden çok daha fazla ekşi ve acı bir koku ve tattaysa da bozulmuş olabilir.

Hazır Turşu Suyuyla Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Ana yemeklerin tamamlayıcısı, Türk ve uluslararası mutfakların en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan turşunuzu hazır turşu suyu ile de hazırlayabilmeniz mümkündür. En sevilen turşulardan biri olan mevsiminde toplanmış çıtır çıtır bir biber turşusu yapmak niyetindeyseniz tarifimize bir göz atın deriz.

-Öncelikle biberlerinizi güzelce yıkayın ve kurulayın.

-Turşu bidonun dibine, 5-6 diş sarımsak koyun.

-Biberlerinizin üzerine bıçak yardımıyla minik minik çizgiler atın.

-Dik bir şekilde turşu kavanozuna ya da bidonuna yerleştirin.

-Biberlerin üzerine çıkacak kadar hazır turşu suyundan ekleyin.

-Güneş ışığı görmeyecek 15-20 derece arasında kapağı iyice kapatılmış bir şekilde bekletin.

-Yaklaşık20-30 gün sonra tüketmek için hazır hale gelecektir.

Hamilelikte Hazır Turşu Yenir Mi?

Hazır turşu yani konserve turşular doğal içerikli ürünler değildir. Raf ömürlerinin uzun olması için içerisinde yüksek miktarda sodyum ve kimyasal koruyucular bulunmaktadır. Hamile ya da emziren kadınların kesinlikle hazır turşu tüketmesi önerilmemektedir. Hazır turşu sodyum ihtivasından kaynaklı olarak kan basıncını yükseltir ve ani tansiyon yükselmesine sebep olabilir.

Hazır Turşu Suyu İçilir Mi?

Turşu suyu içerisindeki antioksidan ve probiyotiklerden kaynaklı olarak özellikle kış mevsiminde bolca tüketilmelidir. Hastalıklara karşı doğal bir koruyucu görevi gören turşu suyunu çocuk yetişkin herkes rahatlıkla tüketebilir. Ancak hazır turşu sularının içerisinde katkı maddesi bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak doğal bir içerik değildir ve uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Ancak güvenilir ve bilindik markaların doğala çok yakın ürettikleri turşu sularını tüketebilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir